Home Materiały&Technologie PREFABRYKACJA, CZYLI BYĆ EKO W CZASACH KRYZYSU
PREFABRYKACJA, CZYLI BYĆ EKO W CZASACH KRYZYSU
0

PREFABRYKACJA, CZYLI BYĆ EKO W CZASACH KRYZYSU

0
0

Wobec niestabilnej sytuacji na rynku firmy budowlane dostosowują się do wyzwań spowodowanych wzrostem cen surowców. Ale nie tylko to stanowi o konieczności nowego spojrzenia na budownictwo. Odpowiedzialność za środowisko stała się kluczową kwestią w branży.

Nie wystarczy już budować szybko oraz tanio. Dla coraz większej grupy inwestorów liczy się to, czy stosowane rozwiązania są proekologiczne, czy pozostawiają ślad węglowy, a także czy jest zachowana dbałość o minimalizowanie szkód środowiskowych. To wszystko wpisuje się w tzw. odpowiedzialność społeczną (CSR), czemu od dawna hołduje Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD, oferując rozwiązania zarówno nowoczesne, jak i sprzyjające zachowaniu neutralności środowiskowej.

Prefabrykacja jest eko

Pewnym, sprawdzonym wyjściem jest wykorzystanie w budownictwie prefabrykatów, co oprócz obniżenia kosztów, redukcji zastosowanych materiałów oraz odpadu pozwala skracać czas realizacji inwestycji, zachowując najwyższe standardy wykonania. Na podstawie dalekowzrocznej strategii Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD już wiele lat temu zdecydowała się inwestować w technologię prefabrykowaną i utworzyła w swoich strukturach Pion Prefabrykacji, który dzięki szerokiej wiedzy specjalistów zajmuje się produkcją najnowocześniejszych prefabrykatów. Pion może się pochwalić własną, zautomatyzowaną Proekologiczną Fabryką Modułów i Prefabrykatów, która produkuje pełną gamę elementów z betonu oraz żelbetu.

B+R

Grupa F.B.I. TASBUD w wyniku własnych prac badawczo-rozwojowych, realizowanych w ramach ponad 37letniej działalności, tworzy i wdraża do produkcji innowacyjny system zintegrowanego budownictwa energooszczędnego z prefabrykowanych żelbetonowych elementów (innowacja produktowa w skali świata), cechujący się m.in. lepszymi parametrami izolacyjności, ograniczeniem grubości panelu nośnego, zmniejszoną masą ścian, skróceniem procesów na budowie oraz czasu montażu.

W Grupie Kapitałowej F.B.I. TASBUD od wielu lat funkcjonuje również Pion Naukowo-Badawczy, który może się poszczycić współpracą z polskimi i zagranicznymi uczelniami oraz ośrodkami naukowymi, co skutkuje wieloma osiągnięciami naukowymi, a także rozwojowymi w sektorze budownictwa i sztucznej inteligencji, w tym również patentami najwyższej klasy „A”. Takimi długoletnimi partnerami strategicznymi Grupy F.B.I. TASBUD są między innymi Politechnika Warszawska oraz Polska Akademia Nauk, z którymi zostało stworzone interdyscyplinarne konsorcjum realizujące wiele projektów B+R.

Ekoprodukty

Konieczność adaptacji do nowych okoliczności nie zwalnia z odpowiedzialności za środowisko. Nowoczesne prefabrykaty to rozwiązanie innowatorskie i proekologiczne, zaprojektowane z myślą o redukcji śladu węglowego, emisji CO2 oraz odpadów surowcowych. Jednym z celów projektów Pionu Naukowo-Badawczego jest wdrożenie do produkcji nowej grupy innowacyjnych, proekologicznych wyrobów betonowych o multifunkcyjnym charakterze, które będą się wpisywały w politykę zrównoważonego rozwoju aglomeracji miejskich. Opracowane produkty będą się charakteryzowały zdolnością do oczyszczania powietrza, przepuszczalnością wody opadowej oraz zdolnością do oczyszczania jej z zanieczyszczeń, redukcji hałasu i samo-dezynfekcji (usuwania bakterii oraz wirusów).

