Home Aktualności Unibep SA z solidnymi wynikami za I kwartał 2022 r.
Unibep SA z solidnymi wynikami za I kwartał 2022 r.
0

Unibep SA z solidnymi wynikami za I kwartał 2022 r.

0
0

Ok. 15 mln zł zysku netto (wzrost o ok. 54 proc. rok do roku) przy sprzedaży na poziomie ok. 419 mln zł (wzrost o ok. 36 proc. rdr) – takie są wyniki Grupy Unibep za I kwartał 2022 r. Firma ma solidny portfel zleceń – od drugiego kwartału 2022 do końca roku oraz lata kolejne posiada kontrakty o wartości ok. 3,5 mld zł.

30 maja 2022 r. ukazał się raport okresowy, prezentujący wyniki finansowe Grupy Unibep za I kwartał 2022 r. Wszystkie segmenty działalności osiągnęły dodatni wynik finansowy.

Dobre wyniki dewelopera

– Cieszy zwłaszcza bardzo dobry wynik naszej spółki deweloperskiej Unidevelopment SA. Firma zamknęła I kw. br. wynikiem finansowym zgodnym z przyjętymi wcześniej założeniami. Jest to pochodna m.in. rekordowej sprzedaży osiągniętej przez spółkę w 2021 roku. Przychody w omawianym okresie wzrosły o 91,5% rdr, do poziomu 76,7 mln zł. Zysk netto Unidevelopment SA wzrósł do 16,1 mln zł, tj. o 92,7% wobec 8,3 mln zł w roku 2021. Marża brutto wyniosła 24,12 mln zł, co oznacza 242,1 % wzrostu rdr – mówi Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA. – Spółka deweloperska weszła w 2022 rok z solidnym portfelem projektów. Znajduje się w nim 6 projektów, których budowę zakończy w br. i kolejne 6, które wprowadza do sprzedaży na rynkach w Warszawie, Poznaniu, Radomiu oraz w Trójmieście. Na przełomie II i III kw. br. w Gdańsku ruszy ze swoim pierwszym projektem w tej części kraju – dwuetapową inwestycją na blisko 300 mieszkań.

Prezes zwraca także uwagę na dynamiczny rozwój nowego segmentu działalności w Grupie Unibep – pionu budownictwa energetyczno-przemysłowego. – Chcemy aktywniej włączyć się w transformację w kierunku krajowej gospodarki niskoemisyjnej. Obecnie specjaliści z tego segmentu prowadzą dwie inwestycje: przebudowę Energetyki Cieszyńskiej oraz Orlen Olefiny III. W ostatnich miesiącu pozyskaliśmy kolejne istotne zlecenia: dla Mondi i Panattoni zbudujemy magazyny. Wartość tylko tych dwóch ostatnich zleceń to ok. 300 mln zł, a wartość podpisanych wszystkich kontraktów w tym segmencie naszej działalności to ponad 375 mln zł. Jest to wynik lepszy niż planowaliśmy – tłumaczy Leszek Gołąbiecki. – Warto dodać, że 26 maja 2022 r. oficjalnie otworzyliśmy biuro w Raciborzu, gdzie pracują specjaliści z branży budownictwa energetycznego.

Dodaje, że w Grupie Unibep prowadzona jest aktywna akwizycja we wszystkich segmentach działalności. Tylko w 2022 roku efektem tego jest pozyskanie umów o wartości ponad 1,7 mld zł. A cały portfel – od drugiego kwartału 2022 r do końca roku oraz lata kolejne – wynosi ok. 3,5 mld zł.

– Czyli mamy co robić, pracujemy już niemal na terenie całej Polski, nasze budownictwo modułowe rozwija swoją działalność w Norwegii i Niemczech, a budownictwo infrastrukturalne realizuje inwestycje na terenie Polski Wschodniej: od województwa warmińsko-mazurskiego po lubelskie. Jest to zgodne z naszą strategią rozwoju – tłumaczy Leszek Gołąbiecki.

Pomysł na obronę wyników

Jak zauważa prezes, wojna w Ukrainie bezpośrednio przekłada się na bezprecedensowe wzrosty cen materiałów i usług, kłopoty z dostępnością niektórych towarów oraz – w mniejszym stopniu, jeśli chodzi o prowadzone przez firmę inwestycje – z brakiem ukraińskich pracowników na budowach, którzy wyjeżdżają z Polski, by bronić swojej ojczyzny.

– Należy także pamiętać o wysokiej inflacji, która jest jednym z elementów presji płacowej wśród pracowników oraz jej wpływie na dostępność Polaków do kredytów hipotecznych. Budownictwo to jeden z sektorów, które najmocniej odczuły konsekwencje wojny za naszą wschodnią granicą, co wpływa bezpośrednio na wyniki finansowe poszczególnych segmentów naszej działalności – komentuje Prezes Zarządu Unibep SA.

W jaki sposób Grupa Unibep – przy tak skomplikowanej sytuacji na rynku – zamierza bronić wyników? – W Grupie Unibep większość naszych kontraktów mamy podpisanych z prywatnymi inwestorami, zarówno w Polsce, jak i za granicą, którzy rozumieją sytuację i z którymi prowadzimy efektywny dialog dotyczący waloryzacji umów. Dotyczy to także instytucji publicznych, w tym z zamawiających inwestycje w segmencie infrastrukturalnym. Zmiany sukcesywnie wprowadzamy do już aktywnych projektów – dodaje Leszek Gołąbiecki. – Pragnę podkreślić, że obecnie naszym celem jest zawieranie nowych umów, w których będą klauzule waloryzacyjne, pozwalające zabezpieczyć kontrakty w przypadku dalszych ponadprzeciętnych wzrostów cen materiałów. Dywersyfikujemy kanały dostawców i podwykonawców. Zabezpieczamy zwiększone stany magazynowe szczególnie istotnych w cyklach produkcyjnych asortymentów. Głównym celem jest obrona wyniku na każdym prowadzonym przez nas projekcie budowlanym.

Priorytety na przyszłość

Prezes w swoim komentarzu do raportu giełdowego wskazał priorytety na najbliższe miesiące. – Niezmiennie pracujemy nad wysoką jakością naszych usług i produktów oraz bronimy stabilności firmy. Zdajemy sobie sprawę z wszelkich ryzyk, które są generowane przez konflikt w Ukrainie, dlatego na bieżąco analizujemy sytuację rynkową i elastycznie reagujemy na zmiany w otoczeniu. W naszej działalności usługowej i produkcyjnej naszym nadrzędnym celem jest dbanie o realizację kontraktów zgodnie z przyjętymi harmonogramami i założonymi marżami – nie ma wątpliwości Leszek Gołąbiecki.

Okresowy raport giełdowy za I kwartał 2022 r. znajduje się na stronie internetowej www.unibep.pl w zakładce „Relacje inwestorskie”.

open