Home Architecture Design Oświetlenie biur – Trendy 2021
Oświetlenie biur – Trendy 2021
0

Oświetlenie biur – Trendy 2021

0
0

Branża oświetleniowa w roku 2021 w dużej mierze skłania się ku funkcjonalności łącząc ze sobą nowe technologie z elementami ekodesignu, a także – w wielu przypadkach – akustyką. Bestsellerem w kategorii pomieszczeń biurowych są lampy wiszące w wersji maxi, oprawy z elementami akustycznymi, linie świetlne, HCL oraz customy.

Przedstawione pojęcia przybliżone zostały na przykładach zrealizowanych projektów przez Plus Lighting, która zajmuje się profesjonalnym projektowaniem oraz dostawą systemów oświetleniowych.

Customy – lampy szyte na miarę…  

Każdy projekt wnętrz biur jest inny i niepowtarzalny. Projektanci dokonują wszelkich starań by nadać im charakter, unikalny styl, klimat i nastrój. Kluczową rolę odgrywa indywidualne podejście do projektu, w którym pojawiają się elementy oświetlenia, niestandardowego, innego niż wszystkie – „szytego na miarę”.

Jedną z takich unikatowych konstrukcji jest lampa wykonana przez Plus Lighting na zamówienie dla firmy TechnipFMC, będąca oryginalną wizytówką dla ich nowego biura. Unikalność tej oprawy oświetleniowej polega na zamontowaniu ponad 9500 szt. drobnych szklanych kulek zawieszonych na 1000 szt. linkach ułożonych w geometryczny kształt, który przedstawia tzw. Subsea tree – flagowy produkt firmy TechnipFMC.

Lampy spersonalizowane to idealny wybór wszędzie tam, gdzie kreatywność gra pierwsze skrzypce.

Realizacja TechnipFMC, arch. The Design Group

 

Oprawy akustyczne – must have w powierzchniach biurowych

Topowymi produktami świetnie podkreślającymi wnętrza w ostatnim czasie są również lampy, które łączą w sobie zarówno technologię oświetlenia, jak i akustykę – czyli taki swoisty must have jeśli chodzi o powierzchnie biurowe.

Dobra akustyka we wnętrzu to wartość dodana dla każdego pracownika. Wpływa pozytywnie na nasze zdrowie oraz komfort pracy. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w nadmiernym hałasie niesie ze sobą negatywne skutki: od tych mniej groźnych jak rozdrażnienie, do tych bardzo poważnych jak trwałe uszkodzenia słuchu. W Polsce mamy nadal małą świadomość tego problemu, dlatego warto poszerzać wiedzę i doskonalić technikę używając oświetlenia z elementami akustycznymi takimi jak filc czy panele tapicerowane.

Jednym z doskonałych przykładów zastosowania tego typu oświetlenia jest projekt realizowany przez firmę Plus Lighting dla klienta ING. Zastosowane zostały tam oprawy marki flexx.design:

  • Acoustic Gap Round i Acoustic Gap Island oprawy, które są wykonane z paneli akustycznych;
  • Acoustic Cone oraz Acoustic Shade czyli designerskie oprawy wykonane z trudnopalnego filcu;
  • Acoustic Blade – oprawa wykonana z płyt PET oraz pianki akustyczne Basotect;

Poniżej kilka zdjęć z realizacji:

Realizacja ING, arch. Małeccy biuro projektowe

 

Realizacja ING, arch. Małeccy biuro projektowe

 

Realizacja ING, arch. Małeccy biuro projektowe

 

Lampy XXL – klasa i styl 

Oświetlenie od dawna nie jest już tylko praktycznym elementem wyposażenia wnętrz, odgrywa istotną rolę w ich wystroju – chcemy by lampy same w sobie zdobiły wnętrze, nadawały mu styl, charakter i klasę, a także przyciągały wzrok, nawet gdy są wyłączone.

Duże gabaryty lamp niewątpliwie pomagają w osiągnięciu tego celu. Mowa tu o lampach kilku metrowych, takich dzięki którym pomieszczenie otrzymuje finalny szlif zgodny z najnowszymi trendami i jest dostosowany do charakteru wnętrza.

Projekt zrealizowany przez firmę Plus Lighting dla firmy L’Oréal, jest jednym z przykładów wykorzystania opraw wykonanych z paneli akustycznych oraz profili Flexx Line 43 we wnętrzach biurowych. Prezentowana poniżej na fotografii oprawa miała 3 m długości.

Realizacja L’Oréal, arch. Trzop Architekci

 

Systemy długich linii – niepowtarzalna, spersonalizowana iluminacja świetlna

W ostatnim czasie to systemy liniowe, magnetyczne oraz zwykłe zdominowały oświetlenia biurowe.  Ten rodzaj iluminacji pozwala podkreślić charakter wnętrza, a także stworzyć niepowtarzalną aranżację świetlną, która sama w sobie staje się unikalną konstrukcją, mogącą składać się zarówno z prostych układów jak i ze skomplikowanych giętych strukturach. Wszystko wedle indywidualnych potrzeb.

W projektach realizowanych przez Plus Lighting ogromną popularnością cieszą się systemy liniowe pozwalające na tworzenie zachwycających kompozycji z wykorzystaniem różnych rodzai przesłon, soczewek i odbłyśników o różnych właściwościach, kolorach i parametrach świecenia dostosowanych do wymagań danego projektu.

Realizacja Clariant, arch. The Design Group

 

Realizacja Acer, arch. Bit Creative

 

Biofilic design – W zgodzie z naturą…

Nowa generacja oświetlenia architektonicznego polega na ponownym połączeniu ludzi z ich naturalnym środowiskiem. Integralną częścią tej ideologii jest połączenie roślin z oświetleniem.

Zielone, żywe akcenty w biurze są aktualnie jednym z ważniejszych elementów i stanowią nierozłączną część całej koncepcji.

Najemcy i właściciele powierzchni biurowych coraz częściej kładą nacisk na ten element wystroju wnętrza, jako prozdrowotnego i ekologicznego aspektu środowiska pracy.

W realizacjach firmy Plus Lighting można spotkać często tego typu rozwiązania, jedną z ciekawszych propozycji lamp tego typu na rynku jest lampa Jungle marki Flexx.Design

Lampa Jungle, flexx.design

Nowe technologie i HCL – naturalne potrzeby w połączeniu z inteligentnym oświetleniem 

Kolejny temat coraz częściej podejmowany przez miłośników połączenia designu i innowacyjności to inteligentne oświetlenie i HCL (Human Centric Lighting). Nowoczesne systemy sterowania łączą w sobie zaawansowaną technologię, elastyczność, energooszczędność i komfort – dlatego warto o tym pamiętać przy tworzeniu miejsc wyjątkowych i przyjaznych człowiekowi.

Coraz częściej Plus Lighting realizuje projekty w technologii Human Centric Lighting, która jest koncepcją oświetlenia stawiająca człowieka i jego naturalne potrzeby na pierwszym miejscu. Dostarcza dobre i zdrowe światło biorąc pod uwagę zarówno użytkownika jak i sposób w jaki ma być wykorzystana oświetlana powierzchnia. Idea HCL imituje zmienne parametry światła dziennego i dostosowuje je do rytmu dobowego człowieka. 

 

Lampy stojące i przybiurkowe 

W obecnej dobie COVID 19 coraz częściej zauważalnym trendem jest oświetlenie stojące i przy biurkowe, które będąc łatwe i szybkie w montażu/demontażu posiada jednocześnie estetyczny oraz nowoczesny wygląd. Takie oświetlenie miejsc pracy jest doskonałym mobilnym rozwiązaniem, które w takich okresach jak pandemia, często znajduje zastosowanie w przestrzeniach biurowych.

Praktycznym i nowoczesnym rozwiązaniem tego typu są oprawy z serii Movy marki flexx.design, które firma Plus Lighting miała okazję wykorzystać w wielu realizacjach. Pozwalają one dowolnie dostosować światło do aktualnych potrzeb przestrzeni biurowej, a także sprzyjają optymalizacji kosztów oświetlenia.

Lampa Movy Standard Floor, flexx.design

Najnowsze trendy oświetlenia biurowego specjaliści z Plus Lighting mogą przedstawić w zdecydowanie szerszej perspektywie, poświęcając więcej uwagi kolorystyce, doborze materiałów czy dodatków.

Zapraszamy do kontaktu:

www.pluslighting.eu/

www.flexx.design

open