Home Biznes i Ludzie BUSINESS INTELLIGENCE na czas „odmrażania”
BUSINESS INTELLIGENCE na czas „odmrażania”
0

BUSINESS INTELLIGENCE na czas „odmrażania”

0
0

Ostatnie tygodnie wymusiły błyskawiczną zmianę poziomu transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Kluczowymi elementami zmiany są analityka biznesowa i praca zdalna.
Efektywnie wdrożona analityka biznesowa pomoże zaplanować działania na czas „odmrażania” codzienności i na przyszłość.

MARCIN BAWOR
Menedżer PwC Polska

Obyś żył w ciekawych czasach, mówi chińskie przysłowie. Nagły i nieoczekiwany wybuch pandemii wirusa SARS-CoV-2 nie tylko odbił się na naszym życiu codziennym, ale również zawodowym. Ostatnie tygodnie wymusiły błyskawiczną transformację cyfrową przedsiębiorstw. Rozpisane na kwartały i lata projekty muszą zostać zrealizowane w ciągu najbliższych tygodni, a nawet dni. Akceleratorem tych przemian jest gwałtownie zmieniające się otoczenie makroekonomiczne oraz zmiana modeli realizacji pracy, których główną determinantą jest social distance. Kluczowymi elementami aktualnej transformacji są analityka oraz praca zdalna.

Analityka biznesowa na trudne czasy
Konieczność błyskawicznego podejmowania decyzji biznesowych opartych na prawdziwych wskaźnikach wymaga rozwiązań analitycznych (business intelligence). Wskaźniki muszą być zbudowane w oparciu o prawdziwe dane z użyciem logiki spójnej dla całego przedsiębiorstwa. Dzisiaj nie mamy czasu na dyskusje dotyczące użytych miar i wartości oraz ich postrzegania przez poszczególne jednostki biznesowe. Czasu też nie ma bądź jest go niewiele na korektę jakości danych. Data governance, single source-of-truth i wspólny model danych stają się krytyczne dla zapewnienia jakości procesu decyzyjnego.

Poprawa płynności
Kluczowym wyzwaniem dla biznesu jest cash flow i adaptacja modelu biznesowego do bieżącej sytuacji. Po pierwsze dokładna analiza struktury kosztów pozwala zidentyfikować obszary, w których możemy dokonać korekt w celu poprawienia płynności finansowej (rys. 1. i 2.).

Po drugie precyzyjny wgląd w Net Working Capital (NWC), czy-li w rozbiciu na analizę zobowiązań i należności (m.in. cykle rotacji i struktura) oraz analizę cyklu konwersji gotówki i analizę zapasów umożliwi ocenę bieżącego stanu finansów oraz aktualnej sytuacji płynnościowej firmy…


UWAGA

Całość dostępna za darmo w wersji cyfrowej!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

open