Home News Creative Connections wg Przemysława Mac Stopy. Doniesienia z Mediolanu
Creative Connections wg Przemysława Mac Stopy. Doniesienia z Mediolanu
0

Creative Connections wg Przemysława Mac Stopy. Doniesienia z Mediolanu

0
0

Mac Stopa, architekt i założyciel warszawskiej pracowni Massive Design został po raz kolejny zaproszony do wzięcia udziału w projekcie instalacji biura prasowego podczas Mediolańskiego Tygodnia Projektowego Fuori Salone. Tegoroczne motto mediolańskiej wystawy „Creative Connections” Mac interpretuje jako odnoszące się między innymi do kreatywnego łączenia pomysłów projektowych z technologiami produkcyjnymi.

Kreatywność projektowa oznacza odkrywanie potencjału i symbiozy pomiędzy projektowaniem a technologiami wytwarzania, co pozwala na materializację ciekawych pomysłów. Instalacja salonu prasowego Creative Connections wydawnictwa Interni to strefa kreatywna, która  kieruje uwagę  zwiedzających  na ważne tematy współczesnego świata, takie jak ekologia i recykling. Mac Stopa pokazuje przyjazne dla środowiska rozwiązania projektowe oparte na najnowszych technologiach recyklingu.

Przedstawione jest tutaj kilka kreatywnych projektów mebli i materiałów wykończeniowych, wykonanych we współpracy pomiędzy wieloma producentami, takimi jak TMK, Ceramica Fondovalle, Wolf Group, Muraspec, Forbo, Hushoffice, FIAM Italia oraz Tonon Italia.

Instalacja biura prasowego składa się z dwóch obszarów. Pierwszym z nich jest pomieszczenie recepcyjne, w którym witają nas meble i elementy wykonane przez białostockiego producenta firmę TMK z formowanego gipsu wzmocnionego szkłem (GRG). Są to kolorowe półki, krzesła dla gości, białe organiczne nogi okrągłych stolików oraz kolorowe  portale, przez które goście przechodzą do drugiej strefy biura prasowego. GRG to materiał prefabrykowany, który wykorzystuje kombinację gipsu i włókna szklanego, co pozwala na produkcję mocnych strukturalnie wielkowymiarowych elementów architektonicznych bez nadmiernej wagi, zmniejszając ślad węglowy podczas produkcji i transportu. GRG jest również przyjazny dla środowiska i pozwala na recykling.

Mac Stopa jest wielkim zwolennikiem najnowszych technologii druku 3D, pozwalających na  masową produkcję funkcjonalnych obiektów, w tym mebli i architektury. Poprzez wydrukowane trójwymiarowe obiekty zaprojektowane dla biura prasowego, Mac zwraca uwagę na kulturowe, środowiskowe  oraz ekonomiczne znaczenie tematyki związanej z odpadami  tworzyw sztucznych i kwestii recyklingu.

Drukowane we współpracy z Grupą Wolf, w najnowszej technologii 3D meble, to  podstawa stołu, a także fotel w kształcie litery S. Meble te są wydrukowane w 3D z tworzywa PET, odzyskanego z przetworzonych plastikowych butelek i pojemników na żywność. Detale projektowe łączą odwiedzających z korzeniami Salone del Mobile i Fouri Salone, oddając hołd Włochom i miastu Mediolan jako ważnej stolicy projektowej. Wydrukowana przez Wolf Group w 3D geometria podstawy stołu przypomina miejską mapę Mediolanu, a wielkoformatowe ceramiczne płyty Ceramica Fondovalle znajdujące się w drugiej sali, nawiązują do kolorów włoskiej flagi. Dodatkowo ceramiczne płyty i okrągłe blaty z plecionym wzorem 3D, również wyprodukowane przez Ceramica Fondovalle, tworzą iluzję artystycznej plecionej ceramiki 3D.

Wykończenia wnętrz, takie jak wykładzina dywanowa powstała we współpracy z  Forbo, oraz okładzina ścienna firmy Muraspec, są również ozdobione plecionym wzorem 3D jako przykład kreatywnego połączenia wybranej idei projektowej z różnymi materiałami przy użyciu odmiennych technologii wytwarzania.

Innym przykładem trójwymiarowego myślenia  jest  szklany blat Coral Beach zaprojektowany dla FIAM Italia, przykrywający wydrukowaną w 3D podstawę stołu Milano. Szklany blat zachwyca charakterystyczną pofalowaną  płynną powierzchnią, która wydaje się poruszać w zależności od oświetlenia oraz punktu obserwatora.

W drugiej sali motto „Prywatność to nowy luksus” spotyka się z „Odyseją kosmiczną”. Mac przedstawia najnowsze fotele akustyczne A11 zaprojektowane dla Hushoffice, które pozwalają użytkownikom stworzyć własną prywatną przestrzeń do relaksu i ucieczki od codziennego zgiełku. Forma przypominająca cylinder, zamyka użytkownika, tworząc intymną przestrzeń do indywidualnej pracy, rozmowy telefonicznej lub po prostu relaksu. Nazwa A11 nawiązuje do historycznej misji księżycowej Apollo 11. Stół konferencyjny z białą ramą o organicznym kształcie z wpasowanymi w geometrie GRG szklanymi blatami, jest otoczony krzesłami Moon zaprojektowanymi przez Maca Stopę dla Tonon Italia, i dodaje przestrzeni „kosmicznego” klimatu.

open