Home Biznes i Ludzie POTENCJAŁ BRANŻY IT
POTENCJAŁ BRANŻY IT
0

POTENCJAŁ BRANŻY IT

0
0

Jaki potencjał tkwi jeszcze w branży IT w Polsce? W jakim kierunku podąża rozwój firm, ich rozwiązań oraz transformacja cyfrowa w Polsce? Nad czym obecnie pracują? Jakie są oczekiwania rynku i klientów? Jak branża budowlana wpływa na rozwój rozwiązań IT w Polsce?


PAWEŁ PRZYBYŁOWICZ, BIM Manager WSC, Wykładowca na Wydziale Architektury PW

Postępująca cyfryzacja procesu budowlanego oraz upowszechnianie się stosowania metodyki BIM wymaga nie tylko zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, ale również sposobu zdobywania wiedzy i dochodzenia do pozycji zawodowej. Szeroka oferta szkoleń oraz studiów podyplomowych to ważna propozycja dla osób, które chcą rozwijać się i kształcić w tym zakresie. Kluczową rolę odgrywa tu interdyscyplinarność, wszechstronność, a także umiejętność zastosowania specjalistycznych narzędzi. Z kolei możliwość ich skutecznej integracji często decyduje o rozwiązaniu złożonych problemów projektowych. Istotnym elementem świadczącym o poprawności całego procesu projektowania jest również dobra komunikacja, wspierana nie tylko przez rozwiązania informatyczne, ale również odpowiednie standardy, chęć współpracy oraz umiejętność prawidłowego reagowania i wyciągania wniosków z użycia poszczególnych narzędzi w realnych procesach projektowych lub wykonawczych.


ARKADIUSZ LEŚKO, Dyrektor Rynku – Budownictwo i Infrastruktura, Arkance Systems Poland

Ze względu na rosnące potrzeby rynku sektor IT dla budownictwa ulega przemodelowaniu. Intensywny rozwój narzędzi, ale co najważniejsze, coraz większa świadomość użytkowników rozwiązań narzuca konieczność wysokiej profesjonalizacji sektora oraz zmianę dotychczasowych przekonań. Dzisiaj zakup rozwiązań wymaga audytu potrzeb, konsultacji oraz wdrożenia tak, aby inwestycja jak najszybciej przyniosła określone rezultaty. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku Arkance Systems Poland opiera model biznesowy na dywersyfikacji partnerów (producentów oprogramowania) tak, aby móc świadczyć usługi consultingowe na najwyższym możliwym poziomie oraz dostarczać narzędzia renomowanych producentów, tj. Autodesk, Trimble czy Studio ARS. Co warte podkreślenia, Arkance Systems to również rozwinięty, międzynarodowy zespół programistów, który pozwala na tworzenie dedykowanych aplikacji oraz rozwiązań zwiększających możliwości narzędzi, tj. Revit, Civil3D czy Trimble Connect.


JOANNA PODSTUFKA, Regional Marketing Manager BIMobject Poland

Bez wątpienia w branży IT jest siła, gdyż niemal każda firma korzysta już w jakimś stopniu z rozwiązań cyfrowych. Jednak jej kierunek rozwoju jest dyktowany przez potrzeby rynku oraz stawiane oczekiwania. My, próbując przenieść cyfryzację na grunt budownictwa i architektury, wsłuchujemy się w szczególności w opinie architektów oraz producentów. Dzięki informacjom zwrotnym na przestrzeni kilku lat ewoluował zarówno wygląd naszej platformy z obiektami BIM – bimobject.com, jak i narzędzi dla producentów. Przykładowo niedawno opublikowaliśmy Business App, która pozwala producentom samodzielnie zarządzać swoimi plikami, tworzyć kampanie mailingowe do użytkowników, a także uruchamiać promowanie plików w wynikach wyszukiwania na platformie. W niedalekiej przyszłości w odpowiedzi na zmieniające się prawo klimatyczne w niektórych regionach świata będziemy dostarczać także informacje dotyczące śladu węglowego poszczególnych produktów, ułatwiając w ten sposób pracę architektów tworzących zrównoważone projekty.


KAROLINA DRWIĘGA-WALICZEK, COO, Cofounder SIMLAB

Na ten temat mogę wypowiedzieć się przez pryzmat branży AEC, dla której tworzymy nasze rozwiązania. Jest to trend widoczny również w innych obszarach, np. w automatyce przemysłowej. Mowa tu o technologii digital twin, która w budownictwie pozwala na wykorzystanie realnego odwzorowania przestrzeni do działań projektowych i budowlanych, a po zakończeniu etapu deweloperskiego wspiera narzędzia do zarządzania nieruchomością. Drugim aspektem jest przeniesienie procesów biznesowych do sieci, które przyspieszył okres pandemii. Rozwija się praca zdalna, za czym idzie rozwój rozwiązań do komunikacji i zarządzania online. Będzie rosła ilość aplikacji webowych i natywnych, responsywnych na urządzeniach mobilnych, a także stacjonarnych, oraz przechowywanie w chmurze różnych formatów plików z szybkim dostępem z poziomu jednej platformy.


