Home Firmy ZDALNA REWOLUCJA WYMUSZA FUNDAMENTALNE ZMIANY W BUDOWNICTWIE KUBATUROWYM
ZDALNA REWOLUCJA WYMUSZA FUNDAMENTALNE ZMIANY W BUDOWNICTWIE KUBATUROWYM
0

ZDALNA REWOLUCJA WYMUSZA FUNDAMENTALNE ZMIANY W BUDOWNICTWIE KUBATUROWYM

0
0

Od niemal roku żyjemy w procesie nieustannych zmian. Inaczej pracujemy, spędzamy czas wolny, kontaktujemy się ze znajomymi. Czy po pandemii będziemy żyć i pracować w taki sam sposób jak przed marcem 2020? Moim zdaniem nie. To początek zdalnej rewolucji. Zakosztowaliśmy pracy mobilnej, wiemy, że działa, tęsknimy nie za starym porządkiem, a za kontaktem z drugim człowiekiem. Budownictwo kubaturowe musi się zmienić, aby wrócił popyt na inwestycje w tym sektorze. Projekty powinny wynikać z potrzeb użytkownika, aby ich realizacja miała sens.

Ze względu na konieczność przejścia na tzw. home office ogromna część budynków biurowych opustoszała. Nie najlepiej wygląda sytuacja z realizacją wielkopowierzchniowych przestrzeni handlowych. Zakaz handlu spowodował ogromne problemy dla wynajmujących i najemców. Wstrzymano więc większość nowych inwestycji komercyjnych. Zieloną wyspą na mapie projektów kubaturowych są realizacje mieszkaniowe. Tu popyt nie tyle utrzymał się, co wzrósł.

Na 2021 rok patrzymy z optymizmem

Zmieniły się priorytety w realizacji inwestycji kubaturowych. Wzrosły potrzeby w kontekście realizacji powierzchni magazynowych, ze względu na rozwój e-handlu i usług kurierskich. Przyśpieszyły inwestycje związane z budową obiektów o znaczeniu medycznym, a także okołomedycznym. Widać też ruch w kontekście realizacji obiektów wojskowych oraz tzw. digital data centers. Rynek mieszkaniowy nadal będzie miał się dobrze, choć z biegiem lat może się zmienić forma użytkowania tych powierzchni, ale to zależy w dużej mierze od sposobu finansowania, regulacji prawnych i politycznych oraz zmiany mentalności pokoleniowej z posiadania na wynajem długoterminowy.

Rewitalizacja i modernizacja Dawnych Koszarów Carskich

Co ciekawe, nadal realizowane są spektakularne inwestycje biurowe. Powodem jest atrakcyjniejsza lokalizacja lub otoczenie inwestycji, gdzie oprócz pracy można zrealizować również inne potrzeby. Spotkać się ze znajomymi, zjeść coś, obejrzeć film w kinie plenerowym, zrobić zakupy itp. Taką przestrzenią będą sąsiadujące ze sobą inwestycje na Bliskiej Woli. Browary Warszawskie oraz Fabryka Norblina, oba obiekty z fundamentami realizowanymi przez Soletanche. Połączenie przestrzeni mieszkaniowej z biurową, restauracyjną i rozrywkową okraszoną klimatem postindustrialnej dzielnicy to niepowtarzalny klimat, który znajdzie wielu miłośników.

Remonty, rewitalizacje, zmiany funkcji użytkowej budynku to trend, który w najbliższych latach bardzo się wzmocni. Dlaczego? Atrakcyjnej przestrzeni w centrach miast jest jak na lekarstwo. Inwestorzy dają drugie życie obiektom, zmieniając ich funkcję użytkową lub dostosowując je do potrzeb użytkownika, na przykład tworząc pod nim parking podziemny, montując windy itp. Taką ciekawą realizację Soletanche wykonywało w Sopocie, La Playa Apartaments, gdzie podnieśliśmy zabytkową fasadę budynku, aby wykonać pod nią parking podziemny. Zadanie było o tyle trudne, że budynek znajdował się w pierwszej linii brzegowej. W Warszawie po sąsiedzku z naszym biurem głównym mieliśmy okazję wykonywać fundamenty przebudowywanych na klinikę dentystyczną dawnych koszar carskich. Dziś budynek łączy w sobie historię i nowoczesność, klinkierową cegłę połączono z nowoczesną szklaną częścią. Wygląda zjawiskowo.

