Home Aktualności Zbliża się IV edycja East Design Days
Zbliża się IV edycja East Design Days
0

Zbliża się IV edycja East Design Days

0
0

„Spotkajmy się przy stole” to hasło tegorocznego cyklu wydarzeń IV East Design Days. Od 25 listopada, już po raz czwarty w historii, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno – wschodniej Polski, zaprasza na spotkania, których misją jest prezentacja znaczących dokonań powstających na styku designu, technologii i biznesu. Nie zabraknie też najprawdziwszego spotkania przy stole z mistrzami sztuki kulinarnej.

– Mamy doskonały temat – „Spotkajmy się przy stole” – mówi dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury. – Chcemy, żebyśmy wszyscy pracowali wspólnie na korzyść naszego regionu, województwa podlaskiego. Wydział Architektury nie zamyka się w ramach budynku, my – studenci i kadra – mamy olbrzymi potencjał twórczy i możemy wnieść bardzo dużo do rozwoju województwa. Liczymy na pomoc, wsparcie i współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. To wielka szansa i dla nas i dla regionu.

Od tej edycji to właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jest instytucją wspierającą East Design Days.

– Cieszę się z propozycji współpracy przy tak dobrym projekcie promocyjnym województwa podlaskiego – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Będziemy dyskutować o tym, w jaki sposób można wykorzystać drewno. Mówiliśmy o tym ostatnio na EXPO w Dubaju. Cała wystawa Xylopolis, też z partnerami, którzy biorą udział i w tym przedsięwzięciu, okazała się strzałem w dziesiątkę. Będziemy kontynuować te działania, mówić, jak drewno wpisało się w naszą historię, kulturę, ale też w jaki sposób można wykorzystać drewno w gospodarce. Niech to będzie taki przedsmak przed tym, co co planujemy wspólnie z Politechniką

Białostocką, czyli realizację projektu Xylopolis, właśnie tutaj, na Politechnice Białostockiej.

Marszałek Artur Kosicki zwrócił też uwagę, że podczas IV East Design Days w panelach tematycznych organizatorzy poświęcają czas młodym mieszkańców województwa.

– To jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego – twierdzi Artur Kosicki. Największym potencjałem tego województwa są właśnie młodzi ludzie, młodzi i kreatywni, co też miało swój wyraz na Expo 2020 w Dubaju. Był Adam Zdanowicz, który robi rzeczy fenomenalne, rzeczy znane na na cały świat i to pokazuje, że można te rzeczy robić, można się wybić na skalę światową funkcjonując właśnie w województwie podlaskim!

Artur Kosicki zauważył też znaczenie kulinariów w programie IV East Design Days.

– Wszyscy znają nasze potrawy, ale choćby przy okazji spotkania z panem Okrasą, jednym z guru jeśli chodzi o polską kuchnię, mówiliśmy, że powinniśmy promować te produkty na skalę światową i to chcemy osiągnąć między innymi takimi wydarzeniami – zaznacza Marszałek Województwa Podlaskiego. Odwołał się też do wielokulturowości województwa.

– Powinniśmy jeszcze bardziej pokazywać w jaki sposób te kultury ze sobą żyją, jaka jest ta różnorodność kulturowa, religijna, narodowościowa, bo to jest siłą tego regionu – podkreśla Artur Kosicki. – Siłą województwa podlaskiego, i tym co jest najwspanialsze, są jego mieszkańcy. Bez nich to województwo nie pięłoby się do góry i bez państwa pomysłów – bo jest Fundacja Unitalent, z którą przygotowujemy właśnie wspomniany projekt Xylopolis, jest Politechnika Białostocka, która też w tym projekcie bierze udział. Niedługo będziemy przedstawiali nową perspektywę unijną i nowe pomysły na rozwój województwa podlaskiego. Zarówno Politechnika, jak i pan prezes też wiedzą o tym, że zaraz pokażemy, że też jesteśmy otwarci na kwestie biznesu, przedsiębiorców. Bo bez silnego gospodarczo regionu tych wszystkich zamierzeń nie możemy realizować. Myślę, że nasza współpraca jest początkiem szerszego działania na przyszłość.

IV East Design Days to także mnóstwo bardzo interesujących gości.

