Home Architecture Design REFORM Architekt MARCIN TOMASZEWSKI – PROFILE
REFORM Architekt MARCIN TOMASZEWSKI – PROFILE
0

REFORM Architekt MARCIN TOMASZEWSKI – PROFILE

0
0

Architekt Marcin Tomaszewski pełni w pracowni rolę dyrektora kreatywnego, który koordynuje pracę całego zespołu. To on ma pierwsze i ostatnie słowo przy każdym projekcie oraz to właśnie z nim spotykają się klienci chcący podjąć współpracę z pracownią. Niesztampowe podejście do procesu projektowania, prezentowane przez architekta, przełożyło się na postrzeganie go jako wizjonera, który swoje inspiracje czerpie nie tylko z wieloletniego doświadczenia i znajomości branży, ale także w oparciu o kontekst ekologiczny, muzyczny, przestrzenny oraz funkcjonalny. Architekt zrealizował ze swoim zespołem setki projektów, głównie budynków mieszkalnych, bo w projektowaniu to właśnie te obiekty są dla niego największym wyzwaniem oraz satysfakcją, gdy zostaną zrealizowane. Każdy projekt autorstwa pracowni REFORM Architekt rozpoczyna się od nazwy: „RE: …” co oznacza „odpowiedź na potrzeby klientów”.
Marcin Tomaszewski jest mocno związany z Łodzią. Tu skończył architekturę, zdobył uprawnienia (NR UPR. 51/LOOKK/2011) i założył pracownię. Jej identyfikacja wizualna jest stricte związana z miastem,
w którym żyje oraz pracuje.

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, która została założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Biuro specjalizuje się w projektowaniu budynków oraz wnętrz, a na swoim koncie ma do dzisiaj ponad setki projektów indywidualnych i komercyjnych. Pracownia jest szczególnym wsparciem projektowym dla prowadzonych inwestycji. Pracownia powstała w Łodzi i właśnie tutaj ma swoją siedzibę. Większość projektów jest także realizowana w tym mieście i jego okolicy, jednak w portfolio odnaleźć można także projekty domów powstałych na terenie całego kraju. Cechą charakterystyczną tworzonej architektury jest niekonwencjonalne podejście do projektowania. Powstałe projekty to także często wynikowa kontekstu, warunków zabudowy czy kondycji zastanego terenu. Największe wyzwanie stanowią te zlecenia, dzięki którym można wykazać się kreatywnością oraz prekursorskimi rozwiązaniami – dokładnie takie projekty są zdaniem architekta Marcina Tomaszewskiego najbardziej inspirujące. Na sukcesy biura projektowego pracuje dwunastu specjalistów z zakresu projektowania budynków oraz wnętrz, którzy z architektem Marcinem Tomaszewskim na czele tworzą profesjonalną pracownię architektoniczną. W skład struktury firmy wchodzi m.in. główny architekt, zespół wykonawczy, specjalista ds. grafiki i wizualizacji, a także zespół konstruktorów. REFORM Architekt jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, m.in. European Property Awards Architecture, German Design Award czy najnowszy Iconic Awards, który został przyznany w 2020 roku za projekt RE: LONG HOUSE.

 

1. Motto projektowe i życiowe
„Za dużo od siebie i od innych nie wymagam. Jedynie 100% perfekcji”.


2. Autorytet/guru architektoniczny
Zdecydowanie holenderski architekt Rem Koolhas. To artysta konceptualny. Projektuje elementy architektury tak różne od siebie, że aż trudno uwierzyć, iż zrodziły się w głowie jednego człowieka. Dzięki temu każdy projekt zaskakuje. Lubię takie niesztampowe
podejście do projektowania.


3. Dom marzeń
Staram się, aby każdy dom, który projektuję, był domem marzeń, więc trochę już marzeń spełniłem.


4. Najbardziej udany projekt RE:
TRIANGLE HOUSE w Szczecinie to realizacja, która do dzisiaj jest mi bardzo bliska. Z bardzo wielu względów – od wyzwania, z jakim musiałem się zmierzyć, po współpracę z inwestorem,
a kończąc na samej realizacji i tym, co możemy teraz podziwiać.


5. Projekt – zjadacz czasu
Najgorsze, co może być w życiu zawodowym, ale i prywatnym, to brak konkretów. W przypadku projektów to brak konkretnych decyzji ze strony inwestora pozwalających na zrobienie kolejnego kroku. Niezależnie, czy do przodu czy do tyłu. Po prostu – żeby ruszyć.


6. Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji
Inspirację czerpię z tego, co mnie otacza: motoryzacja, muzyka, sztuka współczesna – i tu zdecydowanie rzeźba oraz malarstwo.

7. Ulubione rozwiązanie (materiałowe, technologiczne), którego często używam
Wszystko, co jest czarne – wszystkie materiały są dobre, byleby były czarne.


8. Zaleta i wada architekta, które najbardziej rzucają się w oczy Niezdecydowanie, brak wyobraźni, brak umiejętności korzystania z wad działki i otoczenia – bo z zalet dużo łatwiej korzystać.


9. Moja pierwsza nagroda W 2015 roku za RE:
MIRROR HOUSE 1.0.


10. Najgorszy budynek/budowla (w moim mieście, w Polsce, w Europie, na świecie)
Skupiam się bardziej na tym, co dobre – nie zwracam uwagi na słabe budynki – wypieram je z pamięci, żeby nie zaprzątać głowy.

Zdjęcia i wizualizacje arch. REFORM Architekt

open