Home Topbuilder NAJNOWOCZEŚNIEJSZY ZAKŁAD PREFABRYKACJI W EUROPIE
NAJNOWOCZEŚNIEJSZY ZAKŁAD PREFABRYKACJI W EUROPIE
0

NAJNOWOCZEŚNIEJSZY ZAKŁAD PREFABRYKACJI W EUROPIE

0
0

Grupa Pekabex w styczniu 2020 r., na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku Kokoszkach, otworzyła swoją najnowszą fabrykę prefabrykatów, aby móc odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie konstrukcjami prefabrykowanymi, głównie w budownictwie mieszkaniowym.

Do 4 zakładów produkcyjnych Grupy Pekabex, strategicznie rozmieszczonych w czterech rejonach Polski, dołącza piąty supernowoczesny zakład wyposażony w zaawansowane roboty. Działająca na rynku od blisko 50 lat Grupa dzięki temu istotnie zwiększy swoje moce produkcyjne przy zastosowaniu innowacji w procesie produkcji.

Znacząca część produkowanych przez Pekabex w północnej Polsce elementów jest eksportowana do krajów skandynawskich. Są to głównie prefabrykowane ściany, wyposażone w instalację elektryczną, okna i parapety zewnętrzne oraz tynki strukturalne. Takie przygotowanie elementów znacznie przyspiesza i ułatwia prace na budowach, które odbywają się niezależnie od warunków atmosferycznych, a montaż z kół, czyli bezpośrednio z pojazdów, pozwala unikać magazynowania materiałów na placu budowy. Budownictwo modułowe, wykorzystujące prefabrykaty, to między innymi krótszy czas budowy (nawet o połowę) czy mniejsze zespoły pracowników na budowie – co wpływa na bezpieczeństwo i pozwala obniżyć koszty inwestycji.

W nowej fabryce w Gdańsku Kokoszkach – pierwszej tak zaawansowanej technologicznie inwestycji w Europie – za produkcję odpowiadają roboty. Są tu w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne płyt stropowych typu Filigran, ścian z podwójnego filigranu, ścian z izolacją i ścian pełnych. Produkowane elementy konstrukcyjne wykorzystuje się głównie do modułowego budownictwa mieszkaniowego, ale również m.in. biurowego, inżynieryjnego, parkingów czy hoteli.

Innowacyjna na skalę europejską inwestycja Kokoszki II pozwoli na osiągnięcie mocy produkcyjnych na poziomie 500 tys. mkw. gotowych produktów rocznie. Wartość całej inwestycji wyniosła ponad 65 mln zł, a budowa odbyła się w rekordowym tempie – montaż konstrukcji hali trwał 5 tygodni, a całość prac wewnątrz, które standardowo trwają ok. 9 miesięcy, zajął Pekabeksowi tylko 3,5 miesiąca.

POBIERZ PREZENTACJĘ

 

open