Home News Grupa Selena stawia na zrównoważone budownictwo
Grupa Selena stawia na zrównoważone budownictwo
0

Grupa Selena stawia na zrównoważone budownictwo

0
0

Komisja Europejska w swoich nowych wytycznych wyznaczyła ambitny cel: całkowitą dekarbonizację budownictwa do 2050 r. Transformacja jest możliwa dzięki współpracy liderów sektora oraz zastosowaniu technologii podnoszących efektywność energetyczną budynków. Kolejne rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa wprowadza Grupa Selena, której założyciel i właściciel Krzysztof Domarecki został niedawno ambasadorem międzynarodowej kampanii #BuildingLife wspierającej realizację programu Europejskiego Zielonego Ładu.

Kwestia efektywności energetycznej budynków i zrównoważonego budownictwa to jeden z najmocniej rozwijanych przez Grupę Selena obszarów. #BuildingLife przyspieszy realizację ambicji Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze budowlanym i stworzy pierwszą w całym regionie odpowiedź na wizję zerowej emisji dwutlenku węgla. Międzynarodowym ambasadorem kampanii #BuildingLife został założyciel, właściciel i wieloletni prezes Grupy Selena, Krzysztof Domarecki.

Dekarbonizacja powinna być rozpatrywana w trzech aspektach: ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. Ekologiczne rozwiązania dla budynków muszą nie tylko ograniczać emisję CO2, ale także generować oszczędności i podnosić komfort życia. Selena od 30 lat angażuje się w tworzenie produktów przyjaznych środowisku, łatwych w użyciu i szybkich w montażu. Wierzę, że jest to właściwy sposób na ochronę naszej planety przed zmianami klimatu – mówi Krzysztof Domarecki, ambasador kampanii #BuildingLife.  

Poszczególne green building councils z dziesięciu europejskich państw opracowują krajowe pakiety map drogowych dekarbonizacji. Selena włącza się w kampanię jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Aktywność w organizacjach branżowych oraz udział w kampaniach promujących zrównoważone budownictwo to działania wspierające codzienne zaangażowanie Seleny w ograniczenie wpływu sektora budowlanego na środowisko.

Dachy przywracają zieleń miastom

Chcąc sprostać ambitnym celom wyznaczonym przez Komisję Europejską Grupa Selena zaangażowała się w tworzenie nowatorskich technologii, które mają pomóc zredukować emisję CO2. W przypadku wielkomiejskich aglomeracji przykładem takiego rozwiązania są zielone dachy. Poprawiają komfort życia mieszkańców oraz przyczyniają się do poprawy mikro i makroklimatu dzięki zwiększeniu produkcji tlenu i wilgotności powietrza, oraz oczyszczaniu go z CO2 i innych zanieczyszczeń.

Do budowy ogrodów na dachu specjaliści Seleny oferują opracowany przez siebie system Tack-R. Taki zielony dach wielostronnie wpływa korzystnie na otoczenie, poprawiając jakość powietrza i niwelując zjawisko miejskiej wyspy ciepła dzięki absorbcji promieni słonecznych. Zapewnia w ten sposób chłodzenie budynku oraz wspiera walkę z uciążliwym w wielu miastach smogiem – 1 m2 zieleni może zatrzymać ok. 200 g kurzu i pyłu.

Zielone dachy powstają zarówno na apartamentowcach, jak i biurowcach, budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych. Ten ekotrend w architekturze widać wyraźnie nie tylko w sektorze prywatnym, ale przede wszystkim w projektach realizowanych przez deweloperów. Zielone dachy pozwalają na wprowadzenie dodatkowych rozwiązań w planowaniu przestrzeni, ale też co podkreślają architekci, podnoszą wartość nieruchomości o 10%.

Duże oszczędności energii

Dla zredukowania emisji CO2 do atmosfery ważne jest podniesienie efektywności energetycznej budynków. By sprostać najbardziej rygorystycznym wymaganiom w tym zakresie, Selena opracowała powłokę hydroizolacyjną COOL-R. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, powłoka ma wysoką refleksyjność (skutecznie odbija promienie słoneczne) i emisyjność (oddaje dużą ilość ciepła). Tym samym zmniejsza ilość energii potrzebnej na klimatyzowanie budynku.

Zastosowanie powłoki pozwala na ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie również redukcję emisji CO2 i znaczące oszczędności finansowe. Obniżając temperaturę dużych dachów obiektów przemysłowych, obniżamy koszty eksploatacji klimatyzacji nawet o 25%. Jednocześnie zmniejszamy naprężenia w konstrukcji dachu, wydłużając jego żywotność oraz gwarantujemy długotrwałą wodoszczelność dachu. Powłoka pozwala osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zwiększa to bezpieczeństwo produkcji przemysłowej czy przechowywania towarów oraz podnosi komfort życia i pracy osób przebywających w budynkach – komentuje Jarosław Kulesza, COOL-R Global Coordinator.

Technologia opracowana przez Grupę Selena zyskała międzynarodowe uznanie. Na jej zastosowanie zdecydowało się m.in.: międzynarodowe lotnisko Salgado Filho w Porto Alegre w Brazylii (18800 m2), fabryka butów w Toledo w Hiszpanii (13000 m2), hala produkcyjna w Bolesławcu (12000 m2), a także zakład produkcyjny Colgate w Sao Paulo, laboratorium medyczne w Madrycie, hotel i hala sportowa w Maladze czy galerie handlowe w Sao Paulo, Rio de Janeiro i Wrocławiu. Zalety tej powłoki potwierdzają też przyznane jej certyfikaty, które wskazują na zmniejszenie zużycia energii dzięki jej zastosowaniu: międzynarodowa deklaracja środowiskowa EPD Instytutu Techniki Budowalnej, Green Card – Zielona Karta Produktu firmy certyfikującej DEKRA, deklaracja II-go typu zgodnie z normą ISO 14012, oraz znak ITB EKO.

Większa efektywność energetyczna

Jednym z powszechnych przejawów niekorzystnego wpływu człowieka na środowisko jest nadmierne zużycie prądu i gazu spowodowane nieszczelnością budynków. Dotychczasowe rozwiązania dotyczące ich uszczelniania były często kosztowne oraz trudne w montażu. W odpowiedzi na ten problem Selena opracowała system WINS, innowacyjny standard montażu i uszczelniania okien. Rozwiązanie to zapobiega utracie energii w budynku mieszkalnym aż o 30 procent, dzięki uniknięciu powstawania tzw. mostków termicznych – miejsc, przez które przedostaje się ciepło.

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach” wynika, że w 2019 roku liczba certyfikowanych obiektów wzrosła aż o 197. Polska pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej (51% certyfikowanych obiektów z tego regionu znajduje się na terenie naszego kraju). Te liczby jednoznacznie pokazują, że w Polsce zrównoważone budownictwo to stały kierunek zmian w branży. Przykłady rozwiązań wdrażanych przez Grupę Selena są dowodem, że proekologiczne inwestycje mogą przynosić długofalowe korzyści dla dobra jednocześnie i środowiska, i inwestorów.

open