Home Biznes i Ludzie JAK ZBUDOWAĆ NORMALNOŚĆ?
JAK ZBUDOWAĆ NORMALNOŚĆ?
0

JAK ZBUDOWAĆ NORMALNOŚĆ?

0
0

„Po pierwsze trzeba, a po drugie warto! Silne budownictwo szansą dla gospodarki” – pod tym hasłem redakcja „Buildera” rozpoczęła akcję, która ma na celu przybliżyć stanowisko branży w związku z epidemią koronawirusa i jej skutkami. 

„Po pierwsze trzeba, a po drugie warto! Silne budownictwo szansą dla gospodarki” – pod tym hasłem redakcja „Buildera” rozpoczęła akcję, która ma na celu przybliżyć stanowisko branży w związku z epidemią koronawirusa i jej skutkami. Chcemy wypracować wspólny głos środowiska, który wybrzmi i stanie się podstawą do podjęcia przez rząd oraz samorządy stosownych działań. Do podzielenia się analizami aktualnej sytuacji, prognozami, a przede wszystkim sugestiami co do niezbędnych decyzji i poczynań rządzących zaprosiliśmy ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych.

Małgorzata Pilinkiewicz
Prezes Krajowej Rady Izby
Architektów RP

Bez pomocy państwa biura projektowe nie zainwestują w zakup nowych technologii, edukację i wdrożenia.

Architekci odczuli skutki zagrożenia wirusem COVID-19. Sygnały z rynku usług projektowania wskazują, że wielu architektów pozbawiono możliwości normalnej pracy, wstrzymano planowane inwestycje, ograniczono zatwierdzanie dokumentacji. Większość architektów pracuje zdalnie. Model projektowania on-line nie jest doskonały przy wymogu spełnienia warunków RODO, licencji oprogramowania, braku bezpośredniego kontaktu z zespołem projektantów. Ograniczenia mają wpływ na realizację kontraktów, a pozyskanie nowych jest niemal niemożliwe. Wielu architektów ma obawy przed utratą płynności finansowej. Model pracy architekta „sprzed pandemii” nie będzie już tym, w jakim będziemy pracować „po pandemii”. Zmieni się warsztat pracy i rynek inwestorów. Istotną rolę „powrotu do normalności” może odegrać inwestor publiczny. Zamówienia z udziałem państwa powinny odegrać rolę katalizatora pozytywnych zmian na rynku pracy. Inwestycje nie powinny być wstrzymywane, lecz przyspieszane. Przyspieszenie to jednak nie termin, lecz jakość w architekturze, gwarantowana w konkursach architektonicznych będących pozyskaniem architektury o najwyższych standardach, eliminującym zagrożenie szukania pracy za „wszelką cenę”. Rywalizacja o jakość, a nie cenę i termin, przynosi najlepsze rozstrzygnięcia dla przestrzeni tak w czasie „normalności”, jak „pandemii”. Czas na cyfryzację uzgadniania dokumentacji, elektroniczny obieg dokumentów w administracji budowlanej, planowania przestrzennego i nadzoru budowlanego, elektroniczne podpisywanie projektu budowlanego, udostępnienie dokumentacji on-line, ograniczenie jej do części sprawdzanej z przepisami prawa miejscowego. Technologia BIM może pomóc w unowocześnieniu i podniesieniu efektywności polskiego budownictwa. Bez pomocy państwa, w sytuacji niepewności rynku pracy, biura projektowe nie zainwestują w zakup nowych technologii, edukację i wdrożenia. Potrzebne są programy dofinansowujące unowocześnienie projektowania architektonicznego. Zmieniając system pracy uczestników procesu budowlanego „po pandemii”, powinniśmy zatem mówić „o jakości i nowoczesności w procesie budowlanym”.

Krzysztof Kieres
Przewodniczący Stowarzyszenia
Producentów Cementu

Bardzo istotne jest konsekwentne utrzymanie ciągłości inwestycji oraz zamówień publicznych.

Nie ma wątpliwości, że budownictwo, a także będący jego częścią przemysł cementowy to kluczowe sektory polskiej gospodarki, zapewniające blisko 2 mln miejsc pracy. Przypomnę, że wkład budownictwa w krajową gospodarkę jest oceniany na poziomie 10% PKB, w tym przemysł cementowy wytwarza bezpośrednio ok. 1% naszego PKB. Niestety budownictwo, będące kołem zamachowym gospodarki, jest jednocześnie bardzo wrażliwe na wszelkie zaburzenia rynkowe. To bardzo ważne, że w sytuacji pandemii koronawirusa, po wdrożeniu przez cały sektor budowlany – począwszy od producentów cementu przez producentów betonu i wykonawców budowlanych – zaleceń WHO i GIS dotyczących ochrony pracowników jesteśmy w stanie bezpiecznie pracować, utrzymując ciągłość produkcji.


UWAGA

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!
Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

 

open