Home Architecture Design Mobilny komfort, czyli nowy produkt Vitrintec
Mobilny komfort, czyli nowy produkt Vitrintec
0

Mobilny komfort, czyli nowy produkt Vitrintec

0
0

Nowoczesne wnętrza odzwierciedlają „mobilny” styl życia zmieniającego się społeczeństwa. Preferencje nowych pokoleń konsumentów wywarły rewolucyjny wpływ również w dziedzinie nieruchomości biurowych. Rosnące potrzeby i wymagania sprawiły, że wartością nadrzędną stała się wielofunkcyjność wnętrza oraz mebli biurowych. Miarą komfortu jest dziś szybka możliwość zmiany aranżacji przestrzeni.

Dzisiejsze  wnętrza  biurowe  mają  swoje  korzenie  w  modernistycznej koncepcji wnętrz oraz wpisują się w ideologię Le Corbusiera, który uważał, że „Dom jest maszyną do mieszkania”. Dziś biuro stało się mechanizmem, który każdy z jego użytkowników może  dostosować  do  własnych  potrzeb.  Pracownik  to  indywidualność z zupełnie odmiennymi preferencjami. To właśnie ten fakt przyczynił się do zmiany podejścia podczas projektowania wnętrz. Liczy się komfort. Przed architektami zostało również postawione pytanie: czy dotychczas najmodniejsza przestrzeń typu open space jest również tą najbardziej odpowiednią dla pracowników?

Badania nad komfortem

Badania z zakresu komfortu pracy w otwartej przestrzeni były niejednokrotnie przeprowadzane w Holandii. Tamtejsi naukowcy potwierdzili, że takie wnętrze nie zawsze sprzyja twórczej pracy. Potwierdzili i udokumentowali oni fakt znany każdemu pracownikowi. Przestrzeń otwartego planu jest jednoznaczna z odgórnym ustawieniem temperatury, poziomu światła oraz natężenia dźwięków. Przy popularności  tego  typu  biur  zdarza  się,  że  jakiekolwiek  zmiany  warunków pracy bezpośrednio wpływające na pracownika są niemożliwe. Osoba, która nie ma możliwości dopasowania warunków pracy do swoich potrzeb, działa mniej produktywnie.

W latach 50. zupełnie odmieniło się podejście, które dotychczas  propagował prekursor otwartej przestrzeni, architekt Frank Lloyd Wright. Wszystko za sprawą niemieckiej grupy architektów Quickborner – to właśnie oni zaproponowali oddzielenie od siebie stanowisk pracy  małą  ścianą.  W  Polsce  początek  takiego  aranżowania  przestrzeni przypada na lata 90. XX wieku. W tym czasie pojawiła się również koncepcja podziału przestrzeni za pomocą ścian szklanych. Mają one przede wszystkim zapewniać komfort pracownikom.

Mobilne rozwiązania

Przestrzeń biurowa postawiła przed nami nieco szersze wymagania niż tylko klasyczne ściany działowe. Ściany mobilne to produkt, który  ułatwia  funkcjonowanie  pracowników  w  wielkopowierzchniowych biurach typu open space. Jak dowodzą badania, każdy pracownik ponad wszystko ceni sobie w pracy biurowej komfort i poczucie prywatności. Z tej potrzeby narodził się nowy produkt Vitrintec – ściany  mobilne  będące  gwarantem  komfortu  oraz  najwyższej  estetyki przestrzeni biurowej. To szerokie możliwości aranżacji przestrzeni bez ograniczeń długości ściany. Ogromną zaletą takiego zastosowania jest możliwość dopasowania modułów do każdego pomieszczenia oraz potrzeb jego użytkowników. Ściana mobilna może stać się stałym elementem biura  lub szybką formą reorganizacji przestrzeni. Funkcjonalność gwarantują zamontowane drzwi jednoskrzydłowe, dzięki którym ściany mogą dzielić przestrzeń w dowolny sposób bez konieczności zapewniania dodatkowych przejść. Moduły są z łatwością zasuwane i rozsuwane manualnie. Profile ściany mobilnej są zaprojektowane tak, by zachować jak największą przezierność – około 87% całej powierzchni modułów stanowi część przezierna.

