Home Aktualności Polscy deweloperzy z rekordem Guinnessa!
Polscy deweloperzy z rekordem Guinnessa!
0

Polscy deweloperzy z rekordem Guinnessa!

0
0

150 domków, niemal 70 zaangażowanych firm deweloperskich i niezliczone godziny spędzone na projektowaniu, składaniu, planowaniu i budowaniu, a wszystko to, by choć trochę zwiększyć bioróżnorodność w naszych miastach oraz edukować, inspirować i zmieniać branżę deweloperską! Największy dom dla owadów zbudowany przez deweloperów oficjalnie pobił rekord Księgi Rekordów Guinnessa!

Nie było łatwo. Dotychczasowy rekord został ustanowiony w Wielkiej Brytanii, a sam dom mierzył 81,26 m3. Po konsultacji z edukatorem przyrodniczym badającym owady – Igorem Siedleckim okazało się, że jeden wielki dom stwarza wiele zagrożeń, takich jak rozprzestrzenianie się chorób wśród owadów lub ich wzajemne zwalczanie się. Projektanci domu architekt Paweł Wołejsza i Igor Siedlecki wpadli więc na pomysł modułowej konstrukcji, która z jednej strony pozwoli kształtować bioróżnorodność w wielu regionach Polski, a z drugiej – umożliwi prawidłowy rozwój owadów. Księga Rekordów Guinnessa wymagała szczegółowej dokumentacji, raportów specjalistów, a także precyzyjnych dowodów pobicia rekordu. Udało się!

22 maja na Bulwarach Wiślanych w Warszawie powstał największy dom dla owadów na świecie o objętości 89,37 m3. Dom został skonstruowany ze 150 mniejszych domków, które następnie stanęły na terenie inwestycji deweloperskich w całej Polsce, a także w miejskich parkach w Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku i Wrocławiu. Domki stoją w otoczeniu zieleni i łąk kwietnych i… są pełne lokatorów!

Dwa lata temu jako PZFD powołaliśmy do życia zespół Eco Avengers – grono specjalistów z różnych dziedzin, którzy wspólnie mieli wypracować ekologiczne standardy dla branży deweloperskiej i przyczynić się do stopniowej, ale znaczącej zmiany w projektowaniu inwestycji deweloperskich. W 2020 roku wydaliśmy Ekoprzewodnik – od dewelopera do ekobohatera, który trafił do wszystkich naszych członków. Zmiany ogromnie cieszą. Większość firm wprowadza już ekologiczne i zielone rozwiązania, prawie wszystkie planują je w przyszłości. Budowa największego domu dla owadów miała za zadanie nie tylko zwiększyć bioróżnorodność w miastach, ale i przypominać całej branży i każdemu z nas, żeby z każdą inwestycją być bardziej eko – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD i założyciel grupy Eco Avengers.

Cieszę się, że działania Eco Avengers przynoszą realną zmianę w branży deweloperskiej. Projekt budowy największego domu dla owadów od początku prowadzony był profesjonalnie przy współudziale edukatora przyrodniczego Igora Siedleckiego. Dzięki naszej współpracy pierwotna koncepcja największego domu dla owadów została zmieniona i dom został podzielony na 150 niezależnych domków. Takie działanie zwiększa, a przynajmniej podtrzymuje bioróżnorodność. Szczerze wierzę w to, że pieniądze deweloperów zostały dobrze zainwestowane, a PZFD po raz kolejny udowodnił, że biznes i marketing może być prawdziwie ekologiczny – komentuje Paweł Wołejsza, członek grupy Eco Avengers, architekt i projektant domku

Cieszymy się, że możemy przyznać tytuł największego domu dla owadów Księgi Rekordów Guinnessa Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich. Jest to fantastyczne osiągnięcie, które promuje edukację i świadomość dotyczącą bioróżnorodności oraz łączy społeczności w celu realizacji celów organizatorów. To doskonały projekt, który pokazuje wszechstronność i moc bicia rekordów z korzyścią dla środowiska – powiedział Neil Foster, wiceprezes EMEA APAC, Guinness World Records.

W akcję zaangażowały się firmy: 7R, Aereco, AMA-BUD, Anteris, Apro Investment, Archicom Polska, Atal, Aurec Home, Aviator, Budomal, CDF Architekci, Constructa Plus, Cordia, Dantex, Decoroom, Develia, Dom Development, Dynamix, Eiffage Immobilier, Equilis, Euro Styl, Fortis, Fracthon, GH Development, Greenbud, Habitat, Hammermed Nieruchomości, HB Reavis, Interparking, Invest Komfort, Inwestycje Wielkopolski, JDM, KDM Deweloper, Kombinat Budowlany, MLP, Monday Development, Murapol, Nexity, NNV – nieruchomości-online, obido Polska, PCG, Polnord, Robyg, Ronson Development, SGI, Skanska, SP Invest, Spectra Development, Stocznia Cesarska, Struxi, TDJ Estate, Trei Real Estate, Tryboń PPI, Unidevelopment, Vastint, VFM Real Estate, Warsaw Property Partners, Velux, Wawel Service, Yareal, Żagiel Dom. To na terenach ich inwestycji, zarówno mieszkaniowych, jak i biurowych, magazynowych czy handlowych, które są rozlokowane w całej Polsce, stanęły domki.

Oficjalna strona naszego rekordu: https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/430241-largest-insect-hotel-house

open