Idea proekologiczna

Także indywidualizacja oferty, oparta na wieloletnim doświadczeniu, poznaniu oraz zrozumieniu potrzeb klientów, okazała się kluczowa. Wykorzystując wiedzę, zaplecze naukowe, a także nowoczesną technologię, Grupa stworzyła interdyscyplinarną ofertę, która odpowiada na potrzeby inwestycyjne w Polsce i Europie. Może się także pochwalić stałą obecnością w Skandynawii, gdzie od lat jako generalny wykonawca funkcjonuje z sukcesami spółka zależna TASBUD SVERIGE AB, która jest spółką akcyjną prawa szwedzkiego. To właśnie doświadczenie zdobyte w tym regionie skłoniło Grupę do przyjęcia tak rygorystycznych obostrzeń pro-środowiskowych. Na pewnym etapie rozwoju pojawiło się pytanie, jak wiele można dostarczyć rozwiązań, które sprostają tym wymaganiom. Grupa F.B.I. TASBUD podeszła bowiem do tematu ekologii bardzo szeroko, zaczynając od samej produkcji, a kończąc na filozofii całej Grupy. Idea proekologicznej prefabrykacji, w tym stworzenie własnej Proekologicznej Fabryki Modułów i Prefabrykatów, dała ogromną perspektywę podążania drogą proeko. Ponadto, dzięki wysiłkom, a także współpracy Pionu Prefabrykacji z Pionem Naukowo-Badawczym, w firmie stworzono optymalne, zautomatyzowane linie produkcyjne, które nie dość, że przyspieszyły procesy, to ułatwiły indywidualizację realizowanych zamówień przy obniżeniu ilości odpadów i zużywanej energii, doprowadzając również do redukcji kosztów.

Nad całym systemem czuwa technologia sztucznej inteligencji. Produkcja prefabrykatów konstrukcyjnych jest prowadzona na liniach cyrkulacyjnych, uchylnych oraz bateryjnych. Realizacja transportu elementów przewidzianych do wbudowania i mieszanek betonowych jest zautomatyzowana oraz zoptymalizowana pod kątem każdego typu produktu. Wielomieszarkowy węzeł betoniarski pozwala na produkcję mieszanki betonowej o bardzo złożonych recepturach, złożonych z wielu typów uziarnienia kruszyw. Posiadanie własnej fabryki pozwala również rozwinąć się Pionowi Naukowo-Badawczemu poprzez umożliwienie badań naukowych, gdyż w fabryce część laboratoryjna jest bardzo mocno rozbudowana i zaopatrzona w urządzenia pomiarowe najwyższej klasy. Wprowadzane rozwiązania są zawsze analizowane pod kątem utrzymania najwyższej jakości produktów oraz redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Wiele z nich zostało już zaimplementowanych w stałej produkcji.

Kompleksowość

Opierając się na sprawdzonych na świecie rozwiązaniach oraz doświadczeniu, Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD proponuje rozbudowaną, kompleksową ofertę mogącą sprostać oczekiwaniom inwestorów, którzy cenią sobie jakość, niezawodność, bezpieczeństwo, troskę o środowisko, innowacyjność i czas. Długoletnie doświadczenie na różnych rynkach realizacji obiektów, stały kontakt z klientem, rozwiązywanie problemów i zadań inżynierskich dają klarowny obraz wymagań branży budowlanej w zakresie prefabrykacji konstrukcji żelbetowej, betonowej, w tym konstrukcji z betonu sprężonego.

Działalność F.B.I. TASBUD SA jest dowodem na to, że tym, co składa się na sukces, jest także kompleksowość. Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD, jako globalny, świadomy podmiot, stawia na rozwój systemów na etapie projektowania i realizacji oraz na innowacje procesów w celu stworzenia przełomowych zmian w technologii prefabrykacji, zarówno jako producent elementów konstrukcyjnych, jak i w zakresie realizacji jako generalny wykonawca, oddając do użytkowania najwyższej jakości obiekty.

Realizacje

Przykładami obiektów wybudowanych w całości przy użyciu technologii prefabrykacji są liczne realizacje w Szwecji oraz szereg konstrukcji halowych, przemysłowych i kubaturowych realizowanych w ramach prowadzonej produkcji. W proekologicznym budownictwie wykorzystującym prefabrykację widać daleką perspektywę rozwoju branży, w której Grupa Kapitałowa F.B.I. TASBUD jest liderem.


Fot. w nagłówku: linia produkcji ciężkiej przemysłowej

open