RAFAŁ WITKOWSKI, Country Manager, DALUX

Postęp dokonany w cyfrowej transformacji firm i społeczeństw w ostatnich dwóch latach jest zdecydowanie szybszy niż wcześniej. Jestem przekonany, że ten proces przyspieszy w nadchodzącym czasie i stworzy duże możliwości dla sektora budowlanego oraz IT. Mitem jest, że branża budowlana się nie zmienia, a przy tej dynamice zdecydowanie warto zintensyfikować działania w obszarze digitalizacji. W Dalux stawiamy na rozwiązania skalowalne i przyjazne dla użytkownika, oferując szerokie wsparcie na etapie wdrożenia oraz współpracy. Dalux pozwala w ramach jednej platformy pokryć cały cykl życia danego projektu. Dziś ważniejsza niż kiedykolwiek jest sprawna komunikacja i współpraca wszystkich uczestników procesu. BIM nie jest sezonowym trendem w branży. Szersze jego wykorzystanie wymieniłbym jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydajność branży. Nasi klienci widzą wielki potencjał w AR oraz zdjęciach 360, a pełne wsparcie platformy Dalux daje zupełnie nową perspektywę i możliwości. Łatwy, szybki dostęp do informacji zdecydowanie ułatwia przekonanie użytkowników do nowych rozwiązań. Dlatego też w ramach naszych systemów oferujemy kody QR, które są szeroko wykorzystywane na etapie FM, weryfikacji dokumentacji, ale również coraz częściej na etapie realizacji.


inż. PAWEŁ MAŁYSIAK, Starszy Specjalista ds. Wdrożeń i Wsparcia Technicznego, Usługi Informatyczne SZANSA

Dobrym przykładem na ciągły rozwój produktu jest ZWCAD – program CAD obsługujący format DWG, którego nie może zabraknąć w żadnym biurze projektowym. Najnowsza wersja 2023 jest wzbogacona o szereg funkcji usprawniających pracę. Na szczególną uwagę zasługuje dodanie uchwytów do brył, za pomocą których niezwykle łatwo można dokonywać edycji, i możliwość wstawiania bloków bezpośrednio do komórek tabeli, które można automatycznie dopasowywać, skalować, justować czy obracać. To udogodnienie daje duże możliwości podczas tworzenia zestawień materiałów i części, gdyż od razu będzie można zobaczyć podgląd elementu, którego zestawienie dotyczy. Warto także zaakcentować dodany menadżer zastawów arkuszy, który ułatwi zarządzanie rysunkami i drukowaniem.


KRZYSZTOF STUDZIŃSKI, Senior Technical Consultant, PlanRadar

W PlanRadar – jak i całej branży IT – skupiamy się obecnie na rozwoju w trzech podstawowych obszarach: zapewnianiu elastyczności, poprawie dostępności oraz stałej współpracy z klientami. W przypadku pierwszego z wymienionych aspektów naszym celem jest opracowywanie uniwersalnych rozwiązań, dostosowujących się do potrzeb konkretnej firmy lub projektu. Zależy nam, aby to oprogramowanie dopasowywało się do użytkowników, a nie na odwrót. W kwestii dostępności chcemy, żeby nasze narzędzie zapewniało korzystającym z niego zespołom i ich członkom dostęp do potrzebnych danych, niezależnie od miejsca czy czasu, w jakim się znajdują. To ważne, zwłaszcza w dobie pracy hybrydowej. Z kolei wymieniona jako ostatnia współpraca ma owocować inteligentnym połączeniem różnych aplikacji. Wiemy, że integralność jest dla użytkowników bardzo istotna, ponieważ umożliwia łatwy i szybki przepływ informacji oraz tworzenie spersonalizowanych cyfrowych przestrzeni. Dlatego właśnie w ostatnim czasie opracowaliśmy i wprowadziliśmy funkcję PlanRadar Connect, która pozwala na jeszcze swobodniejszą wymianę danych między różnymi aplikacjami oraz programami.


