Home News Strategia klimatyczna „Future in Action” CEMEX
Strategia klimatyczna „Future in Action” CEMEX
0

Strategia klimatyczna „Future in Action” CEMEX

0
0

Powstający w Warszawie biurowiec P180 to pierwszy budynek w Polsce, w którym wykorzystano niskoemisyjny beton Vertua® plus produkowany przez CEMEX Polska. Firma dostarczyła 3500 m3 betonu Vertua® na budowę prowadzoną przez ważnego klienta i realizatora inwestycji – firmę Skanska.  Produkt ten wpisuje się w realizację globalnej strategii działań obydwu firm na rzecz ochrony klimatu.

Biurowiec P180 powstaje u zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej, bezpośrednio przy stacji Metro Wilanowska. Obiekt ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale 2022 roku.

W inwestycji wykorzystywany jest beton Vertua® plus produkowany przez CEMEX Polska. Vertua® to marka niskoemisyjnego betonu towarowego, w którym emisja dwutlenku węgla w procesie produkcyjnym została obniżona o około 50% w porównaniu z referencyjnym betonem produkowanym w oparciu o cement CEM I. Dzięki zastosowaniu w projekcie P180 betonu Vertua® plus, zamiast tradycyjnego betonu, została osiągnięta 42-procentowa redukcja emisji CO2

–  Wysoki wskaźnik redukcji emisji dwutlenku węgla z procesu produkcyjnego osiągamy dzięki optymalizacji receptur, zastosowaniu lokalnych surowców oraz cementów o obniżonej emisji CO2 – mówi Michał Grys, Dyrektor Pionu Materiałów z CEMEX Polska. – W ten sposób wykorzystanie betonu Vertua® zapewnia redukcję śladu węglowego w powstających budynkach. To flagowy produkt CEMEX, stworzony z myślą o wspieraniu rozwoju zrównoważonego budownictwa w Polsce i na świecie – dodaje. 

Betony Vertua® o obniżonej emisji CO2

Produkty Vertua® zostały wprowadzone na polski rynek wiosną tego roku. Są dostępne w dwóch wariantach: Vertua® classic z redukcją emisji dwutlenku węgla do 30% oraz Vertua® plus z redukcją emisji do 50%, w porównaniu z betonem referencyjnym, opartym na najbardziej popularnym na rynku cemencie portlandzkim CEM I 42,5R. W obu przypadkach możliwa jest dalsza kompensacja emisji CO2, pozwalająca na osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej produktu.

Mieszanki betonowe Vertua® mogą być wykorzystywane na każdym etapie realizacji projektu budowlanego. Ich zastosowanie sprzyja redukcji emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw, ułatwiając tym samym klientom osiągnięcie własnych celów klimatycznych. Wykorzystanie niskoemisyjnego betonu Vertua® w inwestycjach, znacząco przyczynia się do uzyskania dodatkowej punktacji dla budynków objętych certyfikacją wielokryterialną jak LEED i BREEAM.

open