Home Aktualności Branża w kontekście COVID-19
Branża w kontekście COVID-19
0

Branża w kontekście COVID-19

0
0

Wywiad z Rafałem Gajewskim Dyrektorem Pionu Handlowego, Członkiem Zarządu CEMEX Polska: “Nasze obserwacje, a także eksperckie analizy, wskazują, że budownictwo nie odczuło kryzysu wywołanego pandemią w takim stopniu jak inne branże”.

Natalia Chylińska-Żbikowska: Jak ocenia Pan rynek w kontekście COVID-19? Jakie są prognozy na najbliższy czas?

Rafał Gajewski: Nasze obserwacje, a także eksperckie analizy, wskazują, że budownictwo nie odczuło kryzysu wywołanego pandemią w takim stopniu jak inne branże. Nie doszło do znaczącego zatrzymania prac budowlanych na prowadzonych inwestycjach. Produkcja materiałów budowlanych także jest utrzymywana na wysokim poziomie. Istnieje jednak ryzyko, że skutki pandemii odczujemy w drugim półroczu i przyszłym roku.

N.Ch.: Branża wypada całkiem dobrze na tle innych, ale czy to oznacza, że nie odczuła kryzysu?

R.G.: W jakimś stopniu branża na pewno ucierpiała. W tym roku spodziewamy się spadku produkcji cementu o ok. 5%. Do planów podchodzimy ostrożnie. Rozpoczyna się mniej budów niż zazwyczaj, a także spadła ilość wydawanych pozwoleń na budowę. Takie działania przełożą się na spowolnienie, którego spodziewamy się w 3. lub 4. kwartale tego roku, a także w pierwszej połowie 2021 r. Największego spadku w produkcji budowlano montażowej spodziewamy się w budownictwie mieszkaniowym oraz niemieszkaniowym. W obu przypadkach na poziomie około -10% w 2020 roku. Z drugiej strony optymizmem napawa rozwój w segmencie centrów logistycznych, e-commerce oraz infrastruktury. Budownictwo inżynieryjne odnotowuje kolejne rekordy i w tym roku szacujemy, że wzrośnie o około 3–4%.

N.Ch.: Jak CEMEX radzi sobie z pandemią?

R.G.: Podjęliśmy działania, aby nieprzerwanie dostarczać nasze produkty do klientów, stawiając na bezpieczeństwo. Minimalizujemy ryzyko zachorowań pracowników, podwykonawców, klientów. Dzięki naszym działaniom mogliśmy zabezpieczyć dostawy produktów i surowców oraz pracować bez przerwy. Rekomendujemy bezpieczne, cyfrowe rozwiązania w prowadzeniu biznesu, takie jak platforma CEMEX Go. Ostatnio wprowadziliśmy możliwość bezkontaktowego potwierdzania dowodów dostawy przez klienta za pośrednictwem CEMEX Go na ekranie jego telefonu…


UWAGA

Całość dostępna za darmo w wersji cyfrowej!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

open