Home Biznes i Ludzie RAZEM SILNIEJSI
RAZEM SILNIEJSI
0

RAZEM SILNIEJSI

0
0

ArchiTube w ubiegłym roku został przejęty przez amerykańską spółkę Dawood Engineering. Skąd to zainteresowanie polską firmą z Częstochowy? Jakie korzyści płyną z tego połączenia oraz jak udaje się wykorzystać wspólny potencjał? O tym wszystkim w rozmowie z Natalią Chylińską opowiada BONY DAWOOD, Prezes Dawood Engineering.

Natalia Chylińska: Skąd zainteresowanie polską firmą z Częstochowy?

Bony Dawood: W branży AEC nastąpiło wiele konsolidacji. Zauważamy, że przedsiębiorstwa zatrudniające 5–10 tys. pracowników zaczynają dominować na rynku. Dawood to średniej wielkości firma, która kładzie nacisk na kulturę, szybkość reakcji i elastyczność. Kultura biznesowa jest wspólnym mianownikiem, który bierzemy pod uwagę, budując strategiczne relacje z firmami takimi jak ArchiTube. Oprócz dostosowania kulturowego szybko zauważyliśmy umiejętności oraz talenty tego partnera, który wzmacnia zespół w zakresie inżynierii, geodezji, technologii i zwiększa naszą zdolność do dostarczania gotowych rozwiązań zarządzania zasobami czy danymi. W rezultacie przewidujemy możliwość rozwoju w Polsce oraz realizacji większych, bardziej zróżnicowanych projektów w Europie czy USA przy współpracy z ArchiTube jako strategicznym partnerze.

N.Ch.: ArchiTube świadczy usługi BIM, skanowania laserowego, geodezji i zarządzania obiektami. Jakie zmiany zaszły w tym zakresie od czasu przejęcia przez Dawood?

B.D.: Naszym celem jest kontynuacja rozwoju technologicznego ArchiTube z BIM, skanowaniem laserowym i zarządzaniem obiektami na czele. Jednocześnie zapewniamy im zasoby do wykorzystania możliwości inżynieryjnych, planistycznych oraz geoprzestrzennych, które nie były możliwe przed fuzją. Co więcej, Dawood zwiększa zdolność ArchiTube do zatrudniania wykwalifikowanych pracowników czy absolwentów szkół wyższych w Polsce, rozszerzania obszaru działań i przekształcania się w organizację oferującą pełen zakres usług nie tylko w Polsce.

N.Ch.: Nie sposób nie zapytać, jakie korzyści to przejęcie przyniosło spółce ulokowanej aż w Ameryce.

B.D.: Korzyści płynące z rozszerzenia zasięgu ArchiTube na USA są dla Dawood znaczące. Jako przykład mogę podać fakt, że wygraliśmy duży projekt energetyczny w południowo-wschodniej części USA i zwróciliśmy się o pomoc do ArchiTube. Sprowadziliśmy ich kluczowy personel, aby szkolił naszych pracowników, dzielił się wiedzą, doświadczeniem oraz znajomością technologii. Dzięki integracji z platformą Esri® ArcGIS, AutoDesk Revit, internetowym produktom do udostępniania projektów ArchiTube jest liderem w zakresie BIM oraz zarządzania obiektami. Co więcej, wnosi ogromną wartość technologiczną do Dawood.

N.Ch.: Jak zrodziło się zainteresowanie firmą ArchiTube? Przejęcie było poprzedzone jakąś wcześniejszą współpracą?

B.D.: W ciągu ostatnich kilku lat Dawood realizował określoną strategię zarządzania możliwościami, która obejmuje zintensyfikowaną współpracę czy sojusze z firmami podobnych poglądach. Zarówno kulturowo, jak i dzięki innowacyjnym procesom napędzanym przez technologię, ArchiTube pasuje do nas idealnie. Jak wspomniałem, Dawood nie jest megafirmą, ale raczej przedsiębiorstwem średniej wielkości. Tak samo ArchiTube w Polsce. Już wcześniej mieliśmy powiązania projektowe, co stanowiło świetną okazję do dzielenia się pomysłami, aby lepiej zrozumieć potrzeby naszych klientów. Podstawą każdej relacji biznesowej w zakresie profesjonalnych usług jest skoncentrowanie się przede wszystkim na wykraczaniu poza potrzeby właściciela lub klienta. Dawood oraz ArchiTube podzielają tę podstawową zasadę biznesową oraz silne pragnienie i pasję do rozwijania tego modelu.

