Home News Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?
Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu  i składowania?
0

Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?

0
0

Bloczki z betonu komórkowego i elementy silikatowe tworzące komplementarny System Budowy H+H to wysokiej jakości materiały murowe. Mogą poszczycić się dużą dokładnością wymiarową oraz świetnymi parametrami technicznymi. Jednak, aby nie straciły swoich właściwości należy zadbać o ich prawidłowy załadunek i rozładunek, bezpieczny  transport oraz odpowiednie przechowywanie. Robert Janiak, Product Manager firmy H+H wyjaśnia, jakich zasad należy przestrzegać.

H+H Polska przykłada dużą wagę do restrykcyjnej kontroli jakości na wszystkich etapach produkcji. Dzięki temu do sprzedaży trafiają wysokogatunkowe elementy murowe z betonu komórkowego i bloczki silikatowe, które charakteryzują się parametrami zgodnymi z ich deklarowaną wartością, równą i gładką powierzchnią oraz dużą dokładność wymiarową. Warto zadbać o to, aby w drodze pomiędzy zakładem produkcyjnym a miejscem, gdzie będą wykorzystane, nie zostały uszkodzone.

Bezpieczny załadunek i przewóz

Bloczki wapienno-piaskowe oraz te z betonu komórkowego fabrycznie umieszczane są na paletach i ofoliowywane. Ich załadunek odbywa się mechanicznie, przy użyciu wózka widłowego. Ilość ładunku należy dopasować do nośności samochodu transportowego. Kierowca powinien dopilnować, aby materiały zostały równomiernie rozłożone oraz odpowiednio zabezpieczone. Kluczowe jest ścisłe ustawienie palet, aby uniemożliwić ich przemieszczanie. Mocuje się je za pomocą pasów i narożników. Kierowcy, podczas przebywania na terenie magazynu, muszą też pamiętać o przestrzeganiu zasad BHP, tzn. używać kamizelek odblaskowych, kasków i butów ochronnych, a także pozostawać w miejscu, w którym będą widoczni dla operatorów wózków. Na liczbę ewentualnych uszkodzeń duży wpływ będzie miała jakość środka transportu, a także sposób jego prowadzenia. Rozładunek również musi przebiegać zgodnie z określonymi zasadami. Najlepiej w tym celu używać wózka widłowego lub innego urządzenia wyposażonego w specjalny chwytak. Nie wolno natomiast wykorzystywać pasów transportowych – uszkodzone w ten sposób bloczki nie będą podlegały reklamacji. Nie zaleca się też rozładunku ręcznego.

Składowanie bez ryzyka uszkodzeń

Często materiały murowe kupowane są na długo przed tym, zanim ekipa budowlana użyje ich do wznoszenia ścian. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać je przez pewien czas, pod warunkiem, że zostaną właściwie zabezpieczone. Najlepiej składować je w oryginalnych opakowaniach – zafoliowane na paletach. Ustawiamy je na stabilnym, równym, suchym podłożu, zapewniając izolację od gruntu i cyrkulację powietrza od spodu. Palety można umieścić jedna na drugiej, ale jedynie po dwie w pionie w przypadku betonu komórkowego lub cztery w pionie
w przypadku silikatów. Jeśli trzeba przechowywać bloczki luzem, można układać je w maksymalnie 8 warstwach przy wys. 22, 24, 25 cm oraz 6 warstwach przy wys. 50 cm. Zaleca się składowanie ich w miejscu zadaszonym lub przykrycie folią. Ważne jest zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami.

Przestrzegając zasad załadunku, rozładunku, transportu i składowania ograniczamy straty materiałowe i mamy pewność, że elementy murowe zachowają swoje właściwości, a wykonane przy ich pomocy przegrody będą trwałe i solidne.

open