Przepełnione miasta

Według szacunków ONZ w 2050 roku ok. 70% ludzkości będzie mieszkać w miastach. Komfort, przestrzeń szyta na miarę potrzeb, czas dla siebie, otoczenie, zielona energia, dobry dojazd – to główne czynniki, które będą świadczyć o atrakcyjności danego miejsca czy też obiektu. Rośnie też potrzeba bycia częścią wspólnoty. Lockdown pokazał, że my, ludzie, przede wszystkim jesteśmy istotami społecznymi i jako jeden z najbardziej doskwierających nam skutków pandemii wskazujemy izolację i ograniczone możliwości towarzyskiego spędzania czasu. Jednym z trendów, które prognozują deweloperzy, jest zmiana kluczowych wartości konsumenckich. Badania przewidują, że nastąpi odejście od izolowania się we własnych mieszkaniach, odgradzanie się płotem od sąsiadów, a powrót do kolektywu, poczucie bliskości z innymi ludźmi, bycie częścią jakiejś społeczności. Mieszkania lub osiedla będą pełniły też rolę biura. Wzrośnie popyt na tzw. pracę zdalną. Silnym trendem jest ograniczona mobilność. Część osób woli pozostać w centrach miast, nawet za cenę mniejszego metrażu, niż wyprowadzić się na przedmieścia i tracić 2 do 3 godzin dziennie na dojazdy. Nie chcą też być szoferami dla swoich dzieci. Czas staje się najcenniejszą wartością w życiu. Wyzwaniem będzie proces realizacji. Popyt na rynku jest ogromny. Inwestorom zależy, aby jak najszybciej spieniężyć swój wkład. Tutaj kluczem jest przygotowanie optymalnego projektu posadowienia, a także połączenie go w ramach jednej oferty i jednego wykonawstwa na całość konstrukcji. W ten sposób możemy zoptymalizować budżet, dopasowując rozwiązanie fundamentowe, które w integralny sposób będzie pracować z częścią nadziemną. Zyskujemy czas, który trzeba byłoby poświęcić na przekazanie prac. Soletanche realizuje generalne wykonawstwo konstrukcji zarówno budynków mieszkalnych, jak również obiektów komercyjnych.

Rośnie popularność coworkingów i colivingu

Wynika to z trzech przyczyn:

OGRANICZONE MIEJSCE. Nie da się ulokować zbyt dużej ilości osób w centrach miast. Aby można było zaspokoić tę potrzebę, należy zbudować takie przestrzenie mieszkalne, w których będą wydzielone miejsca dla poszczególnych mieszkańców, jak sypialnie oraz miejsca do pracy i spędzania czasu wspólnie. Rozwiązaniem mogą być tzw. vertical citys, czyli idea pionowych miast. Mogą rosnąć w górę, tu tworząc pomieszczenia mieszkalne, otoczenie zielone, miejsca do pracy, a pod ziemią pomieszczenia użytkowe, jak pralnie, łaźnie, baseny, miejsca rekreacyjne, np. sale kinowe itp. Tworzenie budynków mixed use development może być remedium na ograniczenie przemieszczania się mieszkańców, obniżenie emisji CO2. Wertykalny budynek mixed use może też mieć w swoich strukturach szpital, w ten sposób w razie pandemii jest możliwość izolowania części populacji w takim obiekcie, nie ograniczając jej jednocześnie możliwości korzystania z infrastruktury i przebywania ze sobą nawzajem.

Rewitalizacja i modernizacja dawnego dworku w Sopocie

MODA. Ten model wspólnotowy jest mocno lansowany przez media i analityków. PIERWOTNA POTRZEBA bycia częścią społeczności. Coworking, tak modny i charakterystyczny dla start-upów, obecnie jest chętnie wykorzystywany przez korporacje. Warunkiem sukcesu jest spersonalizowanie wnętrza biura w kontekście potrzeb i wieku pracowników.

Rozpoczyna się nowa era

Era, w której czas, bycie częścią wspólnoty, życie w zgodzie i otoczeniu natury stają się najcenniejszymi wartościami w życiu. Budownictwo kubaturowe, aby święcić sukcesy sprzedażowe, musi dopasować się do potrzeb użytkownika. Pandemia przyśpieszyła zmiany w funkcjonowaniu miast i użyteczności budynków, które powoli rysowały się na horyzoncie. Będziemy budować szybciej, z bardziej ekologicznych materiałów, z myślą o wpływie zmian klimatycznych i potrzeb człowieka. Uważam, że w najbliższym czasie zmiany te w dużym stopniu będą oscylować wokół obiektów typu mixed use development i rewitalizacji, reszta to pieśń przyszłości, ale nie należy jej lekceważyć. Może nadejść szybciej niż nam się wydaje.

Zdjęcia archiwum Soletanche

open