Home IT&BIM BIM – TRENDY, TECHNOLOGIE, ROZWIĄZANIA AUTODESK
BIM – TRENDY, TECHNOLOGIE, ROZWIĄZANIA AUTODESK
0

BIM – TRENDY, TECHNOLOGIE, ROZWIĄZANIA AUTODESK

0
0

BIM na dobre zadomowił się w biurach projektowych, doceniany jest także przez wykonawców, powoli buduje swoje miejsce w świadomości inwestorów. Wiele funkcjonalności związanych z BIM jest już dostępnych.

Przyszedł czas na ich coraz szersze zastosowanie w całym cyklu powstawania inwestycji. Jak wykorzystać w pełni potencjał modelowania informacji o budynku? Jak rozwiązania Autodesk wspierają ten proces?

Główne wnioski raportu Budownictwo. Innowacje. Wizja liderów branży 2025 zrealizowanego w zeszłym roku na zlecenie Autodesk przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku zawierają ważne informacje nt. technologii w branży budowlanej. Po pierwsze raczej nie należy liczyć na rewolucję, kolejne lata to bardziej dynamiczna ewolucja w zakresie wykorzystania nowych technologii. Po drugie BIM jest wskazywany jako podstawowy kierunek rozwoju branży budowlanej. Po trzecie cyfryzacja to najbardziej oczekiwana zmiana systemowa. Liderzy mówią również o integracji procesów, współpracy i optymalizacji, a także o tym, że jednym z ważnych czynników sukcesu jest kompleksowe podejście do nowoczesnych technologii w całym procesie budowlanym.

Coraz szersze zastosowanie BIM wynika z efektywności tej metodyki. Do najważniejszych korzyści należą: ograniczenie liczby błędów na etapie realizacji inwestycji (51% wskazań), lepsza komunikacja treści projektu, pełniejsze jego zrozumienie i zaangażowanie wszystkich zespołów (49% wskazań) oraz wyższa jakość tworzonych projektów (69% wskazań) – to dane z badania BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Autodesk. To czynniki, które przekładają się na niższe ryzyko projektowe, lepsze, podejmowane w oparciu o rzeczywiste dane decyzje biznesowe. Więcej informacji na stronie: www.autodesk.pl/2d-bim.

Rola technologii w transformacji cyfrowej budownictwa jest ogromna. Autodesk od wielu lat intensywnie rozwija portfolio rozwiązań wspierających procesy w branży architektonicznej i budowlanej, nie tylko starając się optymalnie odpowiedzieć na dzisiejsze potrzeby, ale także przewidując rozwój i wspierając innowacyjność sektora.

 

Wiele procesów BIM, jedna kolekcja – Architecture Enginnering & Construction Collection

Jednym z najważniejszych kroków wspierających pracę zgodną z BIM było stworzenie zintegrowanego pakietu rozwiązań – Architecture Engineering & Construction Collection wspierającego wszystkie podmioty zaangażowane w proces powstawania budynku czy też infrastruktury. Pakiet zawiera blisko 20 zintegrowanych aplikacji, w tym Revit, Civil 3D, AutoCAD, a także szereg innych narzędzi, chociażby do analiz czy renderingu. Wśród nich znajdziemy InfraWorks (modelowanie informacji geoprzestrzennych), Navisworks Manage (weryfikacja projektów, wykrywanie kolizji), Recap Pro (wsparcie skanowania 3D), Advance Steel (detalowanie konstrukcji stalowych), Fabrication CADmep (dokumentowanie instalacji) i wiele innych. Niezwykle istotna jest współpraca poszczególnych narzędzi w ramach pakietu, kompleksowo wspierająca procesy BIM i dająca możliwość rzeczywistej integracji, wymiany danych oraz współpracy na każdym z etapów projektowania, powstawania i utrzymania obiektu.

BIM jest wskazywany jako podstawowy kierunek rozwoju branży budowlanej.

Cyfryzacja to najbardziej oczekiwana zmiana systemowa. Jednym z ważnych czynników sukcesu jest kompleksowe podejście do nowoczesnych
technologii w całym procesie budowlanym.

