Home Nowy Numer BUILDER – WRZESIEŃ 2020
BUILDER – WRZESIEŃ 2020
0

BUILDER – WRZESIEŃ 2020

0
0

Przed nami nowa perspektywa finansowa i kolejne nowe, ważne wyzwania, które dotyczą również budownictwa w szerokim jego zakresie, w tym m.in. inwestycji infrastrukturalnych, energetyki, ochrony środowiska, cyfryzacji.

Miesiąc temu poznaliśmy wynegocjowaną dla Polski ogólną kwotę ponad 750 mld zł z budżetu unijnego i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. To pieniądze, które pozwolą zrealizować unijne priorytety w latach 2021–2027, a także odbudować i umocnić polską gospodarkę dotkniętą pandemią koronawirusa. Już w tym numerze – specjalnie dla Państwa, dla branży budowlanej – pierwsze szacunki dotyczące tego, jakie środki i w jakich obszarach zasilą interesujące nas sektory budownictwa oraz transportu! Do tej pory wykorzystaliśmy blisko 90% z przysługujących nam unijnych środków z polityki spójności na lata 2014–2020. Przed nami nowa perspektywa finansowa i kolejne nowe, ważne wyzwania, które dotyczą również budownictwa w szerokim jego zakresie, w tym m.in. inwestycji infrastrukturalnych, energetyki, ochrony środowiska, cyfryzacji. To również dodatkowy bodziec do rozwoju budownictwa zrównoważonego, które jest niezbędne, by minimalizować niekorzystne oddziaływania budowli na środowisko naturalne, przeciwdziałać zmianom klimatu, ograniczać koszty eksploatacji, uzyskiwać lepsze warunki do życia i pracy. Głównych celów unijnej polityki w zakresie klimatu oraz energii, tj. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych i poprawy efektywności energetycznej, nie da się osiągnąć bez podjęcia holistycznych działań w obszarze budownictwa, w tym m.in. budynków biurowych. Ze słusznych względów poświęcamy im ważną część we wrześniowym „Builderze”.

DANUTA BURZYŃSKA
I REDAKTOR NACZELNA

 

W tym numerze szczególnie polecamy wywiad ,,MIAŻDŻĄCA PRZEWAGA TECHNOLOGICZNA”, Rafałem Michalskim, Prezesem Zarządu Blachotrapez.

BIZNES/KOMENTARZ – ,,Programujemy nową perspektywę”, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej

BIUROWCE/RAPORT – ,,Biurowce celują nie tylko w górę”, Michał Oksiński, Kompas Inwestycji

BIZNES/PROGRAMY – ,,Kropla do kropli”, MICHAŁ KURTYKA Minister Klimatu

ARCHITECTURE & DESIGN – ,,Z natury do architektury”, MIROSŁAW NIZIO Nizio Design International

open