Home Biznes i Ludzie BUDUJEMY ŚWIADOMOŚĆ BEZPIECZEŃSTWA
BUDUJEMY ŚWIADOMOŚĆ BEZPIECZEŃSTWA
0

BUDUJEMY ŚWIADOMOŚĆ BEZPIECZEŃSTWA

0
0

Rozmowa z Marcinem Dziedzicem, Instruktorem ds. Rusztowań, Layher Sp. z.o.o.

Danuta Burzyńska: Jedną z pięciu składowych obietnicy „Więcej możliwości”, złożonej przez Layher swoim partnerom, jest „więcej bezpieczeństwa”. Jak firma wywiązuje się z tej obietnicy?

Marcin Dziedzic: Szkolimy, edukujemy, propagujemy – od najmłodszych adeptów budownictwa po profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie mówi się o znaczeniu bezpieczeństwa na budowach i kreuje politykę przestrzegania przepisów BHP. Kongresy, seminaria, spotkania branżowe – robimy wszystko, by być obecni wszędzie, gdzie możemy pokazywać, że optymalizacja kosztów w procesie inwestycyjnym nie musi wiązać się z najmniejszymi kompromisami w aspekcie bezpieczeństwa. Co więcej – bezpieczna budowa to budowa zoptymalizowana ekonomicznie.

D.B.: Czego konkretnie dotyczy przekazywana przez Państwa wiedza o bezpiecznej budowie?

M.D.: Kwestie dotyczące bezpieczeństwa traktujemy w sposób kompleksowy i komplementarny. Aktywne wsparcie oferujemy naszym klientom już we wstępnych fazach realizacji projektu – od opracowania przez świadczenie usług doradczych aż po przygotowanie oferty optymalnie dobranych rozwiązań. Bezpieczny przebieg prac montażowych jest uwzględniany już na najwcześniejszym etapie współpracy, aby mieć gwarancję prawidłowej, a tym samym bezpiecznej obsługi systemów. Pracownicy naszych klientów mogą liczyć na wsparcie szkoleniowe oraz kompletną bazę wiedzy i wszelkie dostępne instrukcje montażowe.

D.B.: Które z rozwiązań Layher w Pana ocenie ma szansę stać się synonimem bezpiecznego rusztowania?

M.D.: Wszystkie rozwiązania Layher spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa. To dla nas priorytet. Nasza nowość, modułowy system rusztowań fasadowych AGS, jest tego najlepszym przykładem. To nowe, lekkie rozwiązanie dla rusztowań ze zintegrowaną wyprzedzającą ochroną boczną. Jego najważniejszym wyróżnikiem i ogromną zaletą jest możliwość montażu poręczy ochronnych zupełnie bez użycia jakichkolwiek narzędzi z w pełni zabezpieczonego poziomu.

Zastosowanie specjalnej konstrukcji – czerwonego uchwytu zatrzaskowego – umożliwia szybkie i łatwe wykonanie bezpiecznej poręczy wyprzedzającej.

System AGS jest bardzo intuicyjny i łatwy w montażu. Dzięki wykorzystaniu zaledwie dwóch nowych elementów – stojaka AGS i poręczy AGS ze specjalnymi zatrzaskami – można stworzyć rusztowanie fasadowe z zarówno jedno, jak i dwustronną ochroną boczną.

D.B.: BHP na budowie to zagadnienie złożone. Jakie rozwiązania należy uwzględnić, by zachować efektywność w każdym aspekcie?

M.D.: Bezpieczeństwo pracowników należy rozważać dwuaspektowo. Jedna kwestia to zapewnienie zabezpieczenia w miejscu wykonywania pracy, druga – równie ważna – w drodze na miejsce jej wykonywania. W obu tych wymiarach idealnie sprawdzają się rozwiązania dostępów tymczasowych Layher. Świetnym przykładem poprawiającym efektywność w zakresie wykorzystania czasu pracy przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa jest zastosowanie do komunikacji pionowej schodów podestowych Layher. Oszczędność czasu podczas wchodzenia i schodzenia z konstrukcji sięga nawet 40% w stosunku do przemieszczania się przy użyciu pomostów przejściowych z drabiną.

Dla przykładu spójrzmy na system Allround, który ma wiele zastosowań. Uzupełniając jego bazową strukturę systemem Allround FW bądź dźwigarem mostowym Allround, jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczną komunikację, pokonując przeszkody o rozpiętości nawet do ponad 20 m i zapewniając przy tym obciążenie użytkowe do 5 kN/m2.

D.B.: Czy i jak w tym temacie przychodzą Państwu z pomocą rozwiązania cyfrowe?

M.D.: W naszej ocenie przyszłość branży rusztowaniowej jest cyfrowa. W Layher posługujemy się autorskim narzędziem Layplan SUITE, na które składa się pakiet programów do planowania, projektowania, wizualizacji, weryfikacji statycznej konstrukcji i do opracowania list materiałowych. Wszystko to pozwala optymalnie wykorzystać możliwości wybranych rozwiązań, zmaksymalizować korzyści oraz zminimalizować ryzyko błędów wykonawczych. Oferowanie rozwiązań cyfrowych nie wyłącza usług klasycznych – pomocy w zakresie projektowym, doradztwa, instruktażu oraz dostępu do specjalistów. To standard, jaki zapewniamy naszym partnerom, budując świadomość bezpieczeństwa.

open