Home Bez kategorii NATURA ALCHEMII
NATURA ALCHEMII
0

NATURA ALCHEMII

0
0

Już przy projektowaniu pierwszego etapu Alchemii (wież Aurum i Platinum) osiągnęliśmy certyfikat LEED Platinum. Była to wtedy – w 2012 roku – jedna z pierwszych, jeżeli nie pierwsza dla budynku w tej skali, platyn w Polsce.

Przygoda APA Wojciechowski z Alchemią w Gdańsku rozpoczęła się ponad 10 lat temu. Nasz klient, trójmiejska firma TORUS, z sukcesem kończył wtedy zespół biurowy Arkońska Business Park i rozglądając się za następnymi inwestycjami, nabył poprzemysłowe tereny położone przy ul. Grunwaldzkiej, w wyśmienitej lokalizacji – tuż przy przystanku SKM-ki, naprzeciw hali Olivia oraz nieopodal Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt powinien być samowystarczalny

To właśnie wtedy, już w trakcie pierwszych rozmów, okazało się, że ten projekt stanie się dla nas – klienta oraz projektantów – nowatorską i zarazem długoletnią przygodą. Prezes TORUS, Sławomir Gajewski, i jego młody zespół miał wizję (w tym wypadku nie jest to słowo na wyrost), by na tych zaniedbanych terenach zbudować coś więcej niż bardzo dużo powierzchni biurowej. Wiedzieli, że za parę lat takiej „zwykłej” przestrzeni będzie w Trójmieście, w Polsce, bardzo dużo i aby z sukcesem skomercjalizować projekt, potrzebne są rozwiązania ponadstandardowe.

Niezbędne jest stworzenie spójnego, atrakcyjnego architektonicznie zespołu budynków zawierającego nie tylko biura, ale także liczne powierzchnie usługowe, takie jak między innymi: pełnowymiarowy basen, duża sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową, siłownia, fitness, SPA, restauracja, kafejki, sklep, centrum medyczne oraz punkt przedszkolny, a także ogród na dachu niższych części projektu. Tak, aby biurowce nie zamierały po godzinach pracy, a pracownicy mieli dostęp do pełnego pakietu usług. Projekt powinien być samowystarczalny. Wchodzące w jego skład budynki muszą ponadto być na najwyższym poziomie technicznym. Instalacje powinny zostać dostosowane dla dowolnego najemcy tak, by zapewnić optymalną jakość zasilania awaryjnego, a jednocześnie zagwarantować jak najmniejsze zużycie energii oraz innych mediów i zarazem być tanie w eksploatacji. Budynki biurowe – co było nowością przed dziesięcioma laty – powinny legitymować się jak najwyższą certyfikacją ekologiczną.

Z radością i jednocześnie obawą przyjęliśmy to wyzwanie

Rozpierała nas radość, ponieważ nasza firma już od pewnego czasu szkoliła się oraz przygotowywała do takich zadań – Agnieszka Kalinowska-Sołtys edukowała nasz zespół i projektowanie zrównoważone wchodziło powoli do naszego DNA. Trafiliśmy na podatny grunt – nasi architekci są bardzo wrażliwi ekologicznie, zatem przestawienie się na zielone myślenie nie zajęło nam dużo czasu.

Mieliśmy pewne obawy, bo poprzeczka była postawiona bardzo wysoko. Okazało się jednak, że wyżej wymienione założenia wynikające z wizji TORUS oraz fakt, że od samego początku projektowaliśmy z uwzględnieniem certyfikacji, spowodowały, że już przy projektowaniu pierwszego etapu Alchemii (wież Aurum i Platinum) osiągnęliśmy certyfikat LEED Platinum. Była to wtedy – w 2012 roku – jedna z pierwszych, jeżeli nie pierwsza dla budynku w tej skali, platyn w Polsce.

Potem poszło już z górki. Wszystkie etapy Alchemii, a więc Ferrum i Titanum w 2015 roku, Argon w 2017 i Neon w 2019 otrzymywały LEED Platinum – za każdym razem z coraz większym zapasem punktów.

Jak to osiągnęliśmy?

Po pierwsze inwestycja powstała na działce wcześniej zabudowanej, gdzie znajdowały się budynki magazynowe, więc proces rozbiórki został zaplanowany tak, że ponad 98% materiałów z tych budynków udało się posegregować i przekazać do recyklingu lub do ponownego wykorzystania.

