Home Realizacje Budowa basenów w Katowicach ukończona
Budowa basenów w Katowicach ukończona
0

Budowa basenów w Katowicach ukończona

0
0

Dwa nowe baseny, w Katowicach Brynowie przy ulicy T. Kościuszki i w Katowicach Szopienicach przy ul. Gen. Józefa Hallera są gotowe. Wykonawcą obydwu obiektów była firma NDI z Sopotu. Baseny otrzymały już decyzję dotyczącą pozwolenia na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach  

– To nasza kolejna realizacja z obszaru obiektów użyteczności publicznej – mówi Małgorzata Winiarek-Gajewska Prezes NDI. Kilka miesięcy temu ukończyliśmy budowę nowoczesnego kompleksu pływalni dla Marynarki Wojennej w Gdyni. Na terenie Śląska byliśmy dotąd znani przede wszystkim z realizacji projektów infrastruktury miejskiej: tramwajowej i drogowej, choć naszym pierwszym projektem w tym regionie była centrala ING Bank wraz z budynkiem Chorzowska 50 w Katowicach. Realizacja projektów basenowych w Katowicach była ciekawym doświadczeniem ze względu na zastosowanie w niej nowatorskich, a także proekologicznych rozwiązań. Cieszymy się, że już wkrótce zobaczą i skorzystają z nich mieszkańcy Katowic i całego regionu.

– Zależało mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znalazły się 6-torowe baseny sportowe, ale również basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia i sale sportowe, a także sauny – mówi Prezydent Katowic Marcin Krupa. Baseny w dzielnicach zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic ma dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dziś pierwszy z trzech budowanych w Katowicach obiektów udostępniliśmy mieszkańcom, a w przyszłym tygodniu udostępniony zostanie Basen Burowiec. Wspólnie z wykonawcą byliśmy gotowi, by uruchomić je już kilka tygodni temu, niestety stan epidemii wymusił na nas zmianę terminów otwarć, a także zasad funkcjonowania, ale jestem przekonany, że będą to miejsca, w których katowiczanie będą mogli aktywnie spędzać czas.

W obiektach zastosowano innowacyjne rozwiązania, między innymi zabudowany na stałe pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć. Tzw. DPS jest oparty na zaawansowanych algorytmach behawioralnej analizy obrazu z kamer podwodnych. Zwiększy on bezpieczeństwo podczas korzystania z pływalni.

– Warto również wspomnieć o nowoczesnym systemie uzdatniania wody basenowej, na który składają się przede wszystkim filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodu, z soli kuchennej, na zasadzie elektrolizy membranowej. Rozwiązania te zapewniają najwyższą jakość wody i niskie zużycie energii, wody i odczynników chemicznych – mówi Arkadiusz Tuszkowski dyrektor projektu z firmy NDI 

Budynki wyposażone zostały w nowoczesne systemy fotowoltaiki, częściowo pokrywające zapotrzebowanie energetyczne obiektu.  Nowoczesna technologia jest przyjazna środowisku dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna ma moc 38,75kWp. Polega na przetwarzaniu energii słonecznej na drodze konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W panelu fotowoltaicznym energia promieniowania słonecznego przekształcana jest na energię elektryczną prądu stałego. Za pomocą przewodów solarnych prąd stały zostaje przetransportowany do inwertera, gdzie dochodzi do przetworzenia prądu stałego na prąd zmienny. Wyprodukowana w ten sposób energia, za pomocą przewodów elektrycznych, zostaje dostarczona do wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Za zapewnienie odpowiednich warunków komfortu użytkowania pomieszczeń odpowiedzialne jest 9 central wentylacyjnych oraz sieć ok 5 tysięcy m2 kanałów wentylacyjnych. W samej hali basenowej nawiew zapewniony został przez system nawiewników szczelinowych montowanych w posadzce plaży basenowej, a wyciąg poprzez zabudowane kratki wyciągowe.

– Materiał, z którego wykonywane są niecki basenu to stal szlachetna o strukturze austenitycznej, oznaczona symbolem 316L – wg AISI. Stal ta, ze względu na bardzo dobre własności antykorozyjne, jest materiałem przeznaczonym do stosowania w środowiskach agresywnych, takich jak np. baseny czy woda morska – dodaje Arkadiusz Tuszkowski Dyrektor projektu z firmy NDI

Technologia montażu niecki obejmowała dwa etapy robót. Pierwszy to montaż ścian niecki z przelewami i kanałami dennymi, które po zakotwieniu i zespawaniu ze sobą są poddawane badaniom na szczelność spawów. Tolerancja wykonania krawędzi przelewowej na całym obwodzie wynosi +/-2mm. Drugi etap stanowi spawanie blach dennych oraz montaż elementów uzupełniających takich jak balustrady, dysze, słupki startowe, płyty nawrotu, liny torowe, ruszty przelewów, reflektory itp. Tego typu niecki, z uwagi na swoją szczelność i długotrwałą bezawaryjność, zapewniają bardzo duży komfort użytkowania dla operatora basenu.

Baseny w liczbach (dla każdego z basenów):
pow. użytkowa – 4675,73 m2
pow. zabudowy – 2989,55 m2
pow. lustra wody – 657,30 m2
kubatura sali gimnastycznej – 4564,0 m3
kubatura całego budynku – 31379,0 m3
max wys. hali basenu w świetle konstrukcji – 9,3 m
niecka sportowa 25*16 m (6torów)
niecka rekreacyjna
zjeżdżalnia o dł. 80m
sala sportowa (gimnastyczna)
sauny

Do budowy każdego z basenów zużyto 2850 metrów sześciennych betonu i 182,5 tony stali.


mat. pras. NDI
open