Home Architecture Design Hala z parkietem największym w Europie
Hala z parkietem największym w Europie
0

Hala z parkietem największym w Europie

0
0

Wyjątkowy obiekt i inwestycja długo wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców Puław. Hala w Puławach wyróżnia się na tle innych tego typu realizacji w Polsce, a nawet pod pewnymi względami – w Europie.

Projekt hali widowiskowo-sportowej – Grupa Azoty Arena, powstał w Puławach w miejscowym biurze projektowym – Pracowni Architektonicznej MARKA s.c. Janusz Gąsiorowski, Tomasz Kozłowski przy udziale projektantów branżowych z biura projektowego ARCHIMEDIA z Poznania, która odpowiadała za projekt konstrukcji i instalacji wewnętrznych. W obiekcie o kubaturze 80 tys. m3 i wymiarach 90 x 60 m może się pomieścić ok. 3500 widzów – na trybunach i płycie głównej hali, a przy uwzględnieniu koncertów z miejscami stojącymi – nawet do 4000 widzów.

Obiekt zaprojektowano według zasad budownictwa energooszczędnego. Od strony południowej dach budynku jest wysunięty na 6 m przed całkowicie przeszkloną elewację południową, chroniąc ją przed operującym wysoko słońcem letnim, a jednocześnie pozwalając na ogrzanie wnętrza przy niżej operującym słońcu zimowym.

Podstawowym źródłem energii dla budynku hali widowiskowo sportowej jest potężna bateria kilkudziesięciu gruntowych wymienników ciepła umieszczonych w odwiertach o głębokości ponad 100 m.

Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że puławska hala posiada stały parkiet do gier (piłka ręczna, koszykówka, siatkówka) o największej powierzchni w Europie. Warto też zauważyć, że 60metrowe dźwigary konstrukcji hali były w całości podnoszone i montowane bez podpór specjalistycznym sprzętem, co znacznie usprawniło oraz przyspieszyło montaż.

Autor projektu hali – mgr inż. arch. Janusz Gąsiorowski – szczególnie starannie podszedł do zagadnień akustycznych, ponieważ większość zrealizowanych w Polsce podobnych obiektów wielofunkcyjnych o dużej kubaturze ma zbyt długi czas pogłosu, co skutkuje dyskomfortem w odbiorze muzyki, zwłaszcza nagłaśnianej elektrycznie. Dzięki współpracy z inżynierami akustykami i użyciu aż 6 typów specjalistycznych okładzin akustycznych „Rockfon” udało się uzyskać w budynku hali widowiskowo-sportowej w Puławach uśredniony czas pogłosu T = 1,39 s, równomierny w całej przestrzeni hali, przy wymaganym T = 1,8 s, co jest wynikiem znakomitym, uzyskiwanym często w obiektach o dwa razy mniejszej kubaturze.

Program użytkowy hali był konsultowany ze środowiskiem sportowym, którego sugestie i uwagi zawarto w ostatecznym projekcie przygotowanym przez Pracownię Architektoniczną MARKA. Zrealizowana w Puławach hala widowiskowo-sportowa Grupa Azoty Arena spełnia najwyższe standardy dla wszystkich wydarzeń sportowych rangi międzynarodowej, wymagających transmisji telewizyjnych i najwyższej klasy koncertów muzycznych.

open