Home Architecture Design RIVERVIEW. PIERWSZY PROJEKT MIESZKANIOWY VASTINT W POLSCE
RIVERVIEW. PIERWSZY PROJEKT MIESZKANIOWY VASTINT W POLSCE
0

RIVERVIEW. PIERWSZY PROJEKT MIESZKANIOWY VASTINT W POLSCE

0
0

Vastint Poland zakończył realizację osiedla Riverview w Gdańsku. Projekt, który powstał nad brzegiem Motławy przy ul. Angielska Grobla, to zespół siedmiu budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami na sprzedaż. Charakterystyczne strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją i spadzistymi dachami nawiązują do historycznej zabudowy miasta.

Projekt wyróżnia wysoki standard budowlany, a także starannie nakreślona architektura krajobrazu. Szereg zaprojektowanych rozwiązań budowlano-technicznych wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa, co pozwoli na ubieganie się o pierwszy w Polsce certyfikat LEED dla projektu mieszkaniowego.

W kameralnym otoczeniu
Riverview położone jest obok Wyspy Spichrzów z ekspozycją na wyspę Ołowiankę i Polską Filharmonię Bałtycką. Na uwagę zasługuje fakt, że inwestycja, choć zlokalizowana w centrum Gdańska, jest oddalona od popularnych szlaków turystycznych, stanowi tym samym wygodne miejsce do zamieszkania. Linia zabudowy przebiega wzdłuż ulic Na Stępce, Angielska Grobla
i Jana Dziewanowskiego.

Osiedle mieszkaniowe
Oddany do użytku etap inwestycji to zespół siedmiu budynków o zróżnicowanej wysokości od pięciu do sześciu pięter. Łącznie w ramach całego osiedla zostaną oddane do użytkowania 282 lokale – od przytulnych kawalerek po okazałe penthouse’y. Część z mieszkań została zaprojektowana w nawiązaniu do skandynawskiego modelu stawiającego na znacznie obszerniejszą część dzienną w stosunku do reszty mieszkania. Największe z nich będą miały powierzchnię ponad stu metrów kwadratowych i widok na wyspę Ołowiankę, Motławę i pierzeje historycznych kamienic w sąsiedztwie zabytkowego Żurawia Gdańskiego. Mieszkania na wyższych kondygnacjach posiadają taras, balkon lub loggie, natomiast niektóre mieszkania na parterze mają dostęp do ogródków przydomowych.

Mieszkania gotowe do zamieszkania
Mieszkania w Riverview są wykończone w standardzie „gotowe do zamieszkania”. Jest to nowość na rynku mieszkaniowym w Polsce. Lokale są wyposażone praktycznie we wszystko, co jest potrzebne do wygodnego życia: podłogi, sprzęt AGD w zabudowie kuchennej, szafy wnękowe, wykończone łazienki, a nawet pralki. Osiągnięto interesujące efekty aranżacyjne, urządzając wnętrza  w trzech stylach: klasycznym, nowoczesnym i skandynawskim oraz w dwóch standardach wykończenia: standardowym i premium.

Osoby ceniące sobie ponadczasową elegancję mogą zdecydować się na mieszkanie w stylu klasycznym. Jego akcenty, inspirowane m.in. francuskim fin de siècle, odnajdziemy w wysmakowanych, elementach wystroju: stylizowanej kuchni oraz znanych z paryskiego metra białych płytek o cegiełkowym kształcie.

Oferta powinna zainteresować również pasjonatów przestrzeni nowoczesnej. Mieszkania zaaranżowane w tym stylu łączą w sobie minimalistyczną, czystą formę, dekoracje w surowej, fabrycznej poetyce.

Mieszkania w trzecim stylu: skandynawskim to odpowiedź na potrzeby tych, którzy inspirację odnajdują w stylu życia i wnętrzach mieszkańców chłodnej Północy. Wnętrza w beżach, bielach i szarościach uspokajają zmysły i gwarantują relaks, a wykorzystane w mieszkaniach drewno, nadaje im wyjątkowego ciepła.

