Home Materiały i Technologie ENERGOOSZCZĘDNA OBUDOWA BUDYNKU
ENERGOOSZCZĘDNA OBUDOWA BUDYNKU
0

ENERGOOSZCZĘDNA OBUDOWA BUDYNKU

0
0

Pakiet Ruukki® Energy – 30% oszczędność energii dzięki znakomitej szczelności powietrznej obudowy

Niskoenergetyczny i niskoemisyjny budynek to coraz częściej jeden z podstawowych wymogów inwestorów. Do aspektów związanych z oszczędnością energii grzewczej oraz chłodniczej, a także z zapewnieniem optymalnej, stałej temperatury wewnętrznej w obiekcie dołączają kwestie dotyczące ograniczenia śladu węglowego w cyklu życia budynku.

W Polsce wymagania dotyczące efektywności energetycznej regulują Warunki Techniczne, zaktualizowane w 2021 r., w których określono współczynnik przenikania ciepła dla przegród, wskaźnik energii pierwotnej dla całego budynku oraz rekomendacje dla szczelności budynku. Tak więc im niższe współczynniki U (izolacyjności cieplnej przegrody budowlanej) i n50 (szczelności powietrznej przegrody zewnętrznej budynku), tym mniejsze straty ciepła. Zasadnicze znaczenie dla strat ciepła mają takie miejsca jak drzwi, okna, złącza pionowe, styki ściana – dach czy detale podwaliny.

Szczelna obudowa z Ruukki

W odpowiedzi na coraz surowsze wymogi prawne i oczekiwania inwestorów, firma Ruukki wprowadza na rynek nową wersję rozwiązania dla obudowy budynków, pod nazwą Pakiet Ruukki® Energy. Zaostrzające się przepisy dotyczące efektywności energetycznej, rosnące koszty energii oraz nacisk na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem sprawiły, że w Ruukki przez ostatnie lata intensywnie pracowaliśmy nad udoskonaleniem parametrów szczelności energooszczędnych płyt warstwowych oraz całościowego rozwiązania zapewniającego szczelną obudowę.

W ten sposób powstał Pakiet Ruukki® Energy, na który, oprócz płyt warstwowych Energy, składają się uszczelki, szczelne detale dla różnych połączeń materiałów, kalkulacja oszczędności energii, specjalistyczny montaż oraz, na życzenie, badanie poziomu szczelności, potwierdzone gwarancją szczelności. Dzięki przeprowadzonym testom szczelności, mierzonej dla całego obiektu w warunkach polowych, Ruukki może zagwarantować klientom dwa poziomy szczelności powietrznej obudowy: Premium i Plus. Pakiet Plus to gwarantowana szczelność n50<0,6 1/h (dla budynków o powierzchni pow. 1000 m2 i współczynniku kształtu AE/V < 0,5), natomiast pakiet Premium to szczelność n50<0,3 1/h (dla budynków o powierzchni pow. 5000 m2 i współczynniku kształtu AE/V < 0,25).

Oszczędność energii i redukcje emisji CO2 o 30%

Podstawę pakietu Ruukki® Energy stanowią energooszczędne płyty warstwowe Ruukki, zawierające rdzeń PIR lub z wełny mineralnej. Ich szczelność to efekt zastosowania specjalnych tolerancji wymiarów przy produkcji oraz uszczelek w zamkach płyt. Te wyjątkowe wartości zostały potwierdzone przez testy laboratoryjne. W przypadku np. płyt SP2B Energy możemy zagwarantować szczelność samej płyty wynoszącą q50=0,01 m3/hm2(ssanie i parcie), co jest unikalnym wynikiem na rynku.

Jakie korzyści daje połączenie energooszczędnej płyty ze starannie dobranymi detalami i akcesoriami, bazującymi na analizie budynku oraz kalkulacji oszczędności energii? Pakiet Ruukki® Energy to kompletne rozwiązanie obudowy, które redukuje zapotrzebowanie

na energię grzewczą o 30% i o tyle samo zmniejsza emisję CO2 w cyklu życia obiektu. Lepsza szczelność nie zwiększa emisji CO2 na etapie produkcji. Hala o potwierdzonej wysokiej szczelności powietrznej obudowy może uzyskać większą liczbę punktów w systemach certyfikacji środowiskowej budynków LEED i BREEAM.

Korzyści łatwe do obliczenia

Dla każdego obiektu możemy wykonać precyzyjne kalkulacje, które na podstawie parametrów budynku, rodzaju i cen ogrzewania oraz energii, wyliczą oszczędności energii oraz emisji CO2 na przestrzeni lat. Przykładowo, hala o powierzchni 15 000 m2, ogrzewana powietrzem i zasilana z sieci ciepłowniczej, uzyska zwrot z inwestycji w Pakiet Ruukki® Energy po 3,4 roku. Roczne oszczędności w kosztach energii wyniosą ok. 25 000 PLN, a roczne oszczędności CO2 sięgną 20,2 ton ekwiwalentu CO2. Firma Ruukki przygotowała kalkulator oszczędności energii, dostępny na stronie internetowej: https://energyoptimizer.vercel.app/pl. Łatwe w obsłudze narzędzie pozwala szybko wyliczyć oszczędności energii oraz emisji dwutlenku węgla, w porównaniu do zwykłych poziomów szczelności.

Dodatkowe informacje: www.ruukki.pl/pakietenergy

open