Home Materiały i Technologie ZAINWESTUJ W BUTIKOWE OSIEDLA NA PRZEDMIEŚCIACH!
ZAINWESTUJ W BUTIKOWE OSIEDLA NA PRZEDMIEŚCIACH!
0

ZAINWESTUJ W BUTIKOWE OSIEDLA NA PRZEDMIEŚCIACH!

0
0

Ekologiczne, samowystarczalne, wielofunkcyjne, przestrzenne, blisko natury – takie według użytkowników powinno być budownictwo kubaturowe. Do łask wracają prefabrykaty i rozwiązania, które przyspieszą proces realizacji inwestycji oraz przybliżą jej spieniężenie. Zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym wspólnym mianownikiem jest wielofunkcyjność. Mieszkania mają spełniać funkcję domu, biura, miejsca do rekreacji czy relaksu. Budynki biurowe bez dodatkowych roli użytkowej, gastronomicznej, rozrywkowej nie mają racji bytu. Z czego to wynika? Co z tym wspólnego ma wykonawca fundamentowania specjalistycznego i robót żelbetowych?

W dużej mierze jest to sytuacja wynikająca z ograniczeń pand emicznych. Tak jak kiedyś, bojąc się pustek na półkach, robiono niezliczoną liczbę przetworów, tak teraz ze strachu przed zamknięciem w domu tworzymy sobie nasz mały świat, w którym będziemy mogli w komfortowych warunkach przetrwać izolację. To przekłada się wprost na rynek mieszkaniowy.

Ze śródmieścia na przedmieścia

Pandemia przekonała zatwardziałych mieszczuchów do wyprowadzki poza miasto. Jednocześnie są to osoby przyzwyczajone do luksusu, jakim jest mieszkanie w bloku czy apartamentowcu, o którego stan techniczny dba administracja. Chętniej więc kupią dom od dewelopera na zamkniętym osiedlu zlokalizowanym na przedmieściach, z dobrym dojazdem do centrum.

Domy 2022 roku

Deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania inwestycjami na zielonych przestrzennych osiedlach w otoczeniu drzew, z otwartymi przestrzeniami i panoramicznymi oknami. Coraz częściej widać zainteresowanie domami z basenami lub jacuzzi zewnętrznymi, saunami lub ogrodem zimowym. Wzorem Zachodu domy z podpiwniczeniem to dodatkowe miejsce na siłownię, kino domowe czy też salę zabaw. Takie udogodnienia pozwolą przetrwać ewentualny lockdown, ale są również symbolem statusu. Dodatkowo kupując dom, klienci chcą, aby było w nim już wydzielone miejsce do nauki dla dzieci czy do realizacji pracy zawodowej. Jednocześnie ma to być obiekt samowystarczalny. Ważna jest dbałość o ekologię, jak na przykład gospodarka w obiegu zamkniętym w kontekście np. użytkowania wody do podlewania ogródka czy inwestycje w panele solarne dające niezależność energetyczną.

Opłacalna inwestycja

W Soletanche wykonujemy coraz więcej inwestycji, w których łączymy realizację podziemia budynku z nadziemną konstrukcją żelbetową. W ten sposób klient otrzymuje szereg korzyści, z których najważniejsza jest gwarancja na całość konstrukcji. Dzięki odpowiednio dobranemu rozwiązaniu geotechnicznemu możemy znacząco skrócić czas realizacji zakresu fundamentowego, ale także usprawnić prace ziemne i żelbetowe na późniejszych etapach procesu budowlanego. Kolejną korzyścią znacznie wpływającą na czas realizacji jest brak konieczności przekazywania placu budowy z rąk do rąk po zakończonym etapie prac fundamentowych oraz możliwość równoczesnej realizacji prac ziemnych i żelbetowych.

Aby to jednak mogło nastąpić, inwestor musi wykonać lub przeznaczyć budżet na badania gruntu oraz jego przygotowanie do budowy (wzmocnienie podłoża lub usunięcie kolizji). Kolejnym elementem, który inwestorzy traktują po macoszemu, a który ma ogromny wpływ na czas realizacji inwestycji, jest odpowiednio przygotowana platforma robocza. To w dużej mierze dzięki niej wykonawca może sprawnie poruszać się po placu budowy. Szczególnie ważne jest to podczas realizacji technologii wierconych. Z naszego doświadczenia wynika, że na takich realizacjach zawsze kończymy budowę przed zakładanym w harmonogramie czasem.