Klient może wejść, obejrzeć i wybrać konkretne rozwiązania, czy ocenić widok z tarasu. Mimo narzuconych stylów, nabywcy wciąż mają spore pole do wnętrzarskich eksperymentów. Neutralne przestrzenie to doskonała baza do zabawy dodatkami, meblami ruchomymi, wszystkim tym, co wnętrzu nadaje indywidualny charakter.

Przestrzenie wspólne wypełnione sztuką
W przestrzeni wspólnej budynków mieszkalnych umieszczono siedziska w formie pięknej rzeźby miejskiej oraz instalacje artystyczne wykonane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. To efekt konkursu zorganizowanego przez Vastint Poland przy współudziale uczelni, którego założeniem była realizacja przez młodych artystów ciekawych koncepcji i wyprodukowanie przez dewelopera nowych elementów małej architektury. Pomysł na konkurs to konsekwencja realizowanej przez dewelopera idei tworzenia przestrzeni z myślą o człowieku. Jednocześnie dano młodym artystom sposobność realizacji twórczych pomysłów i zweryfikowania ich użyteczności w rzeczywistych warunkach.

Tam, gdzie tradycja idzie w parze z nowoczesnością
Układ urbanistyczny założenia miał na celu zapewnienie mieszkańcom maksymalnych korzyści z użytkowania mieszkań. Dla zapewnienia większego naświetlenia lokali bryły budynków, w których znajdują się duże okienne przeszklenia, podzielono na część wyższą i niższą, tworząc kolejne plany o różnej wysokości. Dzięki korytarzom widokowym na rzekę od strony ulicy Na Stępce możliwe stało się spełnienie obietnicy danej przez nazwę projektu i zapewnienie niepowtarzalnej atmosfery dla osiedla. Wewnętrzny dziedziniec został również wyniesiony ponad poziom ulicy tak, by umożliwić mieszkańcom doświadczanie nadrzecznego krajobrazu.

Riverview ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką  w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy. Pośrodku znajduje się dziedziniec – wypełniona zielenią, półprywatna przestrzeń dla mieszkańców, otwarta w stronę kanału na Stępce.

Również od strony kanału zlokalizowane są punkty usługowe, kafejki oraz promenada, tworząca przedłużenie spacerowego ciągu Gdańska, ciągnącego się od Żurawia przez marinę po hotel Podewils. Plan zagospodarowania przestrzeni wykorzystuje jej pełny potencjał. Odzwierciedla pierzejową zabudowę nabrzeży portowych, ale jest otwarty na przepływające tędy życie i daje kontakt z wodą.

W duchu zrównoważonego budownictwa
Oprócz ciekawej architektury, będącej wyrazem poszanowania dziedzictwa historycznego miejsca, do listy atrybutów tej inwestycji mieszkaniowej można również dodać zgodność z ideą „zielonego” budownictwa. Nowe osiedle jest pierwszym projektem firmy Vastint Poland na krajowym rynku mieszkaniowym i jak wszystko wskazuje pierwszym, który otrzyma certyfikat LEED w swojej kategorii w Polsce.

Budowa osiedla Riverview  była prowadzona na terenie zurbanizowanym, tzw. brown field redevelopment. Był to obszar uprzednio zagospodarowany do celów przemysłowych i mieszkaniowych, w związku z czym, inwestor miał do czynienia z pozostałościami stałej zabudowy, która  uległa silnej degradacji. Głównym celem było zatem wprowadzenie właściwych rozwiązań zagadnień urbanistycznych, w szczególności powiązanie nowego osiedla z istniejącą zabudową miasta. W praktyce, zapewniono prywatność właścicielom mieszkań bez konieczności wygradzania osiedla stałym ogrodzeniem. Efekt ten uzyskano dzięki rozwiązaniu „bram”, czyli przestrzeni miedzy budynkami, które wprowadzają do wnętrza kompleksu. Zastosowano materiały nawierzchni podkreślające zmianę charakteru otoczenia. Kreując w ten sposób zabudowę uzyskano przestrzeń przynależną miastu i uniknięto obcych tkance miejskiej wyizolowanych wysp.

