Home News Michał Specjalski komentuje wyzwania zrównoważonego budownictwa w trakcie EEC Online
Michał Specjalski komentuje wyzwania zrównoważonego budownictwa w trakcie EEC Online
0

Michał Specjalski komentuje wyzwania zrównoważonego budownictwa w trakcie EEC Online

0
0

Stoimy przed dużym wyzwaniem niedoboru kadry i wykwalifikowanych instalatorów, a do 2030 roku liczba okien montowanych w Europie wzrośnie dwukrotnie. To stanowi jednocześnie wyzwanie, jak i szansę. Polska stoi na czele produkcji okien w skali Europy, a Selena to jeden z największych światowych producentów materiałów chemii budowlanej m.in. do uszczelniania okien. Od strony biznesowej nasz przemysł i polskie firmy na tym skorzystają – podkreślał Michał Specjalski w trakcie drugiego dnia EEC Online, internetowej odsłony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

25 maja rozpoczął się drugi i ostatni dzień wiosennej edycji EEC online, zapowiadającej wrześniowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W poniedziałek, 24 maja, prelegenci, wśród których znaleźli się reprezentanci rządu, ekonomiści, eksperci i praktycy biznesu, dyskutowali z perspektywy makro o wyzwaniach czekających polską gospodarkę po pandemii. Drugi dzień wydarzenia otworzył panel „Zielone budynki, zielone budowanie”. O zrównoważonym budownictwie rozmawiali m. in. Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Dawid Zieliński, prezes zarządu w Columbus Energy SA oraz Michał Specjalski, dyrektor dywizji Okna i Drzwi w Grupie Selena. W trakcie panelu prelegenci omawiali konkretne rozwiązania realnie przyczyniające się do zwiększania efektywności energetycznej budynków.

W Grupie Selena działamy w skali światowej na trzech obszarach. Po pierwsze rozwijamy produkty pozwalające zwiększać efektywność energetyczną budynków. Mamy w swojej ofercie m. in. Standard uszczelniania i izolacji okien – Tytan WINS, pozwalający zaoszczędzić do 30% energii wykorzystywanej na ocieplenie czy ochłodzenie budynku oraz hydroizolacyjną wysokorefleksyjną powłokę COOL-R, która obniża temperaturę dachu i jednocześnie wpływa na obniżenie temperatury wewnątrz budynku bez użycia energii elektrycznej. Powłokę tę zastosowaliśmy na dachu portu lotniczego w Porto Alegre w Brazylii czy na targu rybnym w Madrycie. Od dłuższego czasu rozwijamy także technologię pianoklejów, które znacznie zmniejszają zużycie wody i prądu na budowie. Drugim obszarem, w którym działamy, jest edukacja rynku, zarówno pracowników budowlanych jak i inwestorów. Dlatego opracowaliśmy normatywny dokument, definiujący technikę poprawnego uszczelniania i izolacji okien. Trzeci obszar, który rozwijamy, to doskonalenie produkcji. Pracujemy m.in. nad możliwościami wykorzystania biokomponentów w produkowanych przez nas rozwiązaniach dla nowoczesnego budownictwa – wyliczał Michał Specjalski.

Paneliści dyskutowali także o wyzwaniach związanych z procesami termomodernizacji.

Okna są jednym z newralgicznych elementów wpływających na efektywność energetyczną budynku.  Dobrze uszczelnione okna to korzyści dla potencjalnych mieszkańców, a każda nieszczelność i mostki termiczne powoduje utratę energii. Jednak nie jest łatwo je uszczelnić tak, aby służyły przez 30 lat i znacząco poprawiały efektywność energetyczną domu, szczególnie w starym budownictwie. Dlatego w Selenie skupiamy się na współpracy z instalatorami okien, zarówno w Polsce, jak i w skali europejskiej, wspólnie szukając rozwiązań, które z punktu widzenia użytkownika będą stosunkowo proste w zastosowaniu, jakościowe i sprzyjające zachowaniu najwyższych parametrów szczelności. A z punktu widzenia inwestora – będą poprawnie izolowały budynek pod względem technicznym i nie pozwolą na utratę energii. Kolejnym wyzwaniem, przed jakim stoi branża budowlana, ale także my – jako konsumenci, jest pytanie – kto wykona proces termoizolacji budynków mieszkalnych? Od jakiegoś czasu mamy do czynienia z niedoborem pracowników w branży budowlanej, a do 2030 roku liczba okien instalowanych w Europie wzrośnie dwukrotnie. Co stanowi  jednocześnie wyzwanie, jak i szansę. Przewagę z pewnością tutaj zyskają rozwiązania proste i szybkie w wykonaniu. Polska stoi na czele produkcji okien w skali Europy, a Grupa Selena jest jednym z największych światowych producentów materiałów do uszczelniania, więc od strony biznesowej nasz przemysł i polskie firmy na tym skorzystają – komentował Michał Specjalski.

Prelegenci w trakcie panelu omawiali także znaczenie zwiększania świadomości dotyczącej zielonego budownictwa zarówno od strony konsumenta, jak i ekip budowlanych, które potrzebują wiedzy, jak wykorzystywać i używać innowacyjne rozwiązania sprzyjające neutralności klimatycznej

W zeszłym roku uruchomiliśmy program Tytan WINS, czyli nowy standard izolacji okien. Jednym z jego głównych elementów jest bardzo szeroko zakrojona akcja szkoleniowa skierowana do instalatorów okien. Mimo pandemii udało nam się w ciągu ostatnich 4 miesięcy wyszkolić prawie 500 montażystów stolarki budowlanej. W trakcie szkolenia uczymy nie tylko prawidłowej instalacji systemów uszczelniania okien, ale poruszamy także kwestie podstawy fizyki budynku, omawiamy wpływ warunków atmosferycznych i ciśnienia na konstrukcję murów, wszystko po to, aby pokazać dlaczego warto wybierać trójwarstwowy system uszczelniania okien. Dzięki temu tworzymy bazę certyfikowanych instalatorów, którzy mają świadomość z korzyści trójwarstowego systemu montażu okien również nie tylko pod względem procesu izolacji, ale także z punktu widzenia inwestora. Element zwiększania świadomości jest bardzo ważny, bo rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną budynków wiążą się zazwyczaj z nieco wyższym kosztem początkowym, jednak dają możliwość oszczędności na kosztach energii w przyszłości, gwarantując szybki zwrot z inwestycji – mówił Michał Specjalski.

W panelu wzięli udział także: Radosław Górski, członek zarządu ERBUD SA, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, członek zarządu w APA Wojciechowski i wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, Mariusz Kondraciuk, szef pionu Smart Infrastructure w Siemens Polska, Anna Kornecka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Olga Malinkiewicz, założycielka i CTO w Saule Technologies oraz Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy SA. Dyskusję moderowała Anna Sołomiewicz, dziennikarka Propertydesign.pl. Partnerami sesji otwierającej drugi dzień EEC Online byli Tytan Professional, Siemens, Saule Technologies, Erbud Group i Columbus Energy

open