Home Materiały&Technologie NIEUNIKNIONA TECHNOLOGIA BIM
NIEUNIKNIONA TECHNOLOGIA BIM
0

NIEUNIKNIONA TECHNOLOGIA BIM

0
0

Pracownia Projektowa BD Group zajmuje się kompleksowym projektowaniem instalacji sanitarnych i elektrycznych od ponad 15 lat. Pracuje dla największych firm w Polsce, a także za granicą. Głównymi projektantami są mgr inż. Paweł Boczar, dr inż. Julita Donocik, dr inż. Łukasz Donocik i mgr inż. Wojciech Kompała, którzy w rozmowie z Natalią Chylińską opowiadają o nieuniknionych trendach w projektowaniu, a także wyjątkowych realizacjach.

Natalia Chylińska: Centrum Południe we Wrocławiu to jedna z Waszych ostatnich realizacji. Jaki mieliście w niej udział?

Paweł Boczar: Przy projekcie Centrum Południe nasz zespół projektowy był odpowiedzialny za instalacje sanitarne, wentylacyjne, elektryczne i teletechniczne. Opracowywaliśmy także projekty związane z infrastrukturą techniczną na terenie inwestycji oraz sieciami sanitarnymi.

N.Ch.: Czy zastosowano tam jakieś nietypowe, dedykowane do tego budynku rozwiązania lub materiały?

Łukasz Donocik: Projekt Centrum Południe obfituje w rozwiązania mające na celu zapewnienie przyjaznego środowiska dla użytkowników budynku. Taka idea przyświecała zespołowi projektowemu i inwestorowi od samego początku prac. Jednocześnie bardzo duży nacisk kładziono na spełnienie najwyższych standardów efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska. W obiekcie zastosowano m.in. takie rozwiązania jak woda szara czy freecooling. Instalacje i urządzenia spełniają restrykcyjne wymagania certyfikacji LEED na poziomie platynowym. Projekt uwzględnia także rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników w związku z COVID-19.

N.Ch.: Centrum Południe to zapewne nie jedyna realizacja z Waszego portfolio, którą warto się pochwalić. Jakie perełki można w nim znaleźć?

Julita Donocik: W swojej pracy zawodowej zrealizowaliśmy wiele ambitnych tematów.

Możemy pochwalić się realizacjami hoteli takich jak 4* hotel Elements w Świeradowie-Zdroju, który będzie oferował 300 pokoi i apartamenty oraz Crystal Mountain w Wiśle o powierzchni użytkowej 35 tys. m2. Obydwa projekty wraz z biurem architektonicznym Q2 Studio wykonaliśmy w Revit.

Wraz z YOON Group realizowaliśmy projekt rozbudowy fabryki baterii litowojonowych LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem. Jest to największa fabryka baterii do aut elektrycznych w Europie. Projektowaliśmy budynki 201 i 301 o pow. zabudowy ok. 60 tys. m2. Kompleksowy projekt szeroko rozumianych instalacji sanitarnych oraz elektrycznych wykonaliśmy w BIM.

Na koniec obiekt zlokalizowany w przepięknych Jakuszycach. Dolnośląskie Centrum Sportu realizowane na Polanie Jakuszyckiej to Budowa Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu będąca aktualnie na ukończeniu. Projekt opracowalismy wraz z ETC Architekci. To pierwszy projekt w Polsce z sektora zamówienia publicznego realizowany w BIM, w którym był on wykorzystywany na etapie projektowania oraz budowy. Projektowanie odbywało sie równolegle w trzech środowiskach projektowych Archicad/Revit/Tekla wraz z koordynacją w kwalifikowanym IFC.

N.Ch.: Największe wyzwanie projektowe w ostatnim czasie?

Wojtek Kompała: Od 2019 roku bierzemy udział w projektowaniu kolejnych etapów pierwszej w Polsce fabryki separatorów ogniw Li-ion. Teren inwestycji obejmujący 1. i 2. etap to około 30 ha. Zakres naszej pracy zawiera instalacje sanitarne, HVAC, elektryczne, teletechniczne, instalacje procesowe. Projekt jest realizowany w technologii BIM przy ścisłej współpracy z projektantami z Korei oraz z biurem wiodącym Yoon Group.

