Home News Dlaczego parametry termoizolacyjne okien są tak istotne?
Dlaczego parametry termoizolacyjne okien są tak istotne?
0

Dlaczego parametry termoizolacyjne okien są tak istotne?

0
0

Ściany i okna izolują wnętrza domów i mieszkań od działania warunków atmosferycznych, które szczególnie jesienią i zimą dają się we znaki – silne podmuchy wiatru i gwałtowne spadki temperatury potrafią mocno wychłodzić pomieszczenia, co skutkuje wzrostem rachunków za ogrzewanie. Według ekspertów przez okna „ucieka” z domu od 25 do 40 proc. ciepła. O ile w przypadku ścian łatwo jest „dołożyć” dodatkowe ocieplenie w postaci kolejnej warstwy np. styropianu, tak w przypadku okien dodatkowe ocieplenie nie wchodzi w grę.

Kluczowa kwestia Uf

Jednym z kluczowych wskaźników wpływających na właściwości termoizolacyjne okien jest współczynnik Uf, czyli współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej zależny m. in. od szerokości profilu oraz rodzaju zastosowanego w nim wzmocnienia. Określa on ilość strat ciepła spowodowanych różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Właściwości termoizolacyjne zależne są od zastosowanych przez producenta rozwiązań i technologii. Istotna jest ilość komór, ilość uszczelek, kształt, grubość i umiejscowienie wzmocnień.

Materiały i technologie

W kwestii właściwości termoizolacyjnych zasadnicze znaczenie ma ilość komór w profilu. W serii profili okiennych Elegant od Deceuninck zastosowano technologię 6-komorową, która gwarantuje doskonałą izolację termiczną. Istotny wpływ na właściwości termoizolacyjne profilu okiennego ma także materiał, z którego zostało wykonane wzmocnienie usztywniające ramę i skrzydło. Standardowo profile okienne wzmacnia się stalą, czasami aluminium. Materiały te z kolei są dobrymi przewodnikami ciepła, zatem naturalnie obniżają parametry termoizolacyjne całego złożenia.

Jeżeli zależy nam na jak najwyższych parametrach termicznych, warto zwrócić uwagę na profile wzmacniane materiałami alternatywnymi jak np. włókno szklane, dodatkową poprawę parametrów termoizolacyjnych profilu można uzyskać poprzez wypełnienie jego komór materiałem termoizolacyjnym. 

System profili PVC Elegant od Deceuninck wyróżnia się znakomitymi parametrami Uf na poziomie 0,93 W / m2K w opcji standardowej. Natomiast ten parametr został jeszcze mocniej „podkręcony” dzięki zastosowaniu opatentowanej przez Deceuninck technologii ThermoFibra, która polega na umieszczeniu strukturalnego włókna szklanego osadzonego na całej długości profilu za pomocą procesu linktruzji (czyli procesu współwytwarzania profilu i pasm włókna szklanego). ThermoFibra w połączeniu z technologią Forthex, (czyli unikalnym wzmocnieniem kompozytowym w ramie, składającym się z korpusu z twardego PVC wzmocnionego stalowymi prętami, wypełnionego spienionym PVC) osiąga wyjątkowe wyniki. Złożenie skrzydła wzmocnionego włóknem szklanym z ramą wzmocnioną przez Forthex dają Uf na poziomie 0,88W / m2K!.

Obok takiej technologii nie można przejść obojętnie, zwłaszcza gdy kwestia energooszczędności naszych domów przybiera na znaczeniu w kontekście ekologii. Dlatego Deceuninck, nie od dziś już, poszukuje i dostarcza rozwiązań wychodzących naprzeciw najważniejszym aspektom związanym z energooszczędnością systemów PVC. Tego typu rozwiązania znacznie poprawiają parametry termoizolacyjne okien, wpływają także na ich trwałość i wytrzymałość. Okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych w upalne dni zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń oraz pozwolą nam cieszyć się ciepłem, kiedy pogoda nie rozpieszcza, i pomogą zminimalizować rachunki za ogrzewanie – co w znacznym stopniu przyczyni się także do ochrony środowiska. Podczas wyboru stolarki okiennej do domu, czy mieszkania warto mieć to na uwadze.

open