 

Innowacje i efektywność – nowości w wersji 2021, trendy na kolejne lata

Autodesk pracuje nad udoskonalaniem rozwiązań i wprowadzaniem nowych opcji, uwzględniając głosy użytkowników oraz trendy w branży. Wprowadzona w ostatnich miesiącach wersja 2021 przynosi szereg istotnych innowacji.
Przede wszystkim nowy Revit 2021 daje możliwość projektowania generatywnego (ang. generative design). Co ono oznacza w praktyce? Projektowanie generatywne umożliwia daleko idącą automatyzację procesu projektowania i optymalizację funkcjonalności samego projektu. W dużym skrócie polega to na tym, że projektant ustala szereg parametrów budynku, które jednocześnie mają zostać poddane optymalizacji, a algorytmy Generative Design tworzą mnogość opcji projektowych w formie „katalogu”. Z takiego „katalogu” projektant wybiera tę opcję, która najlepiej spełnia wstępne założenia.

Dotyczyć to może wielu zadań, takich jak optymalizacja rozplanowania powierzchni biurowych, maksymalizacja naświetlenia wnętrza, minimalizacja zużycia materiałów budowlanych czy optymalizacja parametrów wytrzymałościowych konstrukcji stalowych lub żelbetowych. To tylko niektóre z przykładów.

Warto zwrócić uwagę również na funkcje Dynamo Studio. To narzędzie będące integralną częścią Revita pozwala na tworzenie logiki wizualnej w celu weryfikacji parametrycznych projektów koncepcyjnych i automatyzowanie zadań. Odpowiednio przygotowane skrypty przyspieszają pracę projektanta, uwalniając go od powtarzalnych czynności.

Kolejne udoskonalenia obejmują obsługę plików pdf, bezpośredni dostęp do konta BIM360, nowe funkcje widoków czy tworzenia ścian. Wersja 2021 pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych wizualizacji. Istotnym rozszerzeniem jest też wprowadzenie w obsłudze chmurowej serwerów zlokalizowanych w Europie.

fot. arch. Autodesk

 

Przyszłość to chmura

Respondenci badania BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie dostrzegają znaczące korzyści wynikające z zastosowania rozwiązań chmurowych, w tym łatwiejszą współpracę i komunikację stron zaangażowanych w projekt, swobodny dostęp do danych z dowolnego miejsca, lepszy dostęp do informacji na każdym etapie projektu, a w konsekwencji – szybszą realizację projektów. Wykorzystanie chmury w BIM jest jednak w początkowej fazie, deklaruje je zaledwie 23% respondentów. Tymczasem rozwiązania do pracy z BIM w chmurze są już gotowe i czekają, aż większa liczba użytkowników doceni ich zalety.

Narzędzie do współpracy w chmurze – BIM 360 Design umożliwia wspólną pracę nad projektem i zarządzanie danymi, a zespołom zapewnia bezpieczną pracę nad modelem Revit w ramach jednej lub wielu firm. Pozwala na sprawną koordynację wyników prac, wizualizację zmian, śledzenie
postępów w projekcie i zarządzanie błędami. Dzięki wersji Revit w chmurze w procesie projektowania i realizacji budowy po raz pierwszy może uczestniczyć klient. Nie potrzebuje do tego programu Revit, który zazwyczaj znajduje się na komputerach projektantów, wystarczy mu zwykła przeglądarka internetowa. Poprzez tę przeglądarkę może się zalogować, by obejrzeć arkusze, sprawdzić, w jaki sposób koordynowane są zadania i wymieniać uwagi oraz pomysły. Współpraca w chmurze znacznie przyspiesza proces wymiany informacji.

Oprogramowanie do BIM w chmurze pozwala także oszczędzić koszty, eliminując konieczność stosowania lokalnych serwerów, ich konserwacji i aktualizacji. Oznacza także dużo szybszy dostęp do informacji projektowych dla zespołów projektowych oraz klientów rozproszonych nie tylko
po kraju, ale nawet po świecie, niezależnie od ich lokalizacji.

 

 


UWAGA

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!
Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Playdo przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

open