Home Builder Exclusive Ekologiczne farby proszkowe
Ekologiczne farby proszkowe
0

Ekologiczne farby proszkowe

0
0

Zrównoważony rozwój jest na stałe wpisany w strategię firmy IGP Pulvertechnik AG. Mamy silną motywację, aby w żadnym z obszarów nie tracić z pola widzenia aspektów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Staramy się tak dobierać dostawców, partnerów oraz łańcuchy dostaw, aby ich zachowanie było zgodne z naszymi firmowymi normami etycznymi. Oczywiste jest dla nas podejmowanie wyzwań odpowiedzialności społecznej w regionie.

Pod wieloma względami farby proszkowe firmy IGP są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju: nie zawierają rozpuszczalników, prawie w 100% podlegają recyklingowi i charakteryzują się niskim zużyciem energii podczas produkcji oraz powlekania. Skład farb proszkowych firmy IGP spełnia wymagania dotyczące wartości granicznych dla substancji szkodliwych określone w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady  011/65/UE w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Firma IGP Pulvertechnik AG posiada certyfikat ISO 9001:2008/ISO 14001:2004, co oznacza, że bardzo starannie dobiera składniki swoich produktów.

Estetyka, trwałość i innowacyjność

Wybór odpowiednich farb proszkowych dla Elektrowni Powiśle nie był łatwym zadaniem. To właśnie kolorystyka w dużej części odpowiada za pierwsze wrażenie odbiorców inwestycji. O tym, dlaczego zdecydowano się na produkt z oferty IGP Pulvertechnik Polska Sp. z o.o., opowiada MICHAŁ SADOWSKI, architekt, współwłaściciel, wiceprezes zarządu APA Wojciechowski. Rozmawia Natalia Chylińska.

N.Ch.: Jakie kryteria brali Państwo pod uwagę, dobierając farby proszkowe zastosowane w projekcie Elektrownia Powiśle?
M.S.: Ogromne znaczenie miał dla nas przede wszystkim kolor. Na fasadzie budynku zastosowano drobną strukturę z efektem perłowym, która z założenia miała się wyróżniać. Chcieliśmy, żeby po pomalowaniu była ona widoczna. Zależało nam również na wpasowaniu się w historyczny kontekst miejsca. Nieodpowiedni ton barwny mógłby negatywnie wpłynąć na całą przestrzeń.

N.Ch.: Jakie właściwości powłoki były konieczne, aby spełnić warunki techniczne realizacji?
M.S.: Najważniejsza była dla nas trwałość. Budynki Elektrowni Powiśle mają się pięknie starzeć i pozostać w świetności jak najdłużej bez konieczności odświeżania elewacji co parę lat. Potrzeba trwałości wiąże się nie tylko z kwestiami finansowymi, ale przede wszystkim ekologicznymi – im mniej remontów w przyszłości, tym mniejszy ślad węglowy zostawia budynek.

N.Ch.: Co zdecydowało o wyborze rozwiązań proponowanych przez IGP Pulvertechnik?
M.S.: Producent ten oferuje lakiery bardzo wysokiej jakości i o dużej odporności na warunki atmosferyczne. Przede wszystkim jednak to w ofercie tej firmy udało nam się znaleźć odpowiedni kolor, który współgra ze wszystkimi założeniami Elektrowni Powiśle. Na ostateczną decyzję złożyły się więc estetyka, trwałość i innowacyjność.

N.Ch.: Jak wspominacie Państwo współpracę z dostawcą farb proszkowych? Jakiego rodzaju wsparcie było szczególnie pomocne?
M.S.: Współpracowaliśmy już przy kilku projektach, więc był to sprawdzony
partner. Doradca pomógł nam w wyborze koloru, dostawca bardzo szybko reagował na nasze potrzeby. Przywożenie materiałów odbywało się sprawnie i gładko, co bardzo ułatwiło nam pracę. Powstało kilkanaście mock-up‑ów, zanim wybraliśmy ten właściwy. Testowaliśmy odpowiednie natężenie światła, również pod względem stron świata. Był to ważny etap procesu projektowego.

ENGLISH VERSION


Fragment rozdziału IV publikacji Builder Exclusive: Elektrownia Powiśle

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

PUBLIKACJA DOSTĘPNA DO ZAMÓWIENIA NA BUILDER STORE

 

open