Home Materiały i Technologie PROFESJONALNY BŁYSK
PROFESJONALNY BŁYSK
0

PROFESJONALNY BŁYSK

0
0

Biorą pod lupę każdy kąt. Doprowadzają do porządku przestrzenie po remoncie. Dokładają wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom klientów. O metodach specjalistycznego czyszczenia, a także unikatowych certyfikatach opowiada Joanna Bartoszek, Prezes Zarządu firmy Higienika.

Natalia Chylińska: Na budowie, a także po remoncie, zawsze obecny jest bałagan. Firma Higienika specjalizuje się w sprzątaniu obiektów oddawanych do użytku. Jaki zakres prac jest realizowany przy tego typu zleceniach?

Joanna Bartoszak: Specjalizujemy się w sprzątaniu nowych inwestycji w całej Polsce. Te zadania wymagają dużej wiedzy specjalistycznej, którą dysponujemy, oraz doboru odpowiedniej kadry. W tym nie jesteśmy już nowicjuszami – mamy bowiem na swoim koncie wiele zleceń zrealizowanych w obiektach po budowie czy po remoncie. Wszelkie prace związane z ich czyszczeniem wykonaliśmy za każdym razem terminowo i rzetelnie.

N.Ch.: Jakiego sprzętu i środków czystości używacie podczas realizacji zleceń? Jaka jest ich przewaga nad tymi, z których korzystamy w domach?

J.B.: Do wykonania zlecenia stosujemy zawsze sprawdzoną i profesjonalną chemię, która nie jest dostępna dla konsumenta w sklepie. Produkty profesjonalne są silniejsze od chemii gospodarczej, dlatego nasz personel jest przeszkolony w zakresie ich stosowania.

N.Ch.: Jesteście pierwszą firmą w Polsce posiadającą Certyfikat GRM na mycie i konserwację fasad. Jak udało się go pozyskać?

J.B.: Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Qualipol – Stowarzyszenia Wykonawców Obróbki Powierzchni Metalowych, które jest generalnym licencjobiorcą systemu GRM na czyszczenie i konserwację fasad w Polsce. Firma Higienika została wyłoniona z ramienia stowarzyszenia do certyfikacji oraz jednocześnie uzyskała certyfikat jako wykonawca na terenie naszego kraju. Cały proces trwał prawie 2 lata. To był czas oczekiwania i zadawania sobie pytania, czy Stowarzyszenie wybierze nas, a jeśli tak, to czy przy certyfikacji, która była przeprowadzana w Polsce przez pracownika IFO – Institut für Oberflächentechnik GmbH, przejdziemy szkolenie teoretyczne, praktyczne, weryfikację pod kątem dokumentów firmy oraz jej zaplecza. To był naprawdę bardzo gorący okres w zarządzaniu firmą. W grudniu 2019 r. na walnym zebraniu zwyczajnym Qualipolu otrzymaliśmy certyfikat. Na tę okazję przyleciał Lars Walther, Dyrektor Zarządzający GRM, który osobiście wręczył mi dokument.

N.Ch.: Co właściwie oznacza przyznanie tego certyfikatu?

J.B.: GRM to potwierdzenie jakości czyszczenia i ochrony fasad wykonanych z anodowanego aluminium, powlekanych powierzchni metalowych oraz sztucznych. Na świecie jest tylko 31 firm posiadających Certyfikat GRM. Jesteśmy niezwykle dumni, że dołączyliśmy do tego elitarnego grona. Wybierając certyfikowaną firmę, ma się pewność uzyskania najwyższej jakości usług, skutecznego wydłużenia żywotności fasady, podniesienia jakości wizualnej budynku, a także doboru odpowiednich technologii mycia oraz środków czyszczących, i co równie ważne, braku ryzyka pojawienia się ewentualnych uszkodzeń podczas czyszczenia.

N.Ch.: Jaki zakres usług świadczy Higienika i na jakim obszarze?

J.B.: Zakres prac jest uzależniony od standardu wykończenia lokali. Cały proces trzeba rozpocząć od usunięcia pozostałości po ekipach budowlanych. Profesjonalnemu czyszczeniu poddawane są okna, przeszklenia, fasady wraz z ramami, posadzki (płytki gresowe, kamienne, granitowe), wykładziny PCV. W ofercie jest również czyszczenie maszynowe posadzek żywicznych, a także doczyszczanie cokołów, toalet (glazury, armatury, białego montażu), lamp, skrzynek energetycznych i innych elementów technicznych na korytarzach oraz klatkach schodowych. Nie zapominajmy o myciu drzwi, futryn, przeszkleń wewnętrznych, a także kabin i drzwi wind. Higienika świadczy również usługi bieżącego sprzątania biur budowy.

N.Ch.: Jakie elementy należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu kosztorysu budynku, w którym ma być wykonana usługa czyszczenia i konserwacji fasad zgodnie z wytycznymi GRM?

J.B.: Przede wszystkim lokalizację i rodzaj obiektu. Przy budynkach przemysłowych zanieczyszczenia powietrza oraz pyły są bardziej intensywne, więc stopień zabrudzenia będzie większy niż w obiektach powstałych na obszarach wiejskich. Niezwykle istotne są także warunki konstrukcyjne budynku, rodzaj i stan obrabianego materiału.

N.Ch.: Specjalistyczna wiedza, a także wdrażanie procedur, są tutaj niezbędne?

J.B.: Zdecydowanie tak. Trzeba zdawać sobie sprawę chociażby      z tego, że temperatura czyszczonego materiału powinna utrzymywać się w granicach 10–30 stopni, a pracę należy zaczynać od strony najmniej nagrzanej. Podczas usuwania organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń, które osiadły na budynku, GRM wspiera czyszczenie mechaniczne, a nie chemiczne. Zawsze środki i materiały pomocnicze są dobierane indywidualnie do danej inwestycji na podstawie wcześniej wykonanej próby czyszczenia na powierzchni. Podczas prowadzonych prac zabezpieczamy teren wokół budynku, a także zapewniamy pracownikom niezbędną ochronę. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem prac oficjalnie zgłaszamy ten fakt do Biura Stowarzyszenia Zapewnienia Jakości. Warto wspomnieć, że nasze sprzątanie nie ogranicza się jedynie do wyczyszczenia powierzchni, ale obejmuje również usuwanie odpadów.

 


Fot. arch. Higienika

open