Po drugie zespół budynków jest zlokalizowany w centrum miasta, z dostępem do istniejącej infrastruktury, w tym komunikacyjnej, z wieloma usługami osiągalnymi na piechotę. Aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp, pomyślano o dodatkowych przystankach autobusowych dokładnie na wysokości Alchemii, tunelu łączącym teren projektu z sąsiadującym peronem SKM, i ścieżkach rowerowych wzdłuż kompleksu.

Po trzecie staraliśmy się jak najbardziej ułatwić życie rowerzystom: w całym kompleksie czeka na nich ponad 1500 rowerowych miejsc parkingowych i wygodne szatnie z zamykanymi szafkami oraz prysznice.

Po czwarte wielką uwagę przywiązywaliśmy do jakości i komfortu środowiska pracy. Farby, kleje, silikony oraz wszelkie inne pokrycia zostały dokładnie sprawdzone pod względem zawartości lotnych związków organicznych, po to aby nie miały negatywnego wpływu na zdrowie osób budujących i użytkujących budynek. Powierzchnie przeznaczone na stały pobyt ludzi mają w dużym stopniu zapewniony widok z okna (z wyższych pięter spektakularny na morze) oraz dostęp światła dziennego i zwiększoną ilość świeżego powietrza, które pobierane z zewnątrz jest filtrowane przez najwyższej klasy filtry. Wentylacja mechaniczna ma zwiększoną wydajność. Bardzo sprawdziło się to w dobie pandemii koronawirusa: kiedy zaistniała konieczność czasowej rezygnacji z recyrkulacji powietrza, system sprawował się znakomicie.

Po piąte staraliśmy się dobierać materiały, które w swoim składzie mają surowce pochodzące z recyklingu, bardziej przyjazne środowisku – szacujemy, że udało się osiągnąć 20% komponentów z recyklingu. Do budowy poszukiwaliśmy też materiałów regionalnych: celem takiego działania było zmniejszenie potrzeby przywożenia materiałów z dużych odległości, a więc i śladu węglowego. Po szóste budynek został zaprojektowany tak, by osiągnąć 20% oszczędności energii – w porównaniu do obiektu bazowego o takich samych wymiarach, ale bez zastosowania energooszczędnych rozwiązań, tylko spełniającego obowiązujące normy. Takie rezultaty uzyskaliśmy dzięki energooszczędnym, parametrycznie opracowanym fasadom, wydajnemu systemowi wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia: instalacje sterowane są systemem BMS uwzględniającym wygaszanie budynku poza godzinami pracy.

Po siódme udało się osiągnąć ponad pięćdziesięcioprocentową oszczędność zużycia wody pitnej do celów pozakonsumpcyjnych dzięki zastosowaniu oszczędnej armatury o ograniczonych przepływach, rodzimych gatunków roślin na terenach zielonych oraz zbiornika retencyjnego na deszczówkę wykorzystywaną do nawadniania.

Z optymizmem dzięki Alchemii

Ponad dekada z Alchemią była dla nas wielką przygodą i nauką. Każdy z czterech etapów był inny. Nie tylko chcieliśmy uniknąć monotonii, ale wyciągaliśmy wnioski z poprzednich faz, dostosowywaliśmy się do zmian rynku oraz najnowszych rozwiązań technologicznych.

Prezes Sławomir Gajewski mówi z uśmiechem, że piękny budynek – to w pełni wynajęty budynek. Dlatego z wielką satysfakcją patrzymy, jak lokale w Alchemii napełniają się życiem, jak dobrze się wynajmują i sprzedają. Jak najemcy – firmy o zasięgu światowym – mówią, że to najlepsze z ich budynków w Europie.

