Home Architecture Design Creative Connections według Mac Stopy
Creative Connections według Mac Stopy
0

Creative Connections według Mac Stopy

0
0

Architekt i designer Przemysław Mac Stopa został po raz kolejny zaproszony do wzięcia udziału w projekcie instalacji biura prasowego wydawnictwa Interni podczas Mediolańskiego Tygodnia Projektowego Fuorisalone, który odbył się we wrześniu. Tegoroczne motto wystawy – „Creative Connections” – Mac, wraz z zespołem projektowym Massive Design, zinterpretował jako odnoszące się między innymi do kreatywnego łączenia pomysłów projektowych z technologiami produkcyjnymi.

Kreatywność projektowa oznacza odkrywanie potencjału i symbiozy pomiędzy projektowaniem a technologiami wytwarzania, co pozwala na materializację ciekawych pomysłów. Instalacja Creative Connections wydawnictwa Interni to strefa kreatywna, która kieruje uwagę zwiedzających na ważne tematy współczesnego świata, takie jak ekologia oraz recykling. Mac Stopa zaprezentował przyjazne dla środowiska rozwiązania projektowe oparte na najnowszych technologiach recyklingu.

W ramach salonu prasowego przedstawiono kilka kreatywnych projektów mebli i materiałów wykończeniowych wykonanych we współpracy pomiędzy wieloma producentami, takimi jak TMK, Ceramica Fondovalle, Wolf Group, Muraspec, Forbo, Hushoffice, FIAM Italia oraz Tonon Italia.

Salon z najnowszych technologii

Instalacja biura prasowego składa się z dwóch obszarów. Pierwszym z nich jest pomieszczenie recepcyjne, w którym witają nas meble i elementy wykonane przez białostockiego producenta firmę TMK z formowanego Instalacja Creative Connections wydawnictwa gipsu wzmocnionego szkłem (GRG). Są to kolorowe półki, krzesła dla gości, białe organiczne nogi okrągłych stolików oraz kolorowe portale, przez które goście przechodzą do drugiej strefy biura prasowego. GRG to materiał prefabrykowany, który wykorzystuje kombinację gipsu i włókna szklanego, co pozwala na produkcję mocnych strukturalnie wielkowymiarowych elementów architektonicznych bez nadmiernej wagi, co oznacza zmniejszenie śladu węglowego podczas produkcji oraz transportu. GRG jest również przyjazny dla środowiska i pozwala na recykling.

Interni to strefa kreatywna, która kieruje uwagę zwiedzających na ważne tematy współczesnego świata, takie jak ekologia i recykling.

Mac Stopa jest wielkim zwolennikiem najnowszych technologii druku 3D, pozwalających na masową produkcję funkcjonalnych obiektów, w tym mebli i architektury. Poprzez wydrukowane trójwymiarowe obiekty zaprojektowane dla biura prasowego Mac zwraca uwagę na kulturowe, środowiskowe oraz ekonomiczne znaczenie tematyki związanej z odpadami tworzyw sztucznych i kwestii recyklingu.

Drukowane we współpracy z Grupą Wolf w najnowszej technologii 3D meble to podstawa stołu, a także fotel w kształcie litery S. Sprzęty są wydrukowane w 3D z tworzywa PET odzyskanego z przetworzonych plastikowych butelek i pojemników na żywność. Detale projektowe łączą odwiedzających z korzeniami Salone del Mobile oraz Fouri Salone, oddając hołd Włochom i miastu Mediolan jako ważnej stolicy projektowej. Wydrukowana przez Wolf Group w 3D geometria podstawy stołu przypomina miejską mapę Mediolanu, a wielkoformatowe ceramiczne płyty Ceramica Fondovalle znajdujące się w drugiej sali nawiązują do kolorów włoskiej flagi. Dodatkowo ceramiczne płyty i okrągłe blaty z plecionym wzorem 3D, również wyprodukowane przez Ceramica Fondovalle, tworzą iluzję artystycznej plecionej ceramiki 3D.

Wykończenia wnętrz, takie jak wykładzina dywanowa powstała we współpracy z Forbo, oraz okładzina ścienna firmy Muraspec, są również ozdobione plecionym wzorem 3D jako przykład kreatywnego połączenia wybranej idei projektowej z różnymi materiałami przy użyciu odmiennych technologii wytwarzania.

Innym przykładem trójwymiarowego myślenia jest szklany blat Coral Beach zaprojektowany dla FIAM Italia, przykrywający wydrukowaną w 3D podstawę stołu Milano. Szklany blat zachwyca charakterystyczną pofalowaną płynną powierzchnią, która wydaje się poruszać w zależności od oświetlenia oraz punktu obserwatora.

W kosmicznym klimacie

W drugiej sali motto „Prywatność to nowy luksus” spotyka się z „Odyseją kosmiczną”. Mac przedstawia najnowsze fotele akustyczne A11 zaprojektowane dla Hushoffice, które pozwalają użytkownikom stworzyć własną prywatną przestrzeń do relaksu i ucieczki od codziennego zgiełku. Forma przypominająca cylinder zamyka użytkownika, tworząc intymną przestrzeń do indywidualnej pracy, rozmowy telefonicznej lub po prostu relaksu. Nazwa A11 nawiązuje do historycznej misji księżycowej Apollo 11. Stół konferencyjny z białą ramą o organicznym kształcie z wpasowanymi w geometrie GRG szklanymi blatami jest otoczony krzesłami Moon zaprojektowanymi przez Mac Stopę dla Tonon Italia i dodaje przestrzeni „kosmicznego” klimatu.


Zdjęcia Saverio Lombardi Vallauri

open