– Zapraszamy wszystkich do stołu – zasiądą ludzie z Podlasia i ludzie z całego świata – mówi Elwira Horosz, projektantka mody. – Tu, na architekturze przy stole zasiądą ludzie z Chin, z Bhutanu i opowiedzą, co oznacza stół w ich kulturze. Po raz pierwszy w Polsce na taką skalę powiemy o food designie, o kulturze podawania dań, jak to wygląda nie tylko na Podlasiu, ale i w świecie.

Oprócz studia i wystaw w hali Wydziału Architektury Tegoroczne East Design Days to także blok spotkań w galerii Alfa Centrum, koncert zespołu PRO8L3M w klubie Zmiana Klimatu czy kolacja w Fabryce Gorta, w której się produkuje sprzęty kuchenne.

– Będzie można się bezpośrednio spotkać z tymi mistrzami kuchni i usłyszeć o wielu tajemnicach kuchni – dodaje Elwira Horosz. – Kolacja będzie przygotowana na 120 osób, budujemy 40 metrów scenografii i będzie gotowało pięcioro mistrzów kuchni. To będzie niesamowite wydarzenie, ponieważ poprosiliśmy ich, by przygotowali dania w czterech naszych tematach, które występują w panelach i do tego też są przygotowane scenografie. Tego jeszcze na Podlasiu nie było!

Elwira Horosz przypomina, że do udziału w IV East Design Days zaproszeni są i mieszkańcy, i przedsiębiorcy, i młodzi ludzie, którzy będą mogli obserwować wydarzenia przez internet, ale także odwiedzać choćby halę Wydziału Architektury, gdzie czekać będą także unikalne wystawy.

– Chcemy dzielić się tym co mamy jako miasto i region, stąd między innymi temat drewna w architekturze – wyjaśnia dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy. – To nośnik zarówno tradycji, jak i nowoczesnej sztuki, dizajnu. Będziemy gościli świetnego architekta Szymona Wojciechowskiego, ale też wielka sławę z Norwegii – Siv Helenę Stangeland, która przygotowuje dla nas specjalny wykład o stosowaniu drewna w architekturze w Norwegii. Jej firma projektowa robi naprawdę nieprawdopodobne rzeczy. Chcemy dzielić się zarówno naszymi doświadczeniami z tradycji, ale też i uczyć się, jak drewno może stać się nowoczesnym materiałem budowlanym.

Podczas IV East Design Days odbędzie się też gala konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Drewno w architekturze”.

– Ten ogólnopolski konkurs stał się znaczącą marką w Polsce – nadeszło prawie 50. prac młodych architektów – mówi dr Jakimowicz. – Te prace są naprawdę przepiękne.

IV East Design Days to również sztuka meblarstwa. Gościem wydarzenia będzie Paweł Grunert, który opowie o sztuce unikatowych mebli i przywiezie wystawę ze swoimi pracami.

Ukoronowaniem jednego z czterech bloków tematycznych tegorocznych East Design Days, bloku Food Design, będzie Kolacja Food Design. W nieoczywistym wnętrzu fabryki urządzeń gastronomicznych staną cztery stoły w niemal teatralnej scenografii. Kulinarni wirtuozi zabiorą swoich gości w ponad trzygodzinną podróż przez fascynujący świat smaków i aromatów.
Łącząc swoje pasje, niezwykłą kreatywność i doświadczenie, stworzyli niebanalne menu
pełne niespodziewanych smaków i gwałtownych emocji.

To: Robert Sowa, Marcin Budynek, Łukasz Rakowski i Ewelina Łapińska. O deser zadba Maestro Czekolady firmy E.Wedel Janusz Profus, a wino dobierze i skomentuje Joanna Ciborowska Sanchez – sommelier i sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich.

Wcześniej, przez dwa dni w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej toczyć się będą debaty i spotkania pogrupowane w czterech blokach tematycznych:

  • Drewno – architektura przyszłości?
  • Food Design
  • Talenty przyszłości
  • Design i konkurencyjność

Część spotkań i prezentacji dotyczących food designu odbędzie w przestrzeni Galerii Alfa Centrum.

Udział w poszczególnych debatach wezmą m. in.

  • dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
  • Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego
  • Wojciech Jarmołowicz, Prezes Fundacji Grupy Unibep Unitalent
  • prof. Robert Ciborowski, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku
  • Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej

Będą też spotkania z edukatorami, przedstawicielami środowisk młodzieżowych, twórcami przebojowych startupów, czy specjalistami od nowoczesnego marketingu.

Zapraszamy też do odwiedzania strony internetowej: https://eastdesigndays.pl

open