Home Architecture Design Architektura szyta na miarę
Architektura szyta na miarę
0

Architektura szyta na miarę

0
0

Żyjemy w świecie rosnących oczekiwań. Świat biznesu docenia efektywność. Produkt lub usługę skrojoną na miarę i gotową na czas określa się za oceanem słowem delivered. To nie tylko doręczenie, ale także spełnienie pokładanych oczekiwań. W czasach pandemii COVID-19 wszyscy przekonaliśmy się, jak ważne jest dostarczenie produktu lub usługi w terminie i w oczekiwanym kształcie.

 

arch. Konrad Loesch
Prezes Zarządu
loesch+partnerzy

 

Wywodzimy się z kręgów, które cenią jakość i estetykę. Pracujemy na to od samego początku. W projektowaniu przyświecała nam wizja zmiany nawyków obecnych na rynku architektury, a także dążenie do dostarczenia architektury najwyższej jakości, dopasowanej do potrzeb, wykonanej przy użyciu najnowszych technologii. Praca architekta jest podobna do pracy krawca. Tworzy produkt skrojony na miarę oczekiwań przy zachowaniu niebywałej estetyki oraz funkcjonalności. Najlepszy produkt otrzymuje się przy ścisłej współpracy autora oraz inwestora w projektowaniu narracji i przeżyć przyszłego odbiorcy – mówi Konrad Loesch, architekt, Prezes Zarządu, loesch+partnerzy.

 

Zespół budynków mieszkalnych w Łodzi, ul. Piotrkowska 252-256. Przykład projektowania w BIM – Fot. arch. loesch+partnerzy

Doskonałym przykładem jest projekt Heron Live Hotel***** realizowany przez pracownię loesch+partnerzy od wyboru lokalizacji aż do uruchomienia obiektu. Zadaniem architektów było stworzenie miejsca w pełni komfortowego, nowoczesnego, które jednocześnie miało wpisywać
się w naturalne warunki nadbrzeża Jeziora Rożnowskiego. Obiekt miał stanowić „Miejską rezydencję w centrum natury”. Budynek wyznaczył nową jakość w makroskali regionu. Potwierdził tym samym poczynione przez inwestora założenia obejmujące stworzenie nowej jakości przestrzeni i doznań dla wszystkich zmysłów.

 

Building Information Modeling
Obecnie jesteśmy częścią dynamicznych zmian technologicznych. Nastał punkt zwrotny dla tradycyjnych cyfrowych technologii projektowych. Podobnie jak kreślenie na kalce zakończyło się definitywnie z końcem lat 90., tak po 20 latach od tamtego momentu technologia dojrzała. Mamy kolejny pivot point. Obecnie wszystkie aspekty projektowe mogą zostać zintegrowane w oparciu o pojedynczą platformę. Możemy śledzić postęp prac, pracować w chmurze, synchronizacja odbywa się zdalnie i jest szybka. BIM jest często utożsamiany wyłącznie z trójwymiarową reprezentacją budynku, jednak to bardzo duże uproszczenie. To zarządzanie wszystkimi procesami projektowymi, a także budowlanymi oraz związany z nimi obieg informacji. To dzięki integracji tych technologii pracownia bardzo szybko adaptowała się do nowej rzeczywistości. W czasie kryzysu ostatnich miesięcy, kiedy branża budowlana znacząco nie wyhamowała, pracownia w ciągu kilku dni dostosowała się do pracy zdalnej, posiadając niezbędne zaplecze i przygotowanie do działania w ekstremalnych sytuacjach.

Zrealizowana inwestycja Heron Live Hotel*****
Budynek hotelowy w Krakowie. Model koordynacyjny BIM

 

 

 

 

 

 

 

 

Wywodzimy się z kręgów, które cenią jakość i estetykę. Pracujemy na to od samego początku.

 

arch. Mikołaj Sikora
BIM koordynator
loesch+partnerzy

 

Projektowanie BIM wymaga od projektanta szeregu dodatkowych kompetencji wykraczających poza wykształcenie techniczne. W naszej pracowni udało się połączyć wieloletnie doświadczenie z pasją do nowych technologii. Dlatego ich wdrażanie jest naturalnym elementem naszego rozwoju, co przekłada się na wszystkie procesy realizacji projektów – komentuje Mikołaj Sikora, architekt, BIM koordynator. Projektując śródmiejski hotel, tym razem w budynku historycznym, w ścisłym centrum Starego Miasta Krakowa, wykorzystano wszystkie zalety technologii BIM. Obiekt znajdujący się pod ochroną konserwatorską, o skomplikowanej wewnętrznej geometrii obejmującej złożone sklepienia kolebkowe, otrzymał idealnie wpisaną funkcję, łącznie z adaptacją wszystkich potencjalnie wolnych przestrzeni. W efekcie powstał zrównoważony układ powierzchni użytkowej w stosunku do części technicznej przy jednoczesnym poszanowaniu historycznej tkanki budynku. Pracownia loesch+partnerzy wykorzystuje swoją przewagę w zastosowaniu technologii BIM, jak również adaptacji techniki wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby projektowania zespołów mieszkaniowych. Obiekty te wymagają licznych analiz, a także podejmowania szybkich, trafnych decyzji. Niezmiernie istotny jest aspekt odbioru budynku w skali człowieka, percepcji skali, zmysłów. Nie można tego sprawdzić na papierze, konieczne jest udanie się do wirtualnego świata i „przeżycie” tej przestrzeni. Dlatego architekci loesch+partnerzy prezentują swoje projekty z wykorzystaniem technologii VR, przyspieszając procesy decyzyjne. Zmiany i warianty są wprowadzane na bieżąco.

