Home Aktualności Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce
Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce
0

Krakowski biurowiec w europejskiej eko-czołówce

0
0

Znajdująca się w centrum Krakowa inwestycja biurowa V.Offices została uznana za najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowej i Wschodniej w międzynarodowym konkursie BREEAM Awards. Honoruje on inwestycje zaprojektowane i wybudowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny na świecie.

V.Offices otrzymał nagrodę BREEAM Regional Award for Central and Eastern Europe podczas gali w Londynie. W swojej konkurencji pokonał trzech rywali z Polski (SKYSAWA budynek B, M1 Łódź oraz M1 Poznań) – co pokazuje coraz wyższy poziom świadomości ekologicznej na rynku deweloperskim w naszym kraju. W konkursie w 13 kategoriach oceniano realizacje komercyjne i publiczne z Europy, Azji i obu Ameryk.

Inwestorem budynku V.Offices jest AFI Europe Poland, a za jego projekt architektoniczny odpowiada pracownia Iliard Architecture & Interior Design.

Nagroda dla najbardziej zrównoważonego budynku Europy Środkowej i Wschodniej jest wyrazem uznania za zdobycie przez V.Offices wiosną zeszłego roku rekordowego w Polsce wyniku certyfikatu ekologicznego BREEAM (98,87% i nota „outstanding” w fazie realizacji inwestycji i przekazania budynku do użytkowania).Budynek uzyskał również drugą najwyższą notę na całym świecie spośród budynków biurowych. W tej kategorii wyprzedza go obecnie jedynie słynna londyńska siedziba koncernu mediowego Bloomberg.

Aby stworzyć maksymalnie zrównoważony obiekt, postawiono w nim w pierwszej kolejności na rozwiązania ograniczające emisje, zużycie mediów i podnoszące komfort użytkowania. Zużycie wody zredukowano w nim o 55,7%, emisji CO2 do atmosfery o 34%, a pobór energii o 36,4%. Źródłem ciepła w budynku jest kotłownia na przyjazne dla środowiska paliwo gazowe, uzupełniona o system dachowych kolektorów słonecznych. Nowoczesne, energooszczędne windy. Strefowany, inteligentny system oświetlenia. Wysokie parametry akustyki fasady. Wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych. To tylko część z zastosowanych w V.Offices rozwiązań minimalizujących negatywne oddziaływanie na planetę i poprawiających dobrostan jego użytkowników.

Organizatorem BREEAM Awards jest BRE Global. To międzynarodowy asesor zajmujący się oceną wydajności proekologicznej budynków. Organizacja opracowała system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie pod postacią certyfikatu BREEAM. To najbardziej miarodajna, prestiżowa i najczęściej używana metoda oceny inwestycji pod kątem proekologiczności na całym świecie.

open