Dzięki Alchemii z optymizmem patrzymy w przyszłość: niesiony sukcesem TORUS rozpoczyna nowe inwestycje: położony nieopodal Alchemii nowoczesny biurowiec Format oraz DOKI Office na terenie Stoczni Gdańskiej. Nieco przecząc Prezesowi TORUS, mówimy, że najpiękniejsze budynki są jeszcze przed nami…

Zdjęcia arch. TORUS


METRYKA INWESTYCJI

Nazwa: Kompleks biurowo-usługowy Alchemia w Gdańsku
Lokalizacja: Al. Grunwaldzka, Gdańsk
Projektant architektoniczny: APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Inwestor: TORUS
Realizacja: 2011–2019
Powierzchnia użytkowa kompleksu Alchemia: ok. 118 900 m2
Certyfikacja: LEED Platinum
Liczba kondygnacji: podziemnych: 2, nadziemnych: 14


Mobilne zarządzanie usterkami
BauApp Sp. z o.o.
BauApp jest wykorzystywany głównie do mobilnego rejestrowania i delegowania usterek podwykonawcom, a dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy mają dostęp do zawsze aktualnej dokumentacji. Podczas realizacji Alchemii współpracujemy z naszymi kluczowymi partnerami, jak Dyskret oraz JLL przy aranżacji powierzchni dla jednej z największych firm informatycznych na świecie.

bauapp.pl


Systemy aluminiowe
ELJAKO-AL Sp. z o.o.
Projektowanie, prefabrykacja i montaż fasad aluminiowo-szklanych w technologii słupowo-ryglowej oraz elementowej, w tym także fasad wentylowanych. Firma wykonuje również pełen zakres ślusarki aluminiowej, m.in. drzwi przeciwpożarowe oraz dodatkowo świetliki szklane i szkło mocowane punktowo.

eljako-al.pl


Prace żelbetowe i murarskie
Modzelewski & Rodek Sp. z o.o.
Firma Modzelewski & Rodek wyróżnia się wieloletnim i bogatym doświadczeniem w kompleksowej realizacji inwestycji budownictwa ogólnego oraz od kilku lat również budownictwa infrastrukturalnego. Brała udział w realizacji Alchemii (etap III i IV) w zakresie konstrukcji żelbetowych i prac murarskich.

modzelewskirodek.com.pl


Posadzki żywiczne
Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete jest producentem i dystrybutorem żywicznych systemów posadzkowych. W garażach wszystkich budynków należących do kompleksu Alchemia, na łącznej powierzchni około 55 tys. m2, zostały wykonane posadzki parkingowe Deckshield.

flowcrete.com.pl


Stolarka przeciwpożarowa
Alufire Sp. z o.o. Sp.k.
Firma wykorzystuje wieloletnie doświadczenie, tworząc przeciwpożarowe systemy aluminiowe. Produkty zaimplementowane w Alchemii: – Alufire Vision Line, Office Line, Classic Line Doors. Właściwości – klasa ogniowa: EI30, izolacyjność akustyczna: Acoustic – Rw 44 dB. Powierzchnia konstrukcji Alufire – 167,7 m2.

alufire.com


Deskowania, doradztwo techniczne (etap II i IV)
PERI Polska Sp. z o.o.
PERI to firma rodzinna o międzynarodowym zasięgu, która dzięki innowacyjności i bliskiej współpracy z klientami jest wiodącym usługodawcą oraz producentem deskowań i rusztowań, oferującym także sklejki, akcesoria, osprzęt oraz oprogramowanie tworzone na potrzeby budownictwa.

peri.com.pl


System dostępowy
Winkhaus Polska Beteiligungs sp. z o.o. sp.k.
Firma należąca do niemieckiej Grupy Winkhaus o ponad 160-letniej historii. Specjalizuje się w produkcji nowoczesnych okuć oraz zabezpieczeń i systemów kontroli dostępu do obiektów. W budynkach kompleksu Alchemia zastosowano liczący niemal 3000 wkładek mechaniczny system klucza keyTec RAP.

winkhaus.pl


Systemy dachowe
Bauder Polska Sp. z o.o.
Od czasu gdy w przedsiębiorstwie Bauder powstały pierwsze produkty do pokryć dachowych, upłynęło już ponad 160 lat. Na dachach, tarasach, dachach zielonych Alchemii zastosowano elastomerobitumiczną zgrzewalną papę podkładową BauderFLEX PV 4E i specjalną BauderFLEX PV 4E obustronnie laminowaną folią.

bauder.pl


Systemy fasadowe
Aluprof SA
Podczas kilku etapów realizacji budynków Alchemii wykorzystano systemy fasad Aluprof, w tym słupowo-ryglowe MB-TT50 oraz MB-SR50N HI, z oknem odchylnym MB-SR50N OW. Uznaniem cieszyła się także fasada elementowa MB-SE75 oraz system ścian działowych MB-118EI o klasie ogniowej 120 EI.

aluprof.eu

open