PAULINA KOSTECKA, Regional Manager CEE

Branża IT oferuje już mnóstwo narzędzi dla budownictwa i będzie się rozwijać, bo cyfryzacja jest niezbędna. O pomysły nietrudno, patrząc na ilość startupów. O ich powodzeniu zadecyduje oczywiście rynek. Nasz główny produkt TP CDE umożliwia archiwizację dokumentów, opiniowanie oraz precyzyjny dostęp do danych poprzez szczegółową matrycę ról i uprawnień. Ponadto, posługując się metadanymi, wprowadzamy porządek w nazewnictwie plików, otrzymujemy przejrzysty układ dokumentów, możliwość szybkiego wyszukiwania, OCR, a także weryfikację dokumentacji projektowej za pomocą kodów QR. Udostępniamy również zarządzanie usterkami, budżetem oraz kosztami inwestycji, a także rozszerzamy ofertę o aplikacje na budowy pod marką Kairnial, która w niedługim czasie będzie dostępna na rynku polskim.


DOMINIKA BUGAJSKA-SKWARA, Marketing Manager 3Dconnexion

Firma 3Dconnexion od ponad 20 lat produkuje urządzenia, których celem jest poprawa komfortu, wydajności i płynności pracy architektów, projektantów oraz konstruktorów. Myszy 3D SpaceMouse umożliwiają jednoczesne przesuwanie, przybliżanie, obracanie modeli cyfrowych i widoków, co gwarantuje intuicyjną, a także precyzyjną nawigację. Myszy CadMouse mają dodatkowy przycisk środkowy, precyzyjny czujnik, ergonomiczny kształt i specjalistyczne właściwości do pracy w CAD. Nowa klawiatura Keyboard Pro z bezprzewodowym, oddzielnym numpadem uzupełnia profesjonalne portfolio 3Dconnexion, które zapewnia najwyższą precyzję, wygodę i funkcjonalność pracy w aplikacjach CAD oraz 3D. Wszystkie urządzenia 3Dconnexion działają na jednym sterowniku, który zapewnia szybkie programowanie przycisków ulubionymi funkcjami aplikacji, płynne rozpoznawanie aktywnego programu, a także pełną personalizację.


MARZENA LISIECKA-KAWALSKA, Prezes firmy AEC Design

Największy potencjał rozwiązań IT dla sektora budowlanego drzemie nie w uniwersalnych narzędziach, ale zindywidualizowanych procesach. W naszym rozumieniu są to zlokalizowane w chmurze systemy bazodanowe, obsługujące określone procesy inwestycji budowlanej. Patrząc na rynek, oceniamy, że sektor budowlany jest aktualnie w fazie początkowego rozwoju takich rozwiązań. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową oraz wiodące branżowe głosy, najbardziej lukratywny etap dojrzałości dopiero przed nami. Przyszłość IT w branży budowlanej należy do holistycznego spojrzenia na cyfrową transformację. Metodyka BIM przestaje wystarczać. Konieczna jest kompleksowa, oparta na nadrzędnej bazie danych, integracja wszystkich systemów i procesów. Tylko w ten sposób firmy będą mogły dotrzymać kroku dynamicznej branży.


KATARZYNA KLEPACZ, BIM & Design Development Manager, Ruukki

Często skupiamy się na tym, jaką rolę w transformacji cyfrowej odgrywają rozwiązania dla przemysłu budowlanego, a przecież wiele potencjału drzemie jeszcze w obszarze rozwoju branży produkcyjnej. Transformacja cyfrowa jest bowiem następstwem wprowadzenia innowacji w danej dziedzinie. Coraz więcej producentów materiałów budowlanych decyduje się na tworzenie zdigitalizowanych baz danych z modelami BIM, głównie dla zaspokojenia potrzeb projektantów, architektów, inżynierów. Potencjał cyfrowej transformacji tkwi jednak nie tylko w udostępnianiu cyfrowych modeli użytkownikom na całym świecie, ale również w automatyzacji i przemianie procesów wewnętrznych – od projektu, budowy/produkcji, dostawy, aż po montaż i demontaż. Zmiana dotyczy przecież całego procesu cyklu życia obiektu, składającego się z tysięcy elementów.


