Home Materiały i Technologie NAJWYŻSZY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA
NAJWYŻSZY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA
0

NAJWYŻSZY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA

0
0

Bezpieczeństwo na budowie oznacza nie tylko troskę o pracowników budowlanych, lecz także korzyści finansowe wykonawcy i inwestora, takie jak brak przestojów w pracy, lepsza wydajność oraz krótszy czas realizacji inwestycji. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca niebezpieczne, do których zalicza się rusztowania.

W 2018 roku rozpoczęto wymianę pokrycia dachu oraz renowację elewacji i wnętrza kościoła św. Jacka w Bytomiu. Przy tak dużym, a także trudnym projekcie zdecydowano o współpracy z PERI. Już na etapie oferty trzeba było przewidzieć wszystkie szczegóły. Zakres prac renowacyjnych oraz remontowych wymagał dostępu do wszystkich powierzchni kamiennych na zewnątrz kościoła, łącznie z trudno dostępnymi częściami na dachu: wieżami głównymi, sygnaturką w środkowej części dachu i nawą główną. Ostatnio coraz częściej słyszy się o projektowaniu oraz planowaniu robót budowlanych w koncepcji BIM, która całkowicie zmienia podejście do planowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku, umożliwia ciągły, natychmiastowy dostęp do bieżących informacji o projekcie, a także wszystkich kosztach. Projekt rusztowania roboczego przeznaczonego do renowacji czy remontu elewacji kościoła św. Jacka w Bytomiu jest przykładem zastosowania rozwiązań projektowych charakterystycznych dla tej metody.

Fot. 1. Projekt skomplikowanej fasady w modelu BIM

Inżynierowie PERI zaprojektowali rusztowanie robocze o wysokości maksymalnej ok. 50 m zapewniające dostęp do wszystkich wymaganych powierzchni. Ostatni, najwyższy podest umożliwił dojście do kopułki na jednej z wież, gdzie zgodnie z tradycją podczas remontu umieszczono odpowiednie informacje archiwalne.

Rusztowanie elewacyjne zaprojektowano jako stacjonarne, ustawione na poziomie terenu. Nad dachami nawy głównej oraz bocznych, w miejscach, gdzie nie było możliwości posadowienia na gruncie, rusztowania zostały podwieszone na konsolach stalowych w systemie VARIOKIT. Konsole kotwiono za pomocą kotwi M24 wklejanych w otwory wywiercone w ścianach kościoła lub za pomocą prętów gwintowanych M24 o długości ok. 2 m, przechodzących przez całą grubość ściany.


UWAGA

Całość dostępna za darmo w wersji cyfrowej!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

open