1. Home
  2. News
  3. BIM w praktyce – webinarium dla architektów i producentów
BIM w praktyce – webinarium dla architektów i producentów
0

BIM w praktyce – webinarium dla architektów i producentów

0

Miliony architektów i inżynierów z całego świata pracuje w metodologii BIM. Rządy poszczególnych państw wprowadzają obowiązek stosowania BIM-u w przetargach publicznych. Tysiące producentów posiada cyfrowe biblioteki swoich produktów, a uczelnie wyższe uwzględniają BIM w swoich programach nauczania. BIM to rewolucja, która nadeszła, aby unowocześnić branżę budowlaną, zwiększyć jej produktywność i poprawić jej zrównoważony rozwój. Czym właściwie jest ten BIM i dlaczego w ostatnich latach nazywany jest rewolucją w budownictwie?

Czym jest BIM?

BIM (skrót od Building Information Modeling) to zbiór procesów, których głównym celem jest jak najefektywniejsze wykorzystanie informacji. W przeciwieństwie do CAD w BIM możemy zarządzać informacjami wielowymiarowo, umożliwiając w ten sposób stworzenie wirtualnego bliźniaka projektowanego budynku/miejsca.

BIM zapewnia architektom, inżynierom, wykonawcom i właścicielom dokładne informacje o fizycznych i funkcjonalnych komponentach modelu budynku. Co z kolei ułatwia planowanie, projektowanie i konstruowanie w lepszy, skuteczniejszy, szybszy i bardziej ekologiczny sposób. BIM odgrywa istotną rolę w budownictwie, a w przyszłości stanie się nieodłącznym elementem procesu budowy.

Czym są obiekty BIM?

Obiekt BIM to cyfrowa reprezentacja rzeczywistego produktu. Oprócz przedstawienia geometrii produktu, obiekty BIM obejmują również wszelkiego rodzaju istotne informacje, takie jak materiał, kolor, waga, gwarancja, instrukcje montażu, cena, konserwacja i inne.

Rola BIMu nie kończy się wyłącznie na efektownej wizualizacji. Obiekt BIM zawiera dane, które pomagają architektom w zapobieganiu potencjalnym błędom, wykrywaniu kolizji i obliczaniu zużycia energetycznego budynku jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Po zakończeniu prac budowlanych technologia BIM umożliwia monitorowanie, konserwację i utrzymanie budynku.

Jakie możliwości BIM oferuje producentom branży budowlanej?

Budownictwo zawsze było jedną z najbardziej tradycyjnych branż o najniższym poziomie cyfryzacji. Jednak rosnąca ekspansja BIM i wymuszony wzrost wykorzystania narzędzi cyfrowych spowodowały, że sektor został poprowadzony w kierunku niezbędnego procesu modernizacji, który daje nowe możliwości dla wszystkich zaangażowanych w projekt.

W sytuacji, gdy liczba firm posiadających biblioteki BIM jest ograniczona, posiadanie cyfrowych bibliotek może zadecydować o tym, czy będziesz uczestniczył w projekcie, czy nie. BIM jest wykorzystywany przez biura architektoniczne i profesjonalistów zarówno w małych, jak i dużych projektach. Posiadanie obiektów BIM umożliwia producentom dostęp do projektantów, a ponadto pierwszeństwo lub znaczącą przewagę w przetargach publicznych, w których wymagane jest jego użycie. Digitalizując swoją ofertę, producenci udostępniają swoje produkty profesjonalistom z całego świata. Pozwala im to wprowadzać swoje produkty na nowe rynki. Dodatkowo każdy pobrany plik BIM staje się źródłem danych, dzięki któremu producenci mogą pozyskiwać informacje o swoich potencjalnych klientach, analizować trendy i na ich podstawie podejmować lepsze decyzje biznesowo-marketingowe.

BIM w systemach kontroli dostępu – webinarium

Niejednokrotnie producenci, architekci, projektanci, monterzy czy instalatorzy zastanawiają się jak właściwie wygląda praca z obiektami BIM i czym różni się od tradycyjnego procesu. Na co właściwie należy zwrócić uwagę, a przede wszystkim czy każdy produkt może występować w postaci obiektu BIM?

Dlatego BIMobject Poland wspólnie z Gunnebo Polska zapraszają na bezpłatne webinarium. Już 22 września o godz. 11:00 na przykładzie urządzeń kontroli dostępu prelegenci zaprezentują, jak wygląda praca z obiektami BIM oraz w jaki sposób przebiega proces wdrożenia modeli w projekcie obiektu użyteczności publicznej.

Praktyczna część spotkania zostanie uzupełniona o teoretyczne kwestie związane z wyborem odpowiednich urządzeń kontroli dostępu, które szczególnie polecane są do instalacji w lobby obiektów biurowych. Podczas spotkania poruszona zostanie także kwestia możliwości personalizacji tej grupy produktów oraz dostosowaniu jej do przyjętej aranżacji wnętrz.

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się również jakie korzyści wynikają z podłączenia urządzeń kontroli dostępu do chmury internetowej (IoT) oraz jak wspomniana funkcjonalność wpływa na optymalizację kosztów i procesów powiązanych z działaniem systemów bezpieczeństwa.

Bezpłatne szkolenie jest dedykowane architektom, projektantom, instalatorom, menadżerom systemów bezpieczeństwa, ale także producentom, którzy chcieliby zrozumieć, czym jest BIM oraz w jaki sposób korzystać z niego w swojej pracy.

Zarejestruj się: https://bit.ly/3DEZgbQ

PS