ARKADIUSZ MACKIEWICZ, Dyrektor Działu Architektura, Budownictwo, BIM PROCAD

To, że Polacy napisali najlepszą grę na świecie, nie oznacza, że to koniec możliwości naszych programistów. A to, że w co drugiej lodówce mamy już IoT, nie oznacza, że cały dom jest już inteligentny. Dlatego branża IT w Polsce „skazana” jest na rozwój. Jednym z trendów i zjawisk ogólnoświatowych jest digital twin, który mocno wchodzi również na nasz rynek. Coraz częściej inwestorzy dostrzegają zalety, a przede wszystkim sens stosowania cyfrowego bliźniaka. Do znudzenia można powtarzać, że życie zmusiło nas do rozwinięcia kontaktów online. Jednak nie sposób nie zauważyć czy nie docenić ogromnego wpływu tego przymusu na rozwój technologii komunikacji zdalnej. A na tym m.in. opiera się idea digital twin. Wielkie firmy CAD-owskie starają się nadążać za rosnącymi oczekiwaniami odbiorców. Jednak często trudno jest im dostosować oprogramowanie do zmieniających się potrzeb klientów. Dlatego to gigantyczna szansa dla polskich firm informatycznych, które nie są największe na świecie, na wypełnienie niszy dostarczania aplikacji i usług komplementarnych, współpracujących z flagowymi produktami BIM/CAD. Mnogość pomysłów klientów to niemal niekończące się możliwości tworzenia dodatków, pluginów oraz aplikacji towarzyszących. Wystarczy wsłuchać się w głosy klientów i realizować informatycznie ich pragnienia.


TEKIN GUVERCIN, Prezes DAT Computer Concepts, CEO Future Network Development

Potencjał, jaki drzemie w branży IT w Polsce, jest ogromny. Niewątpliwie cieszy wzrost świadomości wśród klientów w zakresie konieczności wprowadzania nieuniknionych zmian związanych z transformacją cyfrową i coraz silniejsze kompetencje w określaniu potrzeb. Międzynarodowym trendem jest obecnie intensyfikacja znaczenia, a także związany z tym rozwój funkcjonalności Platform Common Data Enviroment, czyli Wspólnego Środowiska Danych łączących informacje projektowe oraz modelowe. Wynika on z koncentracji na pozyskiwaniu benefitów z cyfrowej współpracy poprzez między innymi optymalizację i automatyzację procesów, usprawnioną komunikację oraz zaawansowaną cyrkulację danych udoskonalającą zarządzanie informacją, a co więcej, zmniejszającą ryzyko błędu w zintegrowanym środowisku informatycznym. Platformy CDE ISETIA czy Oracle Aconex, które można znaleźć w naszej ofercie, doskonale wpisują się w ten trend.


JACEK BORUC, Członek Zarządu Stowarzyszenia buildingSMART Polska, Zastępca Dyrektora Biura Technicznego Warbud

Transformacja cyfrowa to efekt rewolucji przemysłowej 4.0 i galopujących oczekiwań rynku. Zmiany technologiczne w budownictwie nierozerwalnie wiążą się właśnie z zaawansowaniem rozwiązań IT przeznaczonych dla sektora. Wznoszenie oraz eksploatacja obiektów generują potężną ilość informacji. To w ich wykorzystaniu kryje się największy potencjał. Dla generalnego wykonawcy, firmy Warbud, pojęcia BIM, BEM, CDE, digital twin czy openBIM nie są niczym nowym. Zmianą jest dokonywanie na ich bazie analiz wielokryterialnych oraz dobór najkorzystniejszych rozwiązań. Dzięki oprogramowaniu MES, danym klimatycznym, modelom BIM i BEM potrafimy zoptymalizować zużycie energii w cyklu życia budynku, precyzyjnie dopasować systemy oraz urządzenia. Czujniki IoT pozwalają nam przewidywać potencjalne zdarzenia, natomiast algorytmy generatywne – znaleźć optymalne rozwiązanie. Inteligentne wykorzystanie środowiska IT w trakcie budowy, a nade wszystko otwarte standardy, tj. openBIM, sprawiają, że dziś efektywniej projektujemy już nie tylko osiedla, ale całe kwartały miast.


REMIGIUSZ PYSZKA, Business Development Director Comparex Poland

Transformacja cyfrowa wymaga zmiany myślenia i nowych sposobów pracy, aby przesuwać granice tego, co jest możliwe. Biorąc pod uwagę, że sukces projektu zazwyczaj zależy od właściwej współpracy, wprowadzenie nowych cyfrowych przepływów przynosi większe korzyści przy mniejszych barierach niż zakładano. Adaptacja innowacji cyfrowych wciąż postępuje powoli i może wynikać z braku standardów cyfrowych, ale również z tego, że budownictwo często jest procesem bardzo złożonym. Odpowiedzią jest platforma MTWO Construction Cloud, rozwiązanie dopasowane do procesów roboczych, obejmująca całe przedsiębiorstwo, przenosząc nieformalną, podatną na błędy pracę do ustrukturyzowanego środowiska. Ustandaryzowanie procesów roboczych pozwala ograniczyć zbędną pracę następującą po sobie i tym samym zwiększyć wydajność. Przesuwanie granic technologicznych może być jednak mniej ważne dla sukcesu niż wspólne zobowiązanie oraz konsekwencja w realizacji zmiany podejścia. Należy zwrócić szczególną uwagę na trzy filary: współpraca, śledzenie oraz prognozowanie, a także bezpieczeństwo pracowników i przepływy materiałów.

open