Na uwagę zasługują walory krajobrazowe osiedla. Wewnętrznemu dziedzińcowi nadano zróżnicowany charakter dzięki podziałowi funkcyjnemu. Mamy tu m.in. strefę wypoczynku, plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń integracyjną dla mieszkańców. Każde miejsce ma odrębną małą architekturę, nawierzchnie i indywidualny projekt zieleni.

Bogactwo i różnorodność nasadzeń jest ważnym elementem wpływającym pozytywnie na odbiór zabudowy. Wykorzystano roślinność doskonale przystosowaną do lokalnych warunków środowiskowych. Na ponad jednohektarowym terenie posadzono 84 dorosłe drzewa, 6 tysięcy krzewów i ponad 13 tysięcy kwitnących bylin. Na terenie osiedla przewidziano także zbiornik retencyjny, którego budowa ograniczy ryzyko zalania w przypadku intensywnych deszczy nawalnych.

Jednym z priorytetowych elementów w zakresie spełnienia wymogów certyfikacji środowiskowej było osiągnięcie wysokiej charakterystyki energetycznej budynków. Architekci postawili na wprowadzenie zwartych brył, zapewniających właściwy stosunek kubatury budynków do ich powierzchni. Na model energetyczny pozytywnie wpłynęło ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych oraz właściwe dobranie powierzchni i usytuowanie przeszkleń. Większe okna od strony zachodniej i południowej. Zastosowane przeszklenia funkcyjne  chronią wnętrza przed przegrzewaniem się w trakcie pory letniej, zapewnią właściwy klimat dla komfortowego użytkowania mieszkań. Wprowadzone rozwiązania zmniejszają roczne obciążenie promieniowaniem słonecznym o ponad 45%.

Dodatkową redukcję zużycia energii elektrycznej uzyskano poprzez zastosowanie energooszczędnych, wysokowydajnych opraw LED. Część z nich wyposażona jest w system sterowania DALI, który w połączeniu z czujkami ruchu zmienia natężenie światła w zależności
od potrzeb i warunków zewnętrznych. Wysiłki pozwoliły na obniżenie zużycia energii w budynkach o 47% oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50% podczas realizacji i eksploatacji, co odpowiada usunięciu 1 830 samochodów z ruchu.

Być może najbardziej widoczną cechą zrównoważonego podejścia są fasady. Wykonano je z trwałych materiałów budowlanych, jak aluminium, drewno, czy cegła klinkierowa i izolacja z wełny mineralnej. Oprócz wysokiego współczynnika izolacyjności termicznej i łatwości utrzymania elewacji, ważnym aspektem przemawiającym za ich użyciem była również możliwość ponownego wykorzystania i utylizacji,  w przeciwieństwie do złożonych tańszych rozwiązań z tworzyw sztucznych. Obok wspomnianych, na liście materiałów budowlanych i wykończeniowych znalazły się także surowce wydobywane nierabunkowo i ze źródeł odnawialnych oraz o niskim współczynniku emisji lotnych związków organicznych o niekorzystnym wpływie na zdrowie lub środowisko naturalne.

Ostatnim, ale bardzo znaczącym elementem projektu są instalacje wewnętrzne zaprojektowane w taki sposób aby budynek mógł w pełni zasłużyć na miano budynku ekologicznego. Zastosowane rozwiązania akustyczne, m.in. ponadprzeciętne  parametry akustyczne ścian zewnętrznych oraz stropów,   zapewniających komfortowe funkcjonowanie mieszkań.

 

open