TOMEK RYGALIK
0

TOMEK RYGALIK

0
0

„Mniej, ale lepszego. Sztuka projektowania polega na tym, by odrzucić to, co zbędne, odpowiedzialnie podnosząc jakość doświadczania.”

Bio architekta

Tomek Rygalik. Projektant, wykładowca, doktor sztuki, założyciel Studio Rygalik. Projektuje dla międzynarodowych marek, w tym Cappellini, Moroso, Noti, Profim, Ghidini, Siemens, Heineken czy Ikea. Współpracuje z instytucjami kultury na całym świecie, m.in. IAM, POLIN, BOZAR, Zachęta, Muzeum Chopina, Instytutami Kultury Polskiej; był architektem polskiej prezydencji w UE. Jego projekty należą do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Kierownik Studiów Magisterskich na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie; założyciel i dyrektor kreatywny marki Tre Product; współtwórca społeczności DesignNature oraz kreatywnego kampusu w Sobolach.

Autorytet/guru

Victor Papanek, który już w latach 70. w bezkompromisowy sposób zwracał uwagę na odpowiedzialność, z jaką wiąże się wykonywanie zawodu projektanta i architekta. W obecnych czasach jego przesłanie staje się coraz bardziej aktualne. Uważam, że każda osoba wstępująca na ścieżkę projektowania powinna znać jego teksty. Ja czytałem je po raz pierwszy na początku mojej drogi w latach 90., co uwarunkowało moje wartości oraz sposób myślenia.

Największa przygoda projektowa

Współtworzenie kreatywnego kampusu w Sobolach oraz związanej z nim społeczności DesignNature, skupionej wokół wspólnych wartości świadomego, odpowiedzialnego projektowania, szacunku do natury i dobrego życia. Ta przygoda nabiera rozpędu, w 2022 będzie się działo!

Pozaarchitektoniczne źródła inspiracji

Prostota oraz doskonałość często niedocenionych i wręcz niezauważalnych przedmiotów, które są cichymi bohaterami naszej codzienności, nie wypadając z mody ani z użytku przez lata, a nawet przez pokolenia.

Ulubione rozwiązania (materiałowe, technologiczne)

Moja praca skupia się wokół poszukiwania nowych typologii, łączących trwałość, ponadczasowość i prostotę, które mają moc odpowiedzialnego podnoszenia jakości codziennego życia. Dlatego rozwiązania materiałowe oraz technologiczne dobieram optymalnie do każdego projektu, by jak najlepiej spełniały te kryteria.


Forty

Wnętrza komercyjne często cechują się nienaturalną czy wręcz wymuszoną syntetycznością. Tym projektem udało się znaleźć wysokiej jakości harmonię prostych podstawowych materiałów i rozwiązań nabierających szlachetności z biegiem czasu.


Shieldon

W ramach ugruntowanych kategorii produktowych autentyczna innowacja ma najczęściej subtelny charakter. Shieldon to wynik procesu radykalnej kreatywności, który wykracza poza utrwalone typologie.


SoundRoom

Dużym wyzwaniem dzisiejszych czasów cechujących się szybkim rozwojem technologii i komunikacji mobilnej jest zapewnienie izolacji od otaczającego zgiełku przy jednoczesnym zachowaniu zaawansowanych wymogów higienicznych. Projektując wnętrza biurowe oraz rozwiązania do nich, staram się tworzyć środowisko o równie dobrym, jak w naturalnym otoczeniu, balansie przestrzenno-akustycznym.


POLIN

Studio Rygalik jest obdarzane zaufaniem wielu architektów z Polski i zagranicy, wyposażając architekturę w komplementarne dedykowane rozwiązania do wnętrz. Cenię sobie tego typu współprace, w których synergia twórcza pomiędzy architektami a projektantami pozwala na kompleksowe, spójne realizacje, zaprojektowane na wskroś oraz przemyślane w każdym detalu.


TRE

Nieoceniony jest wpływ codziennych przedmiotów na nasze życie, zdrowie oraz na środowisko naturalne. Tworzymy kolekcję Tre Product, bazując na powściągliwym designie projektantów z całego świata, najwyższej klasy lokalnym rzemiośle i naturalnych materiałach, aby wspierać postępującą zmianę w kierunku w pełni świadomej konsumpcji.

open