Złożoność zagadnień technicznych zarówno instalacyjnych, jak i technologiczno-procesowych oraz bardzo duże nasycenie obiektu infrastrukturą techniczną sprawiają, że praca przy tym obiekcie jest jednym z najciekawszych, a także najbardziej wymagających wyzwań, z jakimi dotychczas przyszło nam się zmierzyć.

N.Ch.: Działacie nie tylko w Polsce. Gdzie i jakie inwestycje z Waszym udziałem możemy zobaczyć poza granicami kraju?

Ł.D.: W ostatnich latach mocno zacieśniliśmy współpracę z angielskim biurem projektowym Troup Bywaters + Anders Europe. Realizujemy wspólnie tematy w technologii Revit/Bim na terenie Anglii. Obecnie współpracujemy przy obiektach biurowych oraz mieszkalnych. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli pochwalić się zdjęciami z realizacji naszych projektów. Z ciekawych zrealizowanych instalacji możemy wspomnieć o charakterystycznym dla szwedzkiego Malmö budynku Malmö Live. Wentylacja mechaniczna została w nim wykonana na podstawie naszego projektu. Co ciekawe, wszystkie kanały wentylacyjne w obrębie apartamentów są prowadzone w grubości płyt stropowych. Projekt powstał w 2013 roku z wykorzystaniem jednego z pierwszych rozwiązań BIM, jakim był Autocad MEP. Koordynacje przeprowadzono w Navisworks.

N.Ch.: Jaką widzimy rolę BIM w projektowaniu?

P.B.: Projektowanie w technologii BIM jest nieuniknione. Już teraz nasze biuro opracowuje rocznie około 40 projektów w tej technologii. Taka współpraca między-branżowa ma same zalety. Nie trzeba nic interpretować i się domyślać. Wszystkie elementy są widoczne, sparametryzowane oraz czytelne dla każdej branży.

N.Ch.: Instalacji elektrycznych i sanitarnych nie widzimy, ale bez nich funkcjonowanie w budynkach byłoby niemożliwe. Istnieją jakieś trendy lub funkcjonalności pożądane obecnie przez inwestorów oraz użytkowników w tym zakresie?

W.K.: W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży nacisk na poprawę komfortu ludzi przebywających w obiektach. Doskonałym przykładem takich działań jest wspomniana już inwestycja Centrum Południe. Od początku procesu projektowego za priorytety postawiono sobie zadbanie o odczucia osób, które będą przebywać w obiekcie. Można stwierdzić że trendem, który ostatnimi czasy wybija się ponad pozostałe, jest dbanie o człowieka i jego potrzeby. Równolegle inwestorzy kładą duży nacisk na rozwiązania proekologiczne, tj. pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, wykorzystanie geotermii czy układy kogeneracyjne oraz trójgeneracyjne. Obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania wśród inwestorów rozwiązaniami pozwalającymi zmniejszyć ślad węglowy realizowanych przez nich inwestycji. Przekłada się on na ciekawe i ambitne projekty, w których uczestniczymy.

N.Ch.: Jakie zatem realizacje z wykorzystaniem tych nowoczesnych rozwiązań widać na horyzoncie z udziałem BD Group?

J.D.: Rozwiązania BIM stanowią naszym zdaniem już nieodłączny element każdej inwestycji. Wzrastająca świadomość wszystkich uczestników procesu projektowego doprowadziła do upowszechnienia tych rozwiązań. Obecnie nasze biuro projektowe jako standard przyjęło wykorzystanie BIM w każdym realizowanym projekcie.

W najbliższym roku mamy w planach kontynuować prace nad różnymi obiektami przemysłowymi i hotelowymi. Jednym z wyróżniających się tematów w 2022 roku będzie obiekt hotelowy nad Bałtykiem zasilany z hybrydowej ciepłowni geotermalnej. Równolegle planujemy realizować projekt podobnego kompleksu w rejonie Tatr. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli podzielić się naszymi doświadczeniami z tych dwóch krańców Polski.


Zdjęcie w nagłówku: Budynek hotelowy przy ul. Zakopiańskiej w Świeradowie-Zdroju zaprojektowany w technologii BIM.

open