Home Biznes i Ludzie INNOWACYJNOŚĆ, WIARYGODNOŚĆ I EMPATIA TO KLUCZ DO SUKCESU
INNOWACYJNOŚĆ, WIARYGODNOŚĆ I EMPATIA TO KLUCZ DO SUKCESU
0

INNOWACYJNOŚĆ, WIARYGODNOŚĆ I EMPATIA TO KLUCZ DO SUKCESU

0
0

Prognozy na mijający rok z końca 2020 r. były ostrożne: pandemia zbierała żniwa, przedsiębiorstwa borykały się z utrudnioną logistyką, dostępnością surowców i z przyspieszającą inflacją. Grupa MACO, mimo licznych problemów, 2021 r. może uznać za bardzo udany.

Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się zwiększyć obroty Grupy. Nie mamy jeszcze dokładnych wyliczeń za całe 12 miesięcy, ale po trzech kwartałach wzrost wyniósł 15% – mówi Guido Felix, prezes zarządu. – Na koniec roku spodziewamy się wzrostu rok do roku o 13%, do ok. 350 mln euro. Taki sukces to zasługa kilku nowości produktowych, z których na szczególną uwagę zasługuje innowacyjny system odstawno-przesuwny Move.

Zatrudnienie stale rośnie

Mijający rok oznaczał znaczne zmiany w polskim oddziale firmy. Od 2017 r. działa w Gliwicach zakład produkcyjny firmy, w którym jest obecnie zatrudnionych 265 pracowników, co oznacza wzrost aż o 100 etatów, w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i wciąż zatrudnia nowe osoby. Najbardziej poszukiwani są specjaliści w zakresie Lean Managementu, kierownicy produkcji, pracownicy produkcyjni i personel administracyjny.

Sporym wyzwaniem jest utrzymanie nowych pracowników i dlatego MACO w Polsce stale wprowadza zmiany, które czynią pracę w firmie przyjemniejszą i efektywniejszą. Od kilku miesięcy działa m.in. program dofinansowania do posiłków, dowożonych kilka razy dziennie do siedziby firmy z pobliskich restauracji. To nie tylko przejaw troski o pracowników, ale również o gliwickie punkty gastronomiczne, które bardzo ucierpiały w czasie pandemii.

Pracownicy mogą liczyć na znacznie więcej: atrakcyjny model premiowy i system motywacyjny, karty Multisport, dofinansowanie do urlopu, upominki świąteczne, szkolenia kompetencyjne i kursy językowe.

W ten sposób MACO Polska stał się jednym z najciekawszych pracodawców w okolicy.

Nowe linie montażowe

W ciągu ostatniego roku znacząco, bo aż o 23%, wzrosła wydajność polskiej produkcji. Stało się tak m.in. dzięki przeniesieniu kilku linii montażowych z zakładów w Austrii i Rosji. Na kolejny rok planowane jest dalsze przenoszenie maszyn, dzięki czemu do końca 2022 r. wydajność produkcji wzrośnie aż 2,5krotnie. Co ciekawe, mimo tak dynamicznego rozwoju nie tylko w Polsce, ale w całej Grupie MACO, w pewnym momencie nastąpiły krótkotrwałe trudności z zapewnieniem ciągłości dostaw. Stało się tak z kilku powodów, takich jak problemy w dostępności towarów, utrudniona logistyka, ale przede wszystkim nadspodziewanie duży wzrost zamówień. W związku z pandemią niewielu klientów spodziewało się dobrych wyników, tymczasem wielu z nich odnotowało nie tylko dobre, ale wręcz rewelacyjne wyniki.

Nowoczesna logistyka

W ostatnich miesiącach w MACO Polska nastąpiły również znaczne zmiany w dziale logistyki. Wprowadzono nowe technologie w zaopatrzeniu i kompletowaniu zamówień, a magazyn w Gliwicach przekształcono w centralny magazyn dla zaopatrzenia rynków europejskich oraz innych oddziałów Grupy. Dzięki tej modernizacji proces przygotowania wysyłek jest krótszy, a towar jest lepiej i wydajniej pakowany oraz transportowany. Przy okazji niemal do zera spadło ryzyko pomyłki podczas komisjonowania towaru.

Jesteśmy globalni, ale działamy lokalnie

Ale MACO to nie tylko dbałość o sukces ekonomiczny czy chęć ciągłego rozwoju i optymalizacji procesów. Polski oddział jest szczególnie mocno zaangażowany w działania na rzecz pracowników oraz lokalnej społeczności. Od kilku lat regularnie wspieramy gliwickie Schronisko dla Zwierząt. Dotychczas podarowaliśmy kilkaset kilogramów karmy dla psów i kotów oraz najpotrzebniejsze leki i środki do dezynfekcji.

W tym roku po raz kolejny dołączyliśmy do grona darczyńców w akcji Szlachetna Paczka. W skompletowanie tego, co potrzebne wybranej przez nas rodzinie, zaangażowała się nie tylko firma, ale również pracownicy.

Staramy się także edukować: w kończącym się roku zainicjowaliśmy podcast Spokojna Głowa, w którym przekazujemy wiedzę na temat bezpieczeństwa.

Rezultaty naszych działań i naszej pracy w 2021 r. czynią z MACO wiarygodnego partnera biznesowego oraz wartościowego pracodawcę i członka lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą nam co najmniej tyle samo sukcesów. Już dzisiaj, chociaż rok jeszcze się nie skończył, niecierpliwie czekamy na kolejne wyzwania.


Fot. arch. MACO

open