N.Ch.: Specjalizujecie się m.in. w projektowaniu BIM i modelach BIM istniejących obiektów. Jakie cyfrowe bliźniaki już znajdują się w portfolio?

B.D.: Nasze usługi BIM dla branży retail obejmują tworzenie modeli budynków komercyjnych, gdzie dostarczamy kompletną dokumentację powykonawczą istniejącego obiektu. Taki model BIM zawiera informacje nie tylko architektoniczne czy konstrukcyjne, ale także MEP, M&E (Mechanical and Electrical) czy M&O (Maintenance and Operations), co pozwala integrować wszystkie branże i efektywnie zarządzać obiektem. Dodatkowo połączenie komponentów 3D z planowaniem oraz harmonogramem (czyli BIM 4/5D) to rewolucja w dotychczasowym podejściu do zarządzania powierzchnią handlową. W naszym portfolio cyfrowych bliźniaków są ogromne centra handlowe w Budapeszcie – w tym jedno o powierzchni ok. 200 tys. m2 oraz drugie – wyjątkowe ze względu na swoje usytuowanie w ścisłym centrum miasta i otoczenie starymi kamienicami.

N.Ch.: Najtrudniejsza lub najbardziej spektakularna realizacja do tej pory to…

B.D.: Myślę, że najbardziej złożony, skomplikowany, ale i widowiskowy projekt ArchiTube to powykonawczy model Fabryki. Był to obiekt, który wymagał ogromnych nakładów pracy ze względu na ilość informacji zawartych w modelu, który wykonaliśmy. Wszystkie elementy umieszczone w modelu BIM zawierają indywidualne karty produktu, które pokazują dokładne parametry danych elementów konstrukcyjnych, instalacji czy wyposażenia wnętrza, co z kolei umożliwia osobom decyzyjnym szybki podgląd i uzyskanie kompleksowej informacji o nowo projektowanej Fabryce. ArchiTube łączy również narzędzia Dawood – GIS z BIM – we wspomnianym modelu Fabryki, wykorzystując Esri® ArcGIS 3D Scene z funkcjami zarządzania zasobami – zapewniliśmy łatwą i intuicyjną możliwość zarządzania obiektem z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego.

N.Ch.: Właśnie rozpoczął się 2022 rok. Ciekawi mnie, jakie macie plany na najbliższe miesiące.

B.D.: Jako Dawood i ArchiTube dążymy do rozwoju w Polsce oraz UE. Dzielimy się projektami, możliwościami, zasobami i najnowocześniejszą technologią, aby stawiać czoła różnym wyzwaniom. Razem silniejsze, nasze dwie dynamiczne firmy wyznaczają nowy standard wizualizacji otaczającego nas świata. Dzięki cyfrowym bliźniakom umożliwiamy klientom jeszcze lepsze wyobrażenie sobie obiektów w przestrzeni, co pozwala im na dokładną analizę i poprawę globalnej infrastruktury. W 2022 r. stawiamy na dalszą edukację społeczności w UE poprzez uczestnictwo w serii konferencji. Zaprezentujemy na nich ofertę technologiczną, planistyczną, inżynieryjną i budowlaną oraz zademonstrujemy, w jaki sposób nasze działania dotyczące infrastruktury technologii 3D wspierają różnorodne inicjatywy biznesowe klientów.


Dawood Engineering (Dawood) z siedzibą w Harrisburgu w Pensylwanii od 30 lat planuje, projektuje i buduje zrównoważone środowiska w USA. Wielokrotnie nagradzana firma konsultingowa obsługuje planowanie gospodarcze, zagospodarowanie przestrzenne, energetykę, projekty miejskie, nieruchomości, transport oraz budynki użyteczności publicznej. Stale rozwijająca się firma – z silną pozycją w rozwoju infrastruktury – jest dobrze zakorzeniona w branżach obejmujących rynki komercyjne, instytucjonalne, przemysłowe, mieszkaniowe.

ArchiTube to firma z Częstochowy zajmująca się obsługą geodezyjną. Tworzy aktywne modele 3D dla międzynarodowych klientów na terenie USA, Polski, Niemiec, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Łotwy, Litwy, Węgier. Modelowanie informacji o budynku (BIM) wykonane przez ArchiTube ilustruje pełny widok architektoniczny i konstrukcyjny, co w połączeniu z precyzyjnym skanowaniem i szczegółami inżynieryjnymi stawia ich na pozycji lidera swojej branży.

Zdjęcia archiwum ArchiTube

open