Home Firmy OD DESKI DO DESKI
OD DESKI DO DESKI
0

OD DESKI DO DESKI

0
0

Czasy, gdy korzystano z tytułowej deski jako szalunku, nie odeszły do lamusa i jeszcze długo nie odejdą, mając na uwadze stan dzisiejszej wiedzy. Niemniej jednak deskę zastąpiono elementami gotowych (rzadziej indywidualnych) systemów, dzięki którym po odpowiednim montażu uzyskujemy oczekiwane elementy konstrukcyjne budowli. To wciąż ta sama koncepcja, jednak szybsza, bardziej ekonomiczna i współczesna metoda realizowania także oryginalnych zamysłów architekta. Ta sama historia dotyczy rusztowań, które w formie drewnianej przetrwały od czasów starożytnych.

Dzisiaj klienci telka SA korzystają z pełnej gamy elementów systemowych deskowań i rusztowań, w których wszystkie komponenty uzupełniają się oraz są wymienne. Przy ich użyciu realizują kontrakty – praktycznie każdego typu obiekty, od domków jednorodzinnych po spektakularne wizje architektów – w sposób prosty, szybki i ekonomiczny, a przede wszystkim bezpieczny.

telka SA, wychodząc naprzeciw sytuacji rynkowej, gdzie branża od paru lat boryka się ze zmniejszającą się średnią kadrą kierowniczą, służy pomocą w wyborze odpowiedniego systemu, zoptymalizowaniu, przeliczeniu nośności potrzebnych elementów. Doradcy techniczni, sporządzając schematy szalowania czy projekty rusztowań, pomagają uniknąć błędnych decyzji, tym samym optymalizując m.in. koszt dzierżawy i zakupu.

Grzegorz Przepiórka: Całkiem niedawno mieliśmy okazję opublikować na łamach „Buildera” artykuł o dokonaniach telki przy projekcie Chmielnej 89. Jakimi jeszcze sukcesami możecie się Państwo i firma pochwalić?

Radosław Telka: Realizacja prac przy Chmielnej 89 to jedna z naszych wizytówek, ale prawdziwym sukcesem jest rozwinięcie przez okres ponad dwóch dekad małej rodzinnej firmy do spółki akcyjnej, która dziś może zaoferować kompleksowe rozwiązania dla budowy: od ogrodzeń tymczasowych poprzez szalunki i akcesoria, kończąc na rusztowaniach. Kluczowym czynnikiem sukcesu było to, że firma, rozpoczynając działalność od wypożyczalni, następnie uruchomiła dział sprzedaży i otworzyła dział produkcyjny, aby móc dostarczyć klientowi produkty zaprojektowane na bazie wieloletniego doświadczenia prosto z budowy. Osiągnięć na miarę Chmielnej 89 mamy na swoim koncie znacznie więcej – mogę tutaj wymienić choćby realizację konstrukcji rusztowania zawieszonej wyłącznie na ścianach powstającego budynku BZWBK we Wrocławiu. Była to konstrukcja w żadnym miejscu nieposadowiona na ziemi, z której realizacji wycofały się inne firmy z branży, a my doprowadziliśmy sprawę do końca – jesteśmy naprawdę dobrzy w tym, co robimy.

G.P.: Dlaczego warto skorzystać akurat z Waszej półki?

Joanna Telka-Dudkowska: Po pierwsze nasza oferta jest jak alfabet – od ażurowego ogrodzenia po żabkę napinającą. Po drugie klient może wybrać dogodną formę współpracy. To on decyduje, w zależności od potrzeb, możliwości, preferencji, czy chce zakupić czy też wynająć sprzęt. Już jakiś czas temu zrozumieliśmy, że również czas dostawy jest zwykle fundamentalny, dlatego zamawiając np. akcesoria w naszym sklepie, paczka w 97% przypadków trafia do klienta następnego dnia. A jeżeli zachodzi potrzeba dostawy sprzętu na budowę, to realizujemy ją własną specjalistyczną flotą transportową, np. samochodem ciężarowym z własnym wózkiem widłowym. Dopełnieniem oferty telka SA są usługi serwisowe, takie jak np. nowoczesna linia czyszcząca do szalunków.

G.P.: Właśnie. Dzisiaj na rynku wygrywa się nie tylko produktami, ale chyba przede wszystkim serwisem. Jakimi rozwiązaniami wyróżnia się telka na tle konkurencji?

R.T.: Tak, zgadza się, produkt zawsze będzie podobny, ale to właśnie usługa dodatkowa jest wyróżnikiem dobrze skomponowanej oferty. W zeszłym roku wybudowaliśmy najnowocześniejszą, w pełni zautomatyzowaną linię czyszczącą do płyt szalunkowych oraz do rusztowań, co gwarantuje nam przewagę nad konkurencją, ponieważ mamy pewność, że wypożyczamy odpowiednio przygotowany sprzęt. I tutaj ponownie nawiążę do naszych wyspecjalizowanych usług transportowych. Godne uwagi jest to, że nasza gospodarka magazynowa została stworzona w oparciu o zasady lean management, co bezpośrednio wpływa na sprawną obsługę klienta.

