Home Architecture Design Pod płaszczem klasyki
Pod płaszczem klasyki
0

Pod płaszczem klasyki

0
0

Projekt tego biura jest dobrym przykładem na to, że styl klasyczny wcale nie musi być nudny i przewidywalny! Ta jasna, pogodna przestrzeń, zaprojektowana w układzie gabinetowym, z myślą o użytkownikach biura oraz ich komforcie – to projekt autorstwa biura projektowego The Design Group. Zobaczcie, czym zaskakuje wnętrze powierzchni 800 m2, zaprojektowane dla firmy farmaceutycznej STADA Poland.

STADA Poland jest jedną z ponad 50 spółek wchodzących w skład STADA AG, wiodącego na światowym rynku farmaceutycznym niemieckiego koncernu. Siedziba marki zajmuje jedno z pięter nowoczesnego kompleksu biurowego The Park Warsaw. 800-metrowe przestrzenie firmy farmaceutycznej nawiązują do niespiesznego charakteru biurowca i jego otoczenia, jednocześnie łącząc w sobie ponadczasową klasykę z domieszką industrialnego, ale wciąż przytulnego klimatu. Biuro firmy STADA ma służyć przede wszystkim dwóm celom: być wizytówką marki, a także komfortowym, przyjaznym miejscem codziennej pracy.

Biuro STADA – strefa wejścia

Do wnętrz biura firmy STADA została przeniesiona niespieszna aura otoczenia, stąd przestrzenie wypełniają klasyczne rozwiązania wzbogacone industrialnymi elementami. Klientowi zależało na tym, by klimat wnętrza był przyjazny, sprzyjający dobrej atmosferze pracy, ale także by nie zabrakło tu elementów akcentujących ponadczasowość.

Postanowiliśmy osiągnąć efekt „wow” już w strefie wejścia do biura, w której przeważa styl industrialny z drewnianymi elementami i żywą roślinnością. Wyrazista lada recepcyjna ze zbrojonego szkła (dodatkowo zdobiona antracytowymi szprosami) oraz elegancka poczekalnia z ekspozycją zielonej ściany podkreślają profesjonalizm firmy STADA, a jednocześnie oddają domowy klimat.

Otwarcie” zamkniętych gabinetów

STADA poszukiwała biura w układzie gabinetowym ze względu na charakter pracy i potrzeby pracowników. W nowej siedzibie przeważają więc niewielkie, przechodnie pokoje pracy dla działów oraz prywatne gabinety. Klientowi zależało jednocześnie na integracji pracowników, co w przypadku układu zamkniętego biura stało się dla nas nie lada wyzwaniem. Od początku współpracy ze STADA Klient podkreślał, że mimo pandemii większość pracowników chce pracować z biura. Układ biura okazał się idealnie dopasowany do tej sytuacji, ponieważ zamknięte ścianami pomieszczenia są bezpieczniejsze. Nie było więc konieczności wprowadzania dodatkowego podziału powierzchni. Jednakże zaprojektowanie pokoi dla ponad 40osobowego teamu STADA Poland wymagało od zespołu The Design Group odpowiedniego przemyślenia aranżacji powierzchni i jej funkcjonalności.

Znani z nieszablonowego podejścia do projektowania wnętrz biurowych, również na to wyzwanie znaleźliśmy nietypowe rozwiązania. Przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych wnętrz – synonim elegancji. Z kolei szprosy są elementem dekoracyjnym, utożsamianym głównie ze stylem industrialnym. Postanowiliśmy połączyć oba te elementy oraz dodać naświetla (przeszklenia w ścianie od wysokości 240 m) i zastosować je w gabinetach, kuchni oraz korytarzu, przez co osiągnęliśmy wrażenie „otwartych” gabinetów. W ten sposób wydzielone pomieszczenia nie blokują przepływu światła, a na dodatek przeszklenia nadają przestrzeniom lekkości i wzbudzają poczucie jedności z całym biurem, co mogłoby się wydawać niemożliwe w przypadku wyraźnie podzielonych przestrzeni.

W centrum siedziby mieści się też przeszklona, przechodnia kuchnia z retro siedziskami, która jest dostępna z każdego pokoju, stając się jednocześnie centrum życia biura.

W kolorze oyster white

Koncepcja projektowa opierała się na kolorze 1013 (oyster white), jasnym drewnie i klasycznych wykładzinach z wzorem tweedowym. W całym biurze postawiliśmy więc na stonowane, ponadczasowe kolory: szary, beż, złamana biel, niebieski. W połączeniu z dużą ilością zieleni tworzą one w biurze domową atmosferę, a także lekko przełamują klasykę. W salach konferencyjnych przeplatają się z surowym betonem lub jasnym drewnem, przez co przestrzenie sprzyjają koncentracji i wspierają efektywność, uspokajają, a przy tym wyglądają bardzo elegancko.

Odpowiednia akustyka jest utrzymana przez system ścian loftowych oraz drzwi dwuszybowych, które gwarantują wysoką izolację akustyczną. Elegancję biura i komfort pracy wspiera designerskie oraz ergonomiczne wyposażenie topowych marek. W siedzibie firmy STADA można więc znaleźć fotele Cosm od Herman Miller – wysokie do stanowisk pracowniczych, niskie do sal konferencyjnych. Biurka i regały na specjalne zamówienie wykonała firma Maro. W strefie recepcji na gości firmy czekają komfortowe fotele Outline firmy Muuto.

Za aranżację biura STADA Poland odpowiadał dedykowany zespół projektowy z pracowni The Design Group w składzie: Konrad Krusiewicz, Martyna Bosek, Ewelina Mężyńska oraz Alicja Zielińska-Popiela.

Zdjęcia: The Design Group

open