Home Architecture Design Mocne akcenty Ponzio w DL PIANO
Mocne akcenty Ponzio w DL PIANO
0

Mocne akcenty Ponzio w DL PIANO

0
0

Biurowiec DL PIANO stał się rozpoznawalną w kraju inwestycją, która od razu nasuwa skojarzenie z Katowicami. Udział w jego budowie miała firma Ponzio Polska dostarczająca swoje rozwiązania przy tworzeniu elewacji.

DL PIANO łączy funkcje biurową, usługową oraz handlową. Konstrukcja składa się z dwóch części: cztero- i pięciokondygnacyjnej, które scala jednokondygnacyjny łącznik. Budynek spełnia standardy biurowców na poziomie A+. Został zaprojektowany oraz wykonany zgodnie z wytycznymi certyfikatu BREEAM.

Uwagę przyciąga elewacja. Charakterystyczny rytm układu elementów nawiązuje do przemian zachodzących w Katowicach, a także do dynamiki życia miejskiego. Celowy jest zamysł skojarzenia jej wyglądu z fortepianem. To z kolei podkreślenie muzycznego charakteru miasta.

W DL PIANO zastosowano dwa systemy przeszkleń elewacji – otworowy i fasadowy. Inwestor postawił na jakość, więc rozwiązania firmy Ponzio idealnie sprostały tym wymaganiom. Udało się uzyskać duże powierzchnie przeszkleń bez konieczności stosowania nadprogramowych podziałów w oknach. Dodatkowo osiągnięto podwyższony poziom parametrów akustycznych. To wszystko przekłada się na komfort użytkowników. Budynek składa się z dwóch brył o łącznej powierzchni elewacji ponad 8000 m2, gdzie stolarka aluminiowa to ok. 4000 m2.

W stolarce przeważa system okienno-drzwiowy PE78NHI 3200 m2 w ilości ponad 770 konstrukcji. Pozostała część to fasady PF152HI. W obiekcie zastosowano również system przeciwpożarowy PE78EI DL, tzw. Design Line – dla części wymagającej odporności ogniowej. Z uwagi na wymogi bezpieczeństwa konstrukcje drzwi zostały zaprojektowane w klasie RC2.

Podczas realizacji postawiono na energooszczędne, proekologiczne rozwiązania. Do rozliczania poboru i zużycia energii zastosowano nowoczesny system BMS. Na miejscu dostępny jest parking dla rowerów z całą infrastrukturą sanitarną dla rowerzystów, a także stacja ładowania samochodów elektrycznych.

DL PIANO to nowoczesny projekt, który bardzo szybko przyciągnął najemców. Docenili oni m.in. to, że istnieje możliwość indywidualnej aranżacji przestrzeni powierzchni najmu. Co więcej, w budynku zainstalowano innowacyjny system zarządzania obiektem. DL PIANO to inwestycja, na którą zerkają oczy całego świata. Została bowiem zauważona m.in. przez jury prestiżowego konkursu architektonicznego MIPIM Awards w kategorii Najlepszy projekt przyszłości.

Fot. archiwum DL Invest Group

Fot. archiwum Ostrowscy Architekci
Fot. archiwum Ostrowscy Architekci

 

Fot. archiwum Ostrowscy Architekci

open