G.P.: Potencjał ludzki. Jakimi siłami dysponuje telka? W czym tkwi siła tego zespołu?

R.T.: Jubileusz 20-lecia istnienia firmy to doskonały moment, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć całościowo na przeobrażenia, jakie przeszła firma. Każdy biznes jest obciążony ryzykiem wielu czynników – dla nas od początku głównym filarem trwałości i rozwoju był kapitał ludzki. Firma to ludzie, tworzą ją, kotwiczą w aktualnej rzeczywistości, tym samym kreując jej przyszłość. Współczynnik 65% pracowników pracujących przez okres powyżej 10 lat to ludzie realizujący nasze koncepcje, reagujący na potrzeby klientów oraz rynku. Z dumą możemy pochwalić się zaufaniem, którym zespół darzy nas jako zarząd, zbudowaliśmy wysoki wzajemny poziom ufności i to on procentuje nam na rynku. Świadomość partnerskiej współpracy daje odbicie w skutecznym działaniu na korzyść naszych klientów i to właśnie jest siła naszego zespołu.

G.P.: Branża ostro zmierza ku cyfryzacji, a sprzedaż materiałów czy sprzętu przenosi się do internetu. telka też może pochwalić się sklepem online. Jak oceniają Państwo jego funkcjonowanie?

J.T.D.: Nasz sklep internetowy jest chyba najstarszym stażowo sklepem w branży, więc dla nas już od dawna nie jest wyznacznikiem wysokiego stopnia cyfryzacji. Sklep telka.eu działa od 11 lat i jest stałym elementem naszej pracy z klientem. Dawno temu poszliśmy dalej. Od ponad 4 lat rozbudowujemy system ERP Opitima i wciąż patrzymy za horyzont, w kierunku autorskich aplikacji – rozwiązań na bazie właśnie systemu ERP, które pozwalają nam zdalnie zarządzać usługami montażu i demontażu, ograniczając dokumentację papierową niemal do zera, ale także programy wspomagające organizację produkcji. Dla nas digitalizacja telka SA to cała koncepcja udoskonalania działalności, od sklepu po aplikacje produkcyjne. 

G.P.: Nie tylko szalunki. Nie tylko rusztowania, ale i akcesoria. telka ma kompletną ofertę. Na co w zakresie akcesoriów warto zwrócić szczególną uwagę?

J.T.D.: Zakres naszej oferty odpowiada na potrzeby rynku. W ofercie, oprócz wspomnianej sprzedaży oraz dzierżawy rusztowań czy szalunków, posiadamy ogrodzenia budowlane, rusztowania aluminiowe, te również dzierżawimy. Asortyment mamy rozbudowany o szeroki wybór elementów traconych oraz cieszące się ogromnym powodzeniem i uznaniem jakości – nawet u konkurencji – żabki napinające. Cały czas się rozwijamy, poszukujemy nowych rozwiązań oraz poszerzamy asortyment, wychodząc naprzeciw potrzebom rynku i klientów.

G.P.: telka to firma w pełni z polskim kapitałem. Czy dzisiaj jest to atut na polskim rynku? Czy klienci doceniają rodzimość?

J.T.D.: Jesteśmy dumni z tego, że korzystamy wyłącznie z własnego kapitału. Jednocześnie chętnie korzystamy z wiedzy i doświadczeń firm z całego świata, wprowadzając pewne rozwiązania jako jedni z pierwszych w kraju. Co do rodzimości, to sądzę, że z perspektywy ostatnich miesięcy oraz sytuacji w gospodarce wywołanej pandemią większość społeczeństwa spogląda bardziej przychylnym okiem na krajowe przedsiębiorstwa, niejako doceniając naszą polskość. Cieszy nas tendencja wspierania tego, co polskie. To słuszny kierunek.

G.P.: Jak oceniają Państwo perspektywy rynkowe? I co jest ambicją telki na najbliższe miesiące i lata?

R.T.: Jesteśmy realistami, a zarazem optymistycznie patrzymy w przyszłość – brzmi to dość propagandowo, jednak ma słuszne przełożenie na nasze dalsze plany. Pewną kwestią dla ambicji rozwoju telka SA jest wychodzenie na rynki międzynarodowe. W najbliższym czasie planujemy rozwijać sieć dystrybucji za granicą, zwiększać zasięg terytorialny w kraju oraz rozbudować struktury o dział projektowy. Wciąż stawiamy sobie nowe cele i wyzwania, dzięki czemu możemy przygotowani wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów. 


Fot. arch. telka

open