Home News Ruszyła IV edycja East Design Days
Ruszyła IV edycja East Design Days
0

Ruszyła IV edycja East Design Days

0
0

Od debaty o budowaniu marki Podlasia jako atrakcyjnego gospodarczo regionu, kreatywnego i dbającego o naturę w świetle wystawy Xylopolis na EXPO 2020 w Dubaju rozpoczęły się IV East Design Days. Pod hasłem „Spotkajmy się przy stole Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno – wschodniej Polski, zaprasza na spotkania, których misją jest prezentacja znaczących dokonań powstających na styku designu, technologii i biznesu. Nie zabraknie też najprawdziwszego spotkania przy stole z mistrzami sztuki kulinarnej.

– Chcemy, żebyśmy wszyscy pracowali wspólnie na korzyść naszego regionu, województwa podlaskiego – mówi dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury. – Wydział Architektury nie zamyka się w ramach budynku, my – studenci i kadra – mamy olbrzymi potencjał twórczy i możemy wnieść bardzo dużo do rozwoju województwa. Liczymy na pomoc, wsparcie i współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. To wielka szansa i dla nas i dla regionu.

Od tej edycji to właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jest instytucją wspierającą East Design Days. I właśnie od debaty z udziałem Marioli Hernik-Monach, Zastępcy Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego rozpoczęły się IV East Design Days.

– Promujemy drewno, bo oprócz waloru budowlanego czy kulturowego ma też wymiar historyczny – powiedziała Mariola Hernik-Monach, Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP. – W Podlaskiem mamy bardzo dużo architektury drewnianej, która przyciąga ludzi z całej Polski i jest unikatowa na skalę Europy. Powinniśmy promować drewno jako część naszej kultury i naszego dziedzictwa. To genialny budulec i surowiec.

Opowieść o drewnie, czyli wystawa Xylopolis była pierwszym tematem dyskusji podczas IV East Design Days

– To bardzo udana ekspozycja, nie tylko ze względu na to co się udało pokazać, ale też dlatego, że jest elementem szerszej strategii regionu – powiedział Jan Pomierny, jeden z twórców ekspozycji stałej w pawilonie polskim na EXPO 2020 w Dubaju. – Ta obecność w Dubaju ma być pierwszym krokiem, jeśli chodzi o nowa instytucję, nowy podmiot jakim ma być Xylopolis, czyli takie interdyscyplinarne centrum, które połączy wiele wątków związanych z nauką, z designem, ze sztuką, z kulturą. To był bardzo mocny akcent, bardzo dobrze przyjęty. W październiku ponad 200 tys. osób odwiedziło polski pawilon.

– Przy okazji wystawy Xylopolis drewno połączyło ważnych partnerów, którzy nie zamierzają porzucić tej współpracy – powiedziała dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Xylopolis widziałabym jako obiekt naukowo-dydaktyczny z funkcją wystawienniczą. To zapewni otwartość szerokiemu gronu osób. Drewno może przyciągnąć do nas wielu partnerów i stowarzyszeń. Dolina Rolnicza 4.0, nasze parki narodowe, zasoby leśne to naturalni partnerzy i użytkownicy przyszłego Xylopolis.

– Rola uczelni jest absolutnie kluczowa, inaczej mogą powstać wydmuszki – tylko uczelnie są w stanie zapewnić solidny fundament takim centrom – podsumował dyskusję Jan Pomierny. – Nowoczesne centrum nauki musi być i nową atrakcją turystyczną w regionie i w Europie. To działa jako platforma budowania wizerunku marki regionu.

IV East Design Days to także mnóstwo bardzo interesujących gości

– Zapraszamy wszystkich do stołu – zasiądą ludzie z Podlasia i ludzie z całego świata – mówi Elwira Horosz, projektantka mody. – Tu, na architekturze przy stole zasiądą ludzie z Chin, z Bhutanu i opowiedzą, co oznacza stół w ich kulturze. Po raz pierwszy w Polsce na taką skalę powiemy o food designie, o kulturze podawania dań, jak to wygląda nie tylko na Podlasiu, ale i w świecie.

