BIM = INFORMACJA
0

BIM = INFORMACJA

0
0

Standaryzacja modeli BIM

Proces inwestycyjny zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Coraz więcej inwestorów decyduje się na wdrożenie BIM podczas takiego procesu, głównie ze względu na przejrzystość wymiany danych, usystematyzowane zasady projektowania i koordynacji, a także łatwość zarządzania budżetem inwestycji.

KATARZYNA KLEPACZ BIM & Design Development Manager, Ruukki Polska

Dzięki temu, że obiektów projektowanych w środowisku BIM powstaje coraz więcej, wiedza na temat prowadzenia etapu projektowania, budowy i zarządzania budynkiem (FM) jest bardziej dostępna. Jednak zazwyczaj w publikacjach dużo miejsca poświęca się organizacji procesów BIM czy systemowi wymiany danych pomiędzy uczestnikami. Niewiele spośród dostępnych materiałów dotyczy standaryzacji rodzin producenckich elementów budowlanych czy instalacyjnych.

Uzbrojenie” modelu w informacje o produkcie

Od kilku lat można zaobserwować rosnącą rolę organizacji rządowych w stanowieniu wytycznych dla producentów elementów budowlanych. Ma to na celu zachęcenie do stworzenia cyfrowej bazy danych o produktach oraz przedstawienia rozwiązań, które mogą być użyte podczas projektowania w środowisku BIM. Instytut Inżynierii i Technologii w Wielkiej Brytanii wydał w 2021 roku opracowanie, w którym podkreśla rolę informacji w modelach BIM oraz wskazuje na budowanie przyszłości za pomocą danych, zamiast brył 3D.

To ciekawa teza i można się z nią zgodzić lub nie, ale wartość informacji zawartych w modelach jest nieoceniona. Oczywiście kluczem do poprawnego „uzbrojenia” modelu w informacje o produkcie jest przeanalizowanie przydatności każdej z nich. Inne parametry będą mieć znaczenie dla producenta (który na ich podstawie tworzy specyfikację), a inne dla architekta czy inżyniera. Projektant polega na danych technicznych, pozwalających mu na obliczenia właściwości budynku, na przykład śladu węglowego czy charakterystyki energetycznej.

Informacje są ważne, ale geometria również, bo też jest nośnikiem danych – o wymiarach, kształcie, dopasowaniu, punktach styku z innymi elementami. Sam model 3D powinien reprezentować kształt, oczywiście nie odwzorowując go w dużej szczegółowości, by nie obciążać modelu.

Biblioteki BIM od Ruukki

Przemysł budownictwa ewoluuje, zmienia się, więc my również. Prostota, funkcjonalność i tylko najważniejsze dane o produkcie – to mogłoby być podsumowanie naszego podejścia do bibliotek BIM w Ruukki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników naszych bibliotek i nie tylko, opublikowaliśmy nowe modele BIM dostępne dla oprogramowania Autodesk Revit, Graphisoft Archicad oraz Tekla. Biblioteki zawierają modele BIM płyt warstwowych z rdzeniem z pianki PIR i z wełny mineralnej, stalowych okładzin elewacyjnych oraz pozostałych produktów z naszego portfolio. Udostępniamy również detale techniczne CAD, które są przecież nieodłącznym elementem dokumentacji projektowych.

Nowe biblioteki Ruukki są dostępne na stronie www.ruukki.pl, www.prodlib.com/ruukkienvelopes lub w aplikacji ProdLib Manager (wtyczka do oprogramowania), do pobrania ze strony ProdLib.

open