Budynek biurowy w Wielogłowach. Kompleksowo zaprojektowany w BIM

 

Fantomatyka w architekturze
Wykorzystanie technologii VR w połączeniu z wizualizacją tworzoną na bieżąco, w obecności inwestora, który ma możliwość bezpośredniego uczestniczenia w procesie projektowania, pozwala na sprawdzenie i ocenę rozwiązań projektowych w sposób najbardziej zbliżony do codziennego ludzkiego doświadczenia. Poczucie skali, materiałów, klimatu danej przestrzeni jest najpełniejsze w tej technologii. Adaptacja VR, a także  prowadzenie jej jako codzienności w praktyce projektowej jest prawdziwym kamieniem milowym. Klasyczne sposoby prezentacji nie mogą równać się z siłą doświadczenia, które staje się udziałem naszym i naszych klientów. Skuteczność projektowania wymaga zbalansowania rozwiązań „ready-made”, jak standardy i wypracowany na przestrzeni lat know-how, oraz rozwiązań „tailor-made”, czyli indywidualnych rozwiązań dostosowanych do kontekstu, potrzeb, marzeń.

arch. Krystian Krawczyk
Partner
loesch+partnerzy

Krytyk architektury James Kunstler powiedział, że „architektura to sztuka tworzenia przestrzeni, o które warto dbać”. Naszemu podejściu przyświeca idea, aby tworzyć architekturę, dzięki której jej użytkownik będzie stawał się lepszym człowiekiem. Dlatego projektowanie u nas ma miejsce w przestrzeni doświadczeń, a jej cechą jest drobiazgowa dbałość o detal – mówi Krystian Krawczyk, architekt, partner. Przykładem tego balansu jest projekt budynku wielorodzinnego w śródmiejskiej zabudowie pierzejowej w Warszawie. Stalowa – od nazwy ulicy i „transportowego” charakteru pobliskich terenów – została zaprojektowana jako nowoczesna kamienica wpisana w kontekst przedwojennej zabudowy sąsiadującej. Projekt jest oszczędny i precyzyjny w wyrazie. Elewacja frontowa wielokrotnie „chwyta” się charakterystycznych linii kompozycyjnych budynków sąsiednich, a uskok linii okien „zmiękcza” dominującą skalę budynku. Obiekt zaprojektowano z dbałością o detale, od posadzki terazzo z wbudowanymi stalowymi logotypami inwestycji przez surową i minimalistyczną klatkę schodową z betonu architektonicznego po, wydawać by się mogło, nieznaczące detale, jak pochwyty z giętych blach hutniczych i typografię numeracji mieszkań zaprojektowaną z giętej stali. Elementy wykonywane na zamówienie uzupełniają czytelną strukturę inżynierską budynku.

 

BIM jest często utożsamiany wyłącznie z trójwymiarową reprezentacją budynku, jednak to bardzo duże uproszczenie. To zarządzanie wszystkimi procesami projektowymi, a także budowlanymi oraz związany z nimi obieg informacji.

Współczesna kamienica śródmiejska, ul. Stalowa 27 w Warszawie

 

Skuteczność projektowania wymaga zbalansowania rozwiązań „ready-made”, jak standardy i wypracowany na przestrzeni lat know-how, oraz rozwiązań „tailor-made”, czyli indywidualnych rozwiązań dostosowanych do kontekstu, potrzeb, marzeń.

 

arch. Anita Kaczmarczyk
Partner
loesch+partnerzy

 

Architektura jest procesem twórczym, który powinien wyprzedzać dotychczasowe myślenie, a jednocześnie korespondować z dobytkiem kulturowym. Ważne, by znaleźć w tym procesie równowagę. Jest to obiekt naszych nieustannych poszukiwań przy okazji każdego nowego wyzwania projektowego – komentuje Anita Kaczmarczyk, architekt, partner. W przypadku obiektu biurowego dla firmy Wiśniowski, którego lokalizacja jest osadzona w stricte industrialnym kontekście, zastosowane zostały wszystkie etapy BIM powiązane z realizacją inwestycji. Budynek czerpie z inspiracji industrialnych, stanowi formę bramy, która wraz ze zmianą kąta widzenia powoduje dynamiczne przesunięcie płaszczyzn symulujących ruch niczym sztandarowych produktów inwestora. Symulacje widokowe z zastosowaniem systemów VR i AR pozwoliły na obserwację bryły in situ jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Te same systemy wspomagały fit-out przestrzeni biurowych, pozwalając na szczegółowe analizy oświetlenia, akustyki, jak i liczne jej wariantowanie. Pracownia podejmuje również cele edukacyjne. Inicjatywa workinn academy to przedsięwzięcie edukacyjne, którego początek jest bezpośrednio związany z posiadanym doświadczeniem i praktyką. W hermetycznym środowisku architektów wiedzę zdobywa się latami w ślad za zrealizowanymi inwestycjami. Projekt workinn academy edukuje architektów w Polsce, umożliwiając w okresie kilku miesięcy nabycie wiedzy doświadczonego projektanta. Umiejętności pracowni w systemach IT pozwoliły na przeniesienie tego przedsięwzięcia do sfery wirtualnej, z której od jesieni będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani.

 


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open