Historia ścian mobilnych

Wydawać by się mogło, że ściany mobilne to nowoczesny produkt stworzony z potrzeby prywatności w biurze. Zarówno ta potrzeba, jak i same ściany istnieją od wieków. Składane przegrody pokojowe po raz pierwszy powstały w Chinach około IV wieku p.n.e. Te wczesne chińskie parawany pełniły funkcję zarówno wyposażenia, jak i dekoracji. Były to ciężkie ozdobne dzieła sztuki, a co za tym idzie, ich ceny sięgały wyjątkowo wysokich kwot. Rozmiar oraz waga takich parawanów utrudniały swobodne przesuwanie, ponieważ osiągały wartości równie duże jak ich cena.

Jedno wnętrze – wiele zastosowań

Wyznacznikiem nowoczesnego biura jest bez wątpienia wielofunkcyjność. Dynamika i różnorodność pracy wymaga rozwiązań projektowych, które sprawią, że przestrzeń biurowa będzie czymś więcej niż tylko wnętrzem z biurkami. Zapewne każdemu pracownikowi przytrafiło się kiedyś niespodziewane spotkanie w momencie, w którym wszystkie dostępne sale konferencyjne były zajęte. Mobilne ściany działowe mają zapobiegać takim przypadkom, to możliwość wydzielenia przestrzeni bez konieczności psucia planów i rezerwacji. Warto zaznaczyć, że poza funkcją czysto praktyczną ściany modułowe to również dodatkowy element wizualny we wnętrzu, mający wpływ na jego estetykę. Klasyczna wersja szklanej ściany to nowoczesny akcent nadający przestrzeni minimalistycznego charakteru. Jednak moduły nie muszą być wykonane tylko ze szkła. Płyta meblowa, która jest również częstym rozwiązaniem, wpisuje się w nurt nowoczesnych biur w duchu natury. Takie duże przestrzenie mogą zostać pokryte również designerską tapetą bądź folią.

Komfort ciszy

Jedną z większych wad przestrzeni typu open space jest ciągły hałas. Gwar i dźwięki dochodzące z otoczenia biurowego sprawiają, że osiągnięcie pełnego skupienia na wykonywanej pracy jest wręcz niemożliwe. Łatwym sposobem na zapewnienie komfortu akustycznego pracownikom jest właśnie ściana mobilna. Produkt Vitrintec zapewnia izolacyjność akustyczną Rw do 49 dB przy użyciu tafli szklanej oraz Rw do 44 dB z zastosowaniem płyty meblowej. Ściana mobilna jest więc idealnym rozwiązaniem dla biur z otwartą przestrzenią, w której brak dodatkowych miejsc do spotkań czy indywidualnych rozmów. Podział wnętrz ścianą zapewnia prywatność.

Biuro postcovidowe

Nowa rzeczywistość związana z pandemią przyczyniła się do stworzenia odmiennego modelu projektowania powierzchni biurowych. Czas ten wymaga dogłębnej analizy potrzeb danej firmy i jej pracowników. Praca hybrydowa zmusza do stworzenia bezpiecznej przestrzeni, która zachęci do powrotu z home office. Aktualne wymagania to nie tylko biura dobrze zaprojektowane, o wysokiej estetyce – to przede wszystkim bezpieczeństwo przebywania w dużych grupach. Model open space, który jest najbardziej popularny i znany w większości biurowców, przechodzi przemianę. Otwarty plan jest dzielony za pomocą ścian szklanych oraz ścian mobilnych. Moduły zmieniają swoją funkcję, zależnie od potrzeb również w zakresie przezierności. Dzięki ruchomym częściom można tworzyć wariacje na temat jednego – wydawać by się mogło: prostego – wnętrza.

Ściany modułowe to kompromis pomiędzy open space a elementami prywatności, której aktualnie, jak nigdy dotąd, pracownicy potrzebują. Jest to również sposób na szybkie przearanżowanie przestrzeni i gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu.

Produkt dostępny w sprzedaży od 2022 roku.

open