Home Raporty NOWE, WAŻNE, CIEKAWE dwadzieścia szczególnych projektów do realizacji
NOWE, WAŻNE, CIEKAWE dwadzieścia szczególnych projektów do realizacji
0

NOWE, WAŻNE, CIEKAWE dwadzieścia szczególnych projektów do realizacji

0
0

Lista inwestycji czekających na wbicie pierwszej łopaty jest długa. Wybraliśmy szczególne i ważne projekty, niektóre to gigantyczne przedsięwzięcia, w tym kilka w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ich budowa może się rozpocząć za kilka lub kilkanaście miesięcy.

Tylko w tym roku z bazy serwisu Kompas Inwestycji, zawierającej ok. 15 000 rekordów, przewidziano do realizacji ponad 5000 projektów. Kryterium wyboru niniejszego zestawienia to najciekawsze inwestycje o najwyższej wartości, których realizacja jest na etapie wstępnych prac bądź rozpocznie się na przestrzeni najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy. Są to projekty głównie na wczesnych etapach – zapowiedź, wizja, konkurs architektoniczny, wybór głównego projektanta, projektowanie, projektowanie zakończone. Większość z nich czeka na wybór wykonawcy.

Ciepło, cieplej, gorąco
Nowa elektrociepłownia, która ma powstać przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie, pokryje około 30 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Wartość tego projektu to ok. 3,5 mld zł. W celu realizacji inwestycji utworzono partnerstwo publiczno-prywatne: partnerem publicznym jest MPEC, a prywatnym – wybrana w przetargu spółka Dobra Energia dla Olsztyna.

Zadaniem tej drugiej będzie zaprojektowanie, zbudowanie i finansowanie elektrociepłowni oraz zarządzanie instalacją przez 25 lat. Po tym okresie prawo własności do elektrociepłowni przejdzie na MPEC. Infrastruktura instalacji będzie obejmować kocioł szczytowy o wartości opałowej 9–15 Mj/kg oraz turbozespół z instalacjami i obiektami towarzyszącymi. Elektrociepłownia będzie zasilana w 36 proc. węglem, w 30 proc. paliwem alternatywnym pochodzącym z przetworzonych odpadów komunalnych, w 30 proc. OZE oraz w 4 proc. – gazem. Projekt pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o ok. 100 tys. ton rocznie. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące dokumentacji projektowej. Pierwsza część przedsięwzięcia związana z budową kotłowni powinna zakończyć się z końcem roku. Z kolei w Gdańsku-Szadółkach, na terenie o powierzchni 3 hektarów, powstanie Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Port Czystej Energii. Inwestycja może już wejść w fazę rozpoczęcia robót. Umowę na jej realizację podpisano w maju 2018 roku. Budowę prowadzi włosko- francuskie konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy. W maju br. inwestor Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku Port Czystej Energii – celowa spółka miejska – wydał wykonawcy formalne polecenie rozpoczęcia robót. Spalarnia ma być gotowa do końca 2023 roku, a jej koszt wyniesie blisko 537 mln zł. Moce przerobowe obiektu szacuje się na możliwość przetwarzania 160 tys. ton odpadów rocznie. Specjalny bunkier, w którym będzie panować podciśnienie, ma uniemożliwić wydostawanie się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów odpadów.


UWAGA

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!
Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

 

open