Oprócz studia i wystaw w hali Wydziału Architektury Tegoroczne East Design Days to także blok spotkań w galerii Alfa Centrum, koncert zespołu PRO8L3M w klubie Zmiana Klimatu czy kolacja w Fabryce Gorta, w której się produkuje sprzęty kuchenne.

– Będzie można się bezpośrednio spotkać z tymi mistrzami kuchni i usłyszeć o wielu tajemnicach kuchni – dodaje Elwira Horosz. – Kolacja będzie przygotowana na 120 osób, budujemy 40 metrów scenografii i będzie gotowało pięcioro mistrzów kuchni. To będzie niesamowite wydarzenie, ponieważ poprosiliśmy ich, by przygotowali dania w czterech naszych tematach, które występują w panelach i do tego też są przygotowane scenografie. Tego jeszcze na Podlasiu nie było!

Elwira Horosz przypomina, że do udziału w IV East Design Days zaproszeni są i mieszkańcy, i przedsiębiorcy, i młodzi ludzie, którzy będą mogli obserwować wydarzenia przez internet, ale także odwiedzać choćby halę Wydziału Architektury, gdzie czekać będą także unikalne wystawy.

– Chcemy dzielić się tym co mamy jako miasto i region, stąd między innymi temat drewna w architekturze – wyjaśnia dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy. – To nośnik zarówno tradycji, jak i nowoczesnej sztuki, dizajnu. Będziemy gościli świetnego architekta Szymona Wojciechowskiego, ale też wielka sławę z Norwegii – Siv Helenę Stangeland, która przygotowuje dla nas specjalny wykład o stosowaniu drewna w architekturze w Norwegii. Jej firma projektowa robi naprawdę nieprawdopodobne rzeczy. Chcemy dzielić się zarówno naszymi doświadczeniami z tradycji, ale też i uczyć się, jak drewno może stać się nowoczesnym materiałem budowlanym.

Podczas IV East Design Days odbędzie się też gala konkursu na najlepszą pracę dyplomową „Drewno w architekturze”

– Ten ogólnopolski konkurs stał się znaczącą marką w Polsce – nadeszło prawie 50. prac młodych architektów – mówi dr Jakimowicz. – Te prace są naprawdę przepiękne.

IV East Design Days to również sztuka meblarstwa. Gościem wydarzenia będzie Paweł Grunert, który opowie o sztuce unikatowych mebli i przywiezie wystawę ze swoimi pracami.

Ukoronowaniem jednego z czterech bloków tematycznych tegorocznych East Design Days, bloku Food Design, będzie Kolacja Food Design. W nieoczywistym wnętrzu fabryki urządzeń gastronomicznych staną cztery stoły w niemal teatralnej scenografii. Kulinarni wirtuozi zabiorą swoich gości w ponad trzygodzinną podróż przez fascynujący świat smaków i aromatów. Łącząc swoje pasje, niezwykłą kreatywność i doświadczenie, stworzyli niebanalne menu
pełne niespodziewanych smaków i gwałtownych emocji.

To: Robert Sowa, Marcin Budynek, Łukasz Rakowski i Ewelina Łapińska. O deser zadba Maestro Czekolady firmy E.Wedel Janusz Profus, a wino dobierze i skomentuje Joanna Ciborowska Sanchez – sommelier i sędzia międzynarodowych konkursów winiarskich.

Wcześniej, przez dwa dni w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej toczyć się będą debaty i spotkania pogrupowane w czterech blokach tematycznych:

  • Drewno – architektura przyszłości?
  • Food Design
  • Talenty przyszłości
  • Design i konkurencyjność

Część spotkań i prezentacji dotyczących food designu odbędzie w przestrzeni Galerii Alfa Centrum.

Udział w poszczególnych debatach wezmą m. in.

  • dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej
  • Wojciech Jarmołowicz, Prezes Fundacji Grupy Unibep Unitalent
  • prof. Robert Ciborowski, Rektor Uniwersytetu w Białymstoku
  • Tomasz Stypułkowski, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej

Będą też spotkania z edukatorami, przedstawicielami środowisk młodzieżowych, twórcami przebojowych startupów, czy specjalistami od nowoczesnego marketingu.


IV East Design Days wspiera Miasto Białystok. Instytucją wspierającą IV East Design Days jest również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia są dostępne tutaj: https://eastdesigndays.pl

open