Home Architecture Design Projektowanie oświetlenia: oszczędność mocy
Projektowanie oświetlenia: oszczędność mocy
0

Projektowanie oświetlenia: oszczędność mocy

0
0

Technologia SmartCLO stosowana w oprawach polskiej marki MILOO LIGHTING pozwala osiągać do 20 proc. oszczędności zużycia energii na oświetleniu. Na etapie projektowania oznacza to możliwość przyjęcia tzw. współczynnika utrzymania na poziomie 0,95–0,98.

W ostatnim kwartale zeszłego roku Polska miała niemal najwyższe na całym kontynencie hurtowe ceny energii elektrycznej. Jak wskazuje raport Komisji Europejskiej, cena w naszym kraju przekraczała 54 euro za MWh, zaś średnia w UE wynosiła 43,4. Utrzymujące się wysokie ceny energii i globalny trend redukcji CO2 powodują, że inwestorzy poszukują rozwiązań dających wymierne oszczędności w zakresie oświetlenia.

Współczynnik utrzymania 0,95–0,98

Takim rozwiązaniem jest technologia SmartCLO zaimplementowana w oprawach MILOO LIGHTING. Jej zastosowanie pozwala przyjąć na etapie projektowania współczynnik utrzymania na poziomie 0,95–0,98 (standardowa stosowana wartość wynosi 0,8).

Oszczędności, które można osiągnąć dzięki temu podejściu, sięgają 20–18 proc. przy zachowaniu stałej intensywności światła, w zależności od rodzaju opraw i miejsca ich zastosowania. Przekłada się to na niższy koszt zakupu opraw (zbędne staje się tzw. przewatowanie ich mocy) oraz krótszy okres zwrotu inwestycji w system oświetleniowy. Współczynnik utrzymania 0,95–0,98 Takim rozwiązaniem jest technologia SmartCLO zaimplementowana w oprawach MILOO LIGHTING. Jej zastosowanie pozwala przyjąć na etapie projektowania współczynnik utrzymania na poziomie 0,95–0,98 (standardowa stosowana wartość wynosi 0,8). Oszczędności, które można osiągnąć dzięki temu podejściu, sięgają 20–18 proc. przy zachowaniu stałej intensywności światła, w zależności od rodzaju opraw i miejsca ich zastosowania. Przekłada się to na niższy koszt zakupu opraw (zbędne staje się tzw. przewatowanie ich mocy) oraz krótszy okres zwrotu inwestycji w system oświetleniowy.

Mikrokomputer zarządza diodami

Standardowe oprawy CLO wykorzystują zaledwie jeden parametr (czas pracy) do zarządzania wydatkiem energii w oprawach LED. Tymczasem oprawy MILOO LIGHTING monitorują wiele parametrów, w tym czas pracy i pobieraną moc, temperaturę oprawy, a także temperaturę otoczenia.

Dane są przetwarzane z użyciem 32-bitowego mikroprocesora przez zaawansowane oprogramowanie, które steruje pracą zasilacza oprawy.

Projektowanie bez zapasu mocy

W trakcie projektowania iluminacji z wykorzystaniem standardowych opraw oświetleniowych LED zakłada się nadwyżkę mocy sięgającą nawet 20 proc. To procedura określana jako tzw. współczynnik utrzymania. Służy do kompensowania stopniowego spadku mocy świetlnej oprawy LED. To charakterystyczna cecha tej energooszczędnej technologii.

SmartCLO to innowacja, która eliminuje potrzebę projektowania z nadwyżką mocy. Pozwala to inwestorowi na znaczące oszczędności dzięki zastosowaniu opraw oświetleniowych MILOO LIGHTNING.

MILOO LIGHTING

MILOO LIGHTING to marka oświetlenia typu LED stworzona przez MILOO ELECTRONICS – polskiego producenta opraw oświetleniowych oraz elektroniki.

Spółka działa od 2002 r. i oferuje kompleksowe rozwiązania oświetlenia obiektów przemysłowych, szpitali, sektora retail oraz ulic i dróg. Firma ma na koncie szereg innowacji, np. autorski, opatentowany system zasilania sekwencyjnego. Innym znaczącym rozwiązaniem jest technologia PushDIM, która umożliwia proste i ekonomiczne tworzenie systemów sterowania natężeniem światła w oprawach oświetleniowych.

Produkty MILOO-ELECTRONICS są w pełni kompatybilne z każdym systemem sterowania opartym na protokole DALI. Mogą również współpracować z systemami klasy HCL (Human Centric Lighting).

Więcej na: emiloo.pl/smartclo.

open