Home Aktualności „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020”
„Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020”
0

„Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020”

0
0

Do 30 listopada 2020 profesjonaliści i studenci architektury z całego świata mogą wysyłać swoje prace w konkursie na najlepszy projekt wizjonerskiego domu, wykorzystującego technologię odnawialnych źródeł energii (OZE). Laureatów wyłoni znamienite, międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą wybitne osobistości, mające wiodący głos w dziedzinie zrównoważonego projektowania i działań na rzecz neutralności klimatycznej.

„Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject” to prestiżowy, międzynarodowy konkurs architektoniczny, organizowany przez SunRoof oraz BIMobject. Promuje architektów odważnie sięgających po innowacyjne rozwiązania solarne i tworzących domy inteligentne, które same reagują na zmieniające się warunki zewnętrzne. Takich designerów, którzy łączą energię słoneczną z ideą smart home, elektromobilnością i najnowszymi trendami ekologicznymi.

Spośród najlepszych pod względem warsztatowym, wizualnym oraz estetycznym prac zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrody o łącznej wartości 4000 euro.

Fakt, że konkurs zgromadził tak wielu wybitnych ekspertów pokazuje, jak ważne jest przejście na zrównoważoną energię i jak wiele możemy wspólnie zrobić w tym kierunku. Zależy nam, aby ten wyjątkowy projekt był dla architektów szansą na odkrycie technologii solarnej przyjaznej środowisku i pozwalającej na kreowanie dobrego designu 

– mówi Lech Kaniuk, CEO SunRoof, który wchodzi w skład konkursowego jury.

Zaproszenie do grona jury przyjął Ambasador Szwecji Stefan Gullgren. Ambasada Szwecjiobjęła też honorowy patronat nad konkursem. Jako, że korzenie SunRoof pochodzą ze Szwecji, a Skandynawia wspiera zieloną transformację energetyczną w Polsce, taki projekt doskonale wpisuje się we wspólne działania na rzecz neutralności klimatycznej.

Dachy solarne wyraźnie udowadniają, że możemy połączyć zrównoważony rozwój i innowacyjny design w jednym rozwiązaniu. Walka ze zmianami klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność. Ta szwedzka technologia pozwala każdemu budującemu dom sprostać temu wyzwaniu. Z niecierpliwością czekam na wszystkie inspirujące pomysły, które bez wątpienia będą efektem tego konkursu, wspieranego przez Ambasadę Szwecji 

– mówi Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji.

Kolejnym członkiem jury jest przedstawiciel BIMobject. Współorganizatora konkursu i właściciela największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM reprezentuje Maciej Olczyk, który związany jest z branżą deweloperską od 2014 roku. Prowadził wdrożenie oraz rozwijał technologię BIM u jednego z największych deweloperów w Polsce, kładąc szczególny nacisk na praktyczne wykorzystanie tej technologii w realizacji obiektów wielorodzinnych. W BIMobject szerzy szeroko pojętą wiedzę o technologii BIM wśród polskich i europejskich przedsiębiorców. Odpowiada również za realizację europejskich projektów w spółce. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy z wielobranżowymi projektami kubaturowymi 2D oraz 3D.

Prace profesjonalistów i studentów architektury oceni także Mokena Makeka, światowej sławy architekt, urbanista i teoretyk projektowania, założyciel i dyrektor zarządzający Makeka Design Lab, międzynarodowej, wielokrotnie nagradzanej praktyki architektonicznej w Kapsztadzie. Obecnie również dyrektor kreatywny DesignWorks – agencji projektowania strategicznego. W swojej twórczości koncentruje się na doskonałym designie i zrównoważonej architekturze. Ma jeden cel: ulepszać codzienne życie ludzi poprzez dobry projekt, który jest przyjazny dla środowiska. Sławę i uznanie przyniosła mu m.in. przebudowa dworca głównego w Kapsztadzie, z którego codziennie korzysta ponad 270 000 osób. Kierował też wieloma złożonymi projektami budowlanymi w Lesotho, Madagaskarze, Tanzanii, RPA i Chinach, w tym w Cape Town International Convention Centre 2017, Apartments VA & Waterfront 2017 i Pałacu Królewskim w Lesotho. Był członkiem Zespołu Zadaniowego ds. Kultury i Sztuki Mistrzostw Świata FIFA 2010. Mokena Makeka jest laureatem Gold Loerie Award for Communication Design i najmłodszym zdobywcą Awards of Merit z Cape Institute for Architecture. Doradzał m.in. Ministrowi ds. Osiedli Ludzkich w RPA, a także został wyróżniony tytułem Young Global Leader przez Światowe Forum Ekonomiczne i uznany za jednego ze 100 najlepszych południowoafrykańskich mieszkańców światowej klasy przez National City Press (2013, 2014).

Członkiem jury została również Natalia Chylińska, reprezentująca Builder Polska, partnera medialnego konkursu. W pracy zawodowej poświęca się m.in. sekcji Architecture&Design. Swoją uwagę kieruje przede wszystkim w stronę prestiżowych inwestycji, prezentowanych w ramach wydań Biblioteki Buildera – Builder Exclusive. Największą jej pasją jest fotografia. Nieustannie dąży do samorozwoju, dlatego zdobyła wykształcenie w kierunku zawodowego fotografa oraz fototechnika. W jej portfolio można zobaczyć także architektoniczne kadry.

O wyborze najlepszych projektów decydować będzie też Weronika Konior z Architektura-murator, który jest partnerem medialnym konkursu. Architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia. Od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w wiodącym miesięczniku o architekturze „Architektura-murator”, sekretarz IX edycji ogólnopolskiego konkursu na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne w Polsce – Życie w Architekturze.

Jednym z członków jury jest Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, partnera medialnego konkursu. Doktor hab. filozofii, dydaktyk w zakresie filozofii i komunikacji marketingowej. Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Nauk Humanistycznych WAT w Warszawie. Był także redaktorem naukowym i współautorem antologii tekstów z dziedziny filozofii informatyki, a także monografii z dziedziny teorii komunikacji marketingowej oraz filozofii architektury.

W gronie jury jest również Michał Pierzchalski, doktor architektury i redaktor naczelny serwisu Architektura.info, partnera medialnego konkursu. Wykłada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i prowadzi pracownię domów energooszczędnych, działającą w ramach Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

Więcej informacji i regulamin konkursu znajduje się na stronie: contest.sunroof.se

open