Home News DARMOWA ENERGIA
DARMOWA ENERGIA
0

DARMOWA ENERGIA

0
0

Od kilkunastu lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem energii słonecznej. Po okresie, kiedy jeszcze niedawno pozyskiwanie energii słonecznej traktowano jako technologię kosmiczną, nieosiągalną i nieopłacalną dla zwykłego użytkownika, widzimy, że coraz więcej dachów jest pokrytych charakterystycznymi ciemnymi elementami absorbującymi promieniowanie słoneczne.

Do wykorzystania mamy 46–51%energii docierającej do Ziemi ze Słońca, która dochodzi do nas po odbiciu przez atmosferę, chmury i samą powierzchnię Ziemi. W Polsce rocznie ilość energii słonecznej padającej na powierzchnię 1 m2 wynosi od 950–1250 kWh. To oznacza, że średnio w ciągu roku możemy uzyskać ok.1000 kWh energii z każdego m2 powierzchni modułu fotowoltaicznego lub kolektora słonecznego zainstalowanego na dachach lub modułów posadowionych bezpośrednio na gruncie.

Wykorzystanie energii słonecznej
Energii słonecznej możemy użyć do:
• pozyskania darmowego ciepła, zarówno do podgrzewania wody użytkowej, jak też do ogrzewania budynków – wykorzystując do tego kolektory słoneczne;
• pozyskania darmowej energii elektrycznej, która może być wykorzystana na miejscu jako tzw. instalacja prosumencka, jak również do zasilenia nią sieci energetycznych – wykorzystując do tego panele fotowoltaiczne;
• kombinacji pozyskania jednej i drugiej formy energii – wykorzystując do tego panele PVT (Photovoltaic Ther-mal).

 

Praktyczne podejście do wykorzystania energii słonecznej rodziło się w bólach. Po pierwsze ze względu na pierwotne koszty instalacji, które były wysokie w stosunku do ilości pozyskiwanej energii. Kwestia podejścia do uzysku ciepła czy energii elektrycznej ze słońca to osobny temat do dyskusji między ekspertami. Sceptycy wykorzystania tej formy energii na każdym kroku podkreślają np. niską sprawność modułów fotowoltaicznych, która w zależności od rodzaju modułu w praktyce waha się od 9 do 19%. Tylko co to znaczy? Sprawność, czy raczej sprawność energetyczna, to wielkość określająca, w jakim stopniu w danym procesie energia jednego rodzaju jest przekształcana w energię innego rodzaju – czyli jest to parametr określający efektywność wykorzystania paliwa. Innymi słowy: sprawność to stosunek ilości energii wychodzącej z procesu do ilości energii wchodzącej do procesu. Tylko o ile takie podejście ma sens w wypadku energii pozyskiwanej z paliw, co wiąże się z określonymi kosztami, stratami przesyłanej energii czy stratami np. w procesie spalania, o tyle w wypadku energii słonecznej ta energia dociera do nas niezależnie od tego, czy ją wykorzystamy czy nie. Jest to energia darmowa, za którą Słońce nie prześle nam faktury VAT, i wykorzystanie jej w każdej formie, jaką uda nam się pozyskać, bez względu na to, czy jest to ciepło czy energia elektryczna, to nasz czysty zysk.

Fot. arch. VIESSMAN


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open