Stawiamy na wielofunkcyjność

Jak wspominałam, wspólnym mianownikiem dla realizacji kubaturowych mieszkaniowych i komercyjnych jest ich wielofunkcyjny charakter. To jedna z kluczowych wartości, na którą zwracają uwagę użytkownicy. Większość dużych miast realizuje również konsekwentnie politykę krótkich dystansów, co w znacznym stopniu promuje inwestycje typu mixeduse development. Są to takie obiekty, które skupiają w ramach jednej inwestycji kilka funkcji.

Soletanche działało pod większością tego typu inwestycji w Warszawie, zrealizowało na przykład fundamentowanie pod Centrum Praskim Koneser (parking podziemny pod tym obiektem liczy ponad 1200 miejsc dla samochodów), fundamentowanie pod hotelem w ramach obiektu Elektrownia Powiśle, podziemie obiektów mieszkalnych w ramach kompleksu Browary Warszawskie oraz fundamentowanie specjalistyczne pod obiektem Fabryka Norblina.

Fabryka Norblina

Norblin to najbardziej wymagający projekt rewitalizacyjny w historii Soletanche Polska. Cieszymy się, że jest już otwarty. Sama kilka razy byłam tam ze znajomymi. Ten obiekt to inżynierski majstersztyk i prawdziwa geotechniczna ekwilibrystyka. Robi wrażenie. Cieszę się, że jesteśmy jego częścią. Najtrudniejszym etapem projektu była budowa podziemnej konstrukcji oraz zabezpieczenie zabytkowych fasad budynków fabrycznych, które miały zostać wkomponowane w nową, zmodernizowaną strukturę. W rezultacie powstał budynek, który doskonale wpisuje się w panoramę nowoczesnego miasta, zachowując jednocześnie swój historyczny charakter. Fabryka Norblina to inwestycja typu mixeduse, która łączy w sobie kilka funkcji. Znajdują się tu przestrzenie handlowe, biurowe, gastronomiczne, kulturalne i rekreacyjne. Można odwiedzić kultowy Bio Bazar, swoją siedzibę ma Gildia Polskich Reżyserów Filmowych oraz butikowe kino Kinogram, które zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność.

Zadania Soletanche

Soletanche było odpowiedzialne za zabezpieczenie historycznych fasad, wykonanie ścian parkingu podziemnego oraz wykonanie mikropali pod budynkami 17 i 18 (wykorzystano do tego 84 mikropale zbrojone kształtownikami HEB). W sumie Soletanche wykonało 1423 kolumny (977 jako podbicie fundamentów oraz zabezpieczenie wykopów i 446 jako wzmocnienie gruntu). Kolejnym zadaniem była realizacja ścian 4-kondygnacyjnego parkingu podziemnego. Soletanche wykonało 18 672 m2 ścian szczelinowych o grubości 80 cm stanowiących obudowę wykopu oraz ściany parkingu podziemnego. Najgłębsze sekcje ścian szczelinowych sięgają do 48 m poniżej poziomu terenu. W tej samej technologii zostały zrealizowane barety – 197 sztuk o głębokości 27 m – które w tym projekcie współpracują z płytą fundamentową.

Zapraszam na geotechniczną podróż w czasie, gdzie dokonujemy swego rodzaju dekonstrukcji obiektu, odpowiadając na pytanie – jak to zostało zbudowane? Film dostępny na kanale YouTube Soletanche Polska. Prace w zakresie projektu oraz realizacji fundamentowania specjalistycznego były wykonywane w ramach kontraktu z Grupą Capital Park.

Przyszłość komercyjnych inwestycji kubaturowych moim zdaniem jest w realizacjach podziemnych obiektów. Co do rynku mieszkaniowego… tu komfort jest głównym determinantem. Niewysokie obiekty z jedną kondygnacją na przedmieściach w luksusowych dzielnicach – to się opłaca. Kwestia postawienia na odpowiedniego wykonawcę. Tutaj wybór jest prosty. Postaw na nas i zbuduj z nami fundamenty przyszłości Twojego biznesu.


Zdjęcia arch. Soletanche Polska

open