Home Materiały&Technologie DOKA XLIGHT – PRAWDZIWY SIŁACZ W WADZE… PIÓRKOWEJ!
DOKA XLIGHT – PRAWDZIWY SIŁACZ W WADZE… PIÓRKOWEJ!
0

DOKA XLIGHT – PRAWDZIWY SIŁACZ W WADZE… PIÓRKOWEJ!

0
0

Czy wiecie, że mrówka jest w stanie przenieść ciężary ważące od 30 do 50 razy więcej od niej samej? Gdyby odnieść te wyliczenia do człowieka, by dorównać tej niewielkiej istocie, musielibyśmy przenieść na plecach mały samochód dostawczy. Niestety, nasze możliwości nie sięgają tak daleko, o czym doskonale wiedzą choćby pracownicy wykonujący swoje zadania na budowach, na co dzień stykający się z transportem wielkogabarytowych komponentów, elementów konstrukcyjnych czy ciężkiego sprzętu. Na szczęście, mając do dyspozycji DokaXlight, którego podstawowy element waży zaledwie 22,6 kg, nawet najtrudniejsze prace stają się banalnie lekkie. Dla przedsiębiorcy budowlanego szalunek DokaXlight staje się bowiem tym, czym dla mrówki jest igła sosny: narzędziem o uniwersalnym zastosowaniu.

Doka Xlight – prawdziwy siłacz w wadze… piórkowej!

DokaXlight to najlżejsze deskowanie ramowe w portfolio produktowym Doka, które imponuje połączeniem bardzo niskiej masy z niezwykle dużą wytrzymałością. Niezależnie od tego, czy system jest używany podczas wznoszenia nowych budynków czy prac renowacyjnych stojących już obiektów, idealnie i bezproblemowo dopasuje się do elementów betonowych o dowolnym kształcie oraz rozmiarze. Komponent główny waży zaledwie 22,6 kg, a to oznacza, że system może być obsługiwany przez jedną osobę, bez użycia dźwigu. Przy parciu betonu do 50 kN/m² w przypadku szalunków ściennych i do 75 kN/m² w przypadku szalunków słupowych uniwersalne deskowanie ręczne umożliwia również uzyskanie większych prędkości betonowania. Efekt? Operacje formowania postępują sprawnie oraz bezproblemowo, co zwiększa produktywność i efektywność innych etapów prac.

Pomimo niewielkiej wagi deskowanie ramowe jest niezwykle wytrzymałe oraz znajduje szerokie zastosowanie na poszczególnych etapach zadań szalunkowych. Stabilny panel Xlife, solidna aluminiowa rama zapewniająca panelowi szalunkowemu wszechstronną ochronę i wbudowane zabezpieczenie otworów kotwowych w profilach poprzecznych to gwarancja pełnej stabilności oraz funkcjonalności.

Montaż? Raz, dwa i gotowe!

Niezależnie od tego, czy chodzi o krawędzie stropów, fundamenty czy ściany, aluminiowe elementy zapewniają pełną elastyczność, ergonomię i szybkość prac. W dzisiejszych czasach to zalety nie do przecenienia. Z uwagi na kondycję branży budowlanej, a zwłaszcza z powodu braku surowców, a także wysokich cen drewna, pracownicy muszą z dużym wyprzedzeniem planować cały proces wznoszenia obiektu. Jednak, jak to z planami bywa, musimy w każdej chwili być gotowi na zmiany, które dzięki Xlight nie stanowią już żadnego problemu.

– Na rynku jest wiele systemów do montażu ręcznego, stalowych i plastikowych, ale żaden nie gwarantuje takiej uniwersalności jak aluminiowy DokaXlight ze sprawdzonym wytrzymałym poszyciem Xlife z powłoką PP przy jednoczesnej dużej nośności na obciążenia oraz wytrzymałością na uszkodzenia – podkreśla Tomasz Rudzki, Menedżer Produktu Doka Polska. – Małe płyty o wysokości 1 m i 1,5 m do jednoosobowego montażu (max. ciężar 22,6 kg, płyta 75 x 150) sprawdzają się doskonale na niższe, bardziej skomplikowane geometrycznie elementy, jak ławy, stopy czy belki, a płyty o wysokości 3 m do montażu dwuosobowego (płyta 75 x 300 waży jedynie 46 kg) pozwalają szalować ściany jednym ustawieniem na pełną wysokość typową dla budownictwa mieszkaniowego – dodaje.

A to nie koniec jego zalet. Oprócz nie-wielkiego ciężaru prace ułatwiają zintegrowane uchwyty, które sprawiają, że system jest mobilny i łatwo nim operować nawet w przypadku trudnych obszarów roboczych. W DokaXlight nie zapomniano o zrównoważonym rozwoju: zużyty materiał można wykorzystać do produkcji nowych wyrobów lub pozyskiwania energii cieplnej.

Choć premiera systemu w Polsce będzie w październiku, DokaXlight zdobywa wysokie noty na sąsiednich rynkach.

– Zainwestowaliśmy w DokaXlight w zeszłym roku. Betonowaliśmy ścianę jednostronną, używając jednocześnie kozła oporowego AL i byliśmy pod wrażeniem niskiego nakładu pracy oraz łatwego montażu bez użycia dźwigu. Kozły oporowe minimalizują również koszty magazynowania i transportu. Krótko mówiąc: DokaXlight plus kozioł oporowy AL to dla mnie niezwykle silny duet! – rekomenduje Alexander Knop z Geschäftsführer KnopBau GmbH.

O jej zaletach przekonał się również Ralf Mang. – Deskowanie DokaXlight jest nie-zwykle poręczne i łatwe w obsłudze. W efekcie pracujemy z mniejszym obciążeniem, a to oznacza, że zadania można wykonywać szybciej oraz bardziej ekonomicznie – podkreśla ekspert Spiluttini Bau GmbH.

Wiele projektów, jeden system

Zakup systemu DokaXlight nie ogranicza się do używania tego systemu. Na każdym etapie realizacji projektu możesz dodatkowo skorzystać z już posiadanego materiału. Jeżeli natomiast konieczne jest zwiększenie zakresu robót, nie ma potrzeby powiększania potencjału na budowie. Dzięki dedykowanym adapterom możesz połączyć go z innymi systemami ściennymi Doka, zarówno z lekkim systemem Frami Xlife, jak i ciężkim systemem Framax Xlife, które można połączyć za pomocą specjalnych adapterów.

Mówiąc o DokaXlight, nie sposób pominąć łatwości konserwacji całego systemu. Gdy płyta szalunkowa ulegnie zużyciu, możemy w krótkim czasie samodzielnie przeprowadzić jej „renowację”. Wystarczy rozwiercić nity, obrócić płytę i przymocować ją ponownie. Kiedy elementy szalunku DokaXlight wymagają gruntownego czyszczenia, wystarczy sięgnąć po myjkę wysokociśnieniową.

Udana premiera na targach Bauma

System DokaXlight został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Bauma, a jego funkcjonalność i ergonomia od razu podbiły serca specjalistów z branży budowlanej. – Poziom zainteresowania był oszałamiający. Obecność na targach w Monachium zaowocowała prawie 450 zamówieniami klientów –podkreśla Marta Modrzejewska, Manager Marketingu Doka Polska.

Ultralekkie szalunki ramowe były również wykorzystywane podczas pokazów na żywo przez mistrzów świata i zdobywców drugiego miejsca w budownictwie betonowym (WorldSkills 2017). Trzy razy dziennie rywalizowali oni z czasem na kampusie Doka oraz każdego dnia poprawiali swoje wyniki – 27 m² DokaXlight powstało w rekordowym czasie 6 minut i niecałych 8 sekund. System obecnie z sukcesem bierze udział w realizacji projektów budowlanych we Francji, Kanadzie, Austrii oraz Szwecji.

Dzięki DokaXlight generujemy wymierne oszczędności od samego początku realizacji, pozwalając na prawie całkowitą rezygnację z dźwigu na etapie fundamentów i ścian piwnic, gdy na budowie nie ma jeszcze innych materiałów wymagających rozładunku czy transportu dźwigiem. Duża różnorodność wysokości oraz szerokości płyt pozwala na wykorzystanie jednego systemu szalunku na wszystkich etapach realizacji konstrukcji żelbetowej obiektu, zarówno skomplikowanych fundamentów, jak i obszalowania boków belek, a także ścian do wysokości 3 m szalowanych jedną płytą na pełną wysokość – i to wszystko bez użycia dźwigu.

Zdjęcia arch. DOKA

open