44 mieszkania komunalne w jednym budynku wybuduje Grupa Unibep dla gminy Małkinia Górna. To pierwszy w Polsce projekt partnerstwa publiczno-prywatnego realizowany w sektorze mieszkań komunalnych. 22 czerwca 2021 r. w Małkini Górnej z udziałem radnych gminy, samorządowców innych szczebli oraz przedstawicieli Unibep SA miało miejsce oficjalne rozpoczęcie tego projektu.
– Lubimy przekraczać granice i wyznaczać nowe trendy w budownictwie i gospodarce. Lubimy wyzwania. Umowa z gminą Małkinia Górna jest historyczna i dla nas, czyli Grupy Unibep, i dla całej Polski – mówi Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA i jednocześnie prezes spółki Unibep PPP. To właśnie konsorcjum tych dwóch firm wygrało postępowanie na wybór partnera prywatnego dla przedsięwzięcia pn. „Budowa mieszkań komunalnych w Gminie Małkinia Górna”. Wartość kontraktu to ponad 12,5 mln zł.
– W modelu partnerstwa publiczno-prywatnego wybudujemy i będziemy zarządzać budynkiem komunalnym przez okres dwunastu lat – dodaje Leszek Gołąbiecki. – To sukces całego zespołu, który pracował przy tym procesie i udowodnił, że jesteśmy przygotowani na realizację projektów z polskimi samorządami. Jesteśmy przekonani, że niebawem pojawią się kolejne propozycje kontraktów z samorządami w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Dlaczego gmina Małkinia Górna zdecydowała się na realizację mieszkań komunalnych w formule PPP? – To odważny krok dla naszej gminy. Staliśmy się liderami w nowoczesnych rozwiązaniach, w których zachęcamy podmioty prywatne do współpracy i współtworzenia rozwoju Małkini Górnej – mówi Bożena Kordek, wójt gminy. – To także szansa dla nas na zdobycie finansowania na realizację inwestycji ważnej dla naszych mieszkańców. A mamy duże potrzeby i musimy szukać różnych dróg ich zaspokojenia. Cieszę się, że trzyletnia praca nasza i Unibep SA przyniosła efekty w postaci podpisania umowy. I zrobimy wszystko, by realizacja projektu przebiegła zgodnie z przyjętym harmonogramem, czyli za dwa lata nasi mieszkańcy, którzy potrzebują wsparcia, wprowadzą się do nowoczesnych mieszkań. Bo robimy to dla nich.
Według założeń, mieszkania zostaną wybudowane w technologii modułowej drewnianej, stosowanej przez spółkę z Grupy Unibep – Unihouse SA. Zaletą tej technologii jest szybkość realizacji inwestycji (czas nawet o połowę krótszy niż w technologii tradycyjnej), wysoka jakość wykonania (niemal wszystkie element budynku wykonywane są w Fabryce Domów Modułowych w Bielsku Podlaskim), energooszczędność oraz zastosowanie materiałów ekologicznych.
– Mamy duże doświadczenie w budowie wielorodzinnych budynków, w tym budynków realizowanych na zlecenie samorządów – mówi Marcin Gołębiewski, Prezes Zarządu Unihouse SA. – Wybudowaliśmy już kilka tysięcy mieszkań, głównie w Skandynawii – Norwegii i Szwecji. Czas na rynek polski. Cieszy nas coraz większe zainteresowanie technologią modułową drewnianą w naszym kraju. Wierzymy też, że inwestycja w Małkini Górnej w formule PPP jest kolejnym krokiem w rozwoju współpracy Grupy Unibep I polskich samorządów.
Warto dodać, że Unihouse SA zrealizowała dla polskich spółek komunalnych kilka inwestycji, m.